Rola kaskad enzymatycznych w przekaźnictwie sygnałów

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
kludziaaa
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2015, o 20:20

Rola kaskad enzymatycznych w przekaźnictwie sygnałów

Post autor: kludziaaa »

Hej Czy jest ktoś w stanie pomóc mi w wyjaśnieniu tego zagadnienia ? Niestety prawie nic nie mogę znaleźć na temat tych kaskad, jedynie natrafiłam na coś o kaskadzie fosfoinozytolowej, że podobnie jak kaskada cyklazy adenylanowej przekształca sygnały zewnątrzkomórkowe w wewnątrzkomórkowe.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rola kaskad enzymatycznych w przekaźnictwie sygnałów

Post autor: AnnaWP »

Chodzi o konkretną kaskadę czy ogólnie?
Nie wiem, dlaczego nie korzysta się już z podręczników. Nie pamiętam dokładnie, ale albo w biologii komórki Albertsa, albo w Wojtaszku zasadnicza rola kaskad jest wyjaśniona. Bardziej stawiam na Albersta.

Najogólniej chodzi o amplifikację sygnału, z pojedynczego nieraz receptora reakcja rozprzestrzenia się i obejmuje setki, tysiące białek. Sztuk.

Do tego dochodzi dywersyfikacja sygnału, dzięki kaskadom możliwa jest aktywacja różnych grup białek i uruchomienie różnorodnych odpowiedzi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości