Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: BartoS81 »

Tu takie porównanie dam - zdjęcie z kamerki oraz telefonem z ręki - tak byle jak.
Zrobiłem też z trzeciego toru zdjęcie - po włożeniu do niego okularu - inaczej studnia była.
Wszystko nieobrobione - normalnie ja swoją dokumentację z kamerki poddaję ciężkiej obróbce.
Na moje oko różnica jest niepodważalna i naprawdę powinienem coś zrobić by zmienić tą kamerkę.
Gdybym miał jakość mojego nędznego telefonu - o ileż ładniejsze byłyby moje zdjęcia
Takie wysnułem wnioski - zgadzacie się ?
Załączniki
kamerka
kamerka
z okulara - główny tor
z okulara - główny tor
z okulara - trzeci tor
z okulara - trzeci tor
z okulara - trzeci tor
z okulara - trzeci tor
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: planapo »

No, widze spora roznice W ogole zobacz sobie jakie zdjecia robiles na poczatku a jakie robisz teraz

Jesli chodzi o deltowska kamere to mozliwosci ustawien jest OGROM kombinacji. Bawienie sie suwaczkami za kazdym razem, za kazdym zdjeciem gdzie zmienia sie oswietlenie czy obiekt ustawianie tego od nowa, przesiadanie sie ciagle do kompa. Chce mi sie? Zdecydowanie nie.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Pickul »

To, że element rejestrujący jest niezmiernie ważny, udowodnił w sposób PRAKTYCZNY planapo.
Z jego bezcennych doświadczeń można wysunąć wniosek, że to aparat jest kluczową częścią całego układu.
Można się pokusić o jakieś procentowe podziały, proporcje - stawiam 50% na aparat.
Ja miałem cztery kamerki mikroskopowe, ostatnia deltowska 3Mpi (u nich te z wyższej półki), cóż żadna nie dorównuje przeciętnemu kompaktowi.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: BartoS81 »

planapo pisze:
6 lip 2017, o 07:45
No, widze spora roznice W ogole zobacz sobie jakie zdjecia robiles na poczatku a jakie robisz teraz
Jesli chodzi o deltowska kamere to mozliwosci ustawien jest OGROM kombinacji. Bawienie się suwaczkami za kazdym razem, za kazdym zdjeciem gdzie zmienia sie oswietlenie czy obiekt ustawianie tego od nowa, przesiadanie sie ciagle do kompa. Chce mi sie? Zdecydowanie nie.
No wiem zrobiłem postępy i muszę tu jeszcze raz wszystkim podziękować, bez waszej fachowej pomocy i wiedzy, pewnie bym tego nie osiągnął lub zajęło by mi to dużo więcej czasu.

Tak owszem można się tymi suwaczkami bawić i można osiągnąć całkiem ciekawe efekty - ale jak dla mnie, nigdy nie da się osiągnąć choćby takiej (przepraszam za brak odpowiedniej terminologii) zrównoważonej głębi i pełni naturalnych barw jak na tym moim porównaniu.
Pickul pisze:
6 lip 2017, o 19:02
Ja miałem cztery kamerki mikroskopowe, ostatnia deltowska 3Mpi (u nich te z wyższej półki), cóż żadna nie dorównuje przeciętnemu kompaktowi.
Dziękuję za odpowiedzi po prostu muszę się przesiąść na jakiś aparat - nie będę już może cudował, wybiorę canon od 450D wzwyż (może 500D) - używkę - na ile starczy funduszy. Zrobiłbym to od ręki, tylko wakacje, synek tak chce jechać, na dodatek dach do roboty, znów muszę poczekać z tym, ech.
Ale postanowiłem i muszę to zrobić - nie ma innej opcji, to jest mój cel Tylko nie wiem kiedy się uda.
Jak spytałem się w wątku lustrzanka godna polecenia - JohnyM mi odpowiedział, że do tego mikroskopu i takiego aparatu, będę potrzebował dotoczony dovetailm42, pierścienie makro m43, adapter m42bagnet wybranego aparatu"
Miałbym prośbę :
- mógłby ktoś dać linka do przykładowych pierścieni i adaptera ? Znajduje to w sieci, ale nie jestem na 100% pewny czy na pewno to jest to.
- dotoczony dovetailm42 - nie za bardzo wiem co to, a jeśli trzeba dotoczyć to trzeba by mieć jakiś rysunek techniczny dokładny(z gwintami?), lub tak dobrze znać temat i samemu narysować. Nie wiem co z tym zrobić.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: BartoS81 »

Powyższa prośba nieaktualna - odnalazłem wątek : jak-podlaczyc-lustrzanke-do-mikroskopu.
Teraz już rozumiem.
Pozdrawiam.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: BartoS81 »

Tak apropo bo jak pisałem zdążam drogą do podłączenia aparatu, robiłem sobie testy gdzie się obraz ogniskuje w trzecim torze i zrobiłem zdjęcie kamerką bez adaptera.
FOV - zmniejszył się dramatycznie do rozmiarów sensora jeśli to dobrze rozumiem, ale rozdzielczość jak ładnie skoczyła do góry na tej małej przestrzeni. Zaczynam chyba powoli łapać o co w tym biega
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: BartoS81 »

Witam po przerwie

Podłączyłem lustrzankę Cannona do swojej delty.
Zdawałem sobie sprawę, że nie wykorzystam mocy aparatu przy tych obiektywach, ale chcę się uczyć,
resztę się kiedyś zmieni.
Uczę się dopiero robić zdjęcia, nigdy nie robiłem takim aparatem.
To mam co robić i trenować.

Na razie wydaje mi się, że wysnułem takie wnioski/pytania z serdeczną prośbą o jakieś komentarze :

1) Najlepsze zdjęcia wychodzą na niskim iso przy krótkim czasie naświetlania i tu chyba
by się przydały mocniejsze światełka niż te ikeowskie, zdyfuzowane przez pingpongi ?

2) Sporo tracę z jakości zdjęć stackując metodą C w HF. Tylko że jakoś metody A, B zawsze dają mi błędy, coś rozmazane, coś nadlane , aczkolwiek metoda B daje najmniejsze straty ale najwięcej błędów.

3) Jest sens robić w raw jeśli to idzie pod stackowanie ? Stackery chyba nie obsługują raw-ów ?

4) W delcie w 3 torze za obiektywem jest jeszcze jedno szkło, w nasadce trino (nie w tubusie), warto popróbować je wykręcić ? Bo to już nie tak łatwo trzeba by specjalnym kluczem, jest mocno skręcone i tak nie wiem czy to ruszać ?

5) Tak ogólnie jak uważacie - czy ta obróbka jak poniżej programem FOCUS to za duża ingerencja w zdjęcie ?
Nie przybliżone wygląda dużo lepiej, przybliżone wygląda źle.

Poniżej zamieszczam pierwsze moje próby - robione w JPG nie RAW : (oryginalne zdjęcia za dużo zajmowały na forum, to zmniejszyłem rozdzielczość, trochę za bardzo - ale to tylko tak informacyjnie)
Załączniki
Tuż po stackowaniu - bez obróbki (ta winieta to od światła kondensora, na 4 jest duża, na pozostałych obiektywach mała)
Tuż po stackowaniu - bez obróbki (ta winieta to od światła kondensora, na 4 jest duża, na pozostałych obiektywach mała)
Obróbka PS
Obróbka PS
Obróbka programem focus
Obróbka programem focus
Tuż po stackowaniu - bez obróbki (tu sprawdziłem co wyjdzie przy krótszym czasie naświetlania, przy takim samym ISO)
Tuż po stackowaniu - bez obróbki (tu sprawdziłem co wyjdzie przy krótszym czasie naświetlania, przy takim samym ISO)
Obróbka PS
Obróbka PS
Obróbka programem focus
Obróbka programem focus
JohnyM

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: JohnyM »

Daj sobie matówkę pod kondensor przy 4x

1) Jak zauważyłeś, małe iso daje najlepszą jakość, ale wymusza to skrócenie czasu migawki. Skrócasz ją do czasu, kiedy drgania nie powodują rozmycia lub na ile ruchliwość obiektu na to pozwala. Jeśli brakuje Ci światła to albo więcej lamp, albo lampa błyskowa (do np: orzęsków, niezastąpiona).

2) Metody helikona nie są mi znane. Generalnie używa się dwóch metod - stacku piramidalnego i mapy głębokości. Stack piramidalny wygląda gorzej ale ma mniej artefaktów, Dmap wygląda lepiej ale ma więcej artefaktów. Ja zawsze puszczam oba, potem wybieram jeden, albo je mieszam.

3) Ja zawsze używam RAW.
RAW(90% obróbki)TIFFStack(retouch D/Pmap)TIFF(finalna obróbka)TIFF+JPEG

4) Soczewka w trino, nie wiadomo co robi. Pomniejsza, lub powiększa co wpływa na FOV. Niezależnie od tego, może powodować winetowanie. Nie zostaje nic innego niż sprawdzić.

5) Się nie wypowiadam, bo mam inne podejście niż większość. Dla mnie liczy się rozdzielczość, co zazwyczaj wiąże się z tym, że zdjęcie nie wygląda najlepiej (zawsze na limicie dyfrakcyjnym). Generalnie obróbka zależy od tego, co potem chcesz ze zdjęciem zrobić.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: BartoS81 »

Dziękuję za odpowiedź
JohnyM pisze:
13 sie 2017, o 23:16
Daj sobie matówkę pod kondensor przy 4x
To spróbuję bo mam.
JohnyM pisze:
13 sie 2017, o 23:16
1) Jak zauważyłeś, małe iso daje najlepszą jakość, ale wymusza to skrócenie czasu migawki. Skrócasz ją do czasu, kiedy drgania nie powodują rozmycia lub na ile ruchliwość obiektu na to pozwala. Jeśli brakuje Ci światła to albo więcej lamp, albo lampa błyskowa (do np: orzęsków, niezastąpiona).
Tu popróbuję jeszcze, temat lampy błyskowej pewnie nie jest taki prosty, po podłożenie pod kondensor pewnie nie jest najlepszym pomysłem. A ciekawi mnie czy takie oświetlenie typu ring jak do stereoskopowych jest dobre, bo na zdrowy rozum wydaje się, że powinno dać bardzo fajne, równomierne oświetlenie.
JohnyM pisze:
13 sie 2017, o 23:16
2) Metody helikona nie są mi znane. Generalnie używa się dwóch metod - stacku piramidalnego i mapy głębokości. Stack piramidalny wygląda gorzej ale ma mniej artefaktów, Dmap wygląda lepiej ale ma więcej artefaktów. Ja zawsze puszczam oba, potem wybieram jeden, albo je mieszam.
No identyczne doświadczenia mam. Metoda C to piramidalna, B to Dmap, A to średnia warzona. Z mieszania wyników nic mi nigdy dobrego nie wyszło jakoś.
JohnyM pisze:
13 sie 2017, o 23:16
3) Ja zawsze używam RAW.
RAW(90% obróbki)TIFFStack(retouch D/Pmap)TIFF(finalna obróbka)TIFF+JPEG
To czyli robisz obróbkę każdego zdjęcia które idzie pod stack osobno Bo nieraz ich jest trochę sporo.
Chyba że są jakieś opcje, makra, czy coś, że przerabia ileś tam zdjęć w ten sam sposób.
JohnyM pisze:
13 sie 2017, o 23:16
4) Soczewka w trino, nie wiadomo co robi. Pomniejsza, lub powiększa co wpływa na FOV. Niezależnie od tego, może powodować winetowanie. Nie zostaje nic innego niż sprawdzić.
No to muszę kiedyś dorobić klucz i spróbować, choć nie lubię odkręcać mocno skręconych rzeczy w czymś delikatnym stosunkowo.
JohnyM

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: JohnyM »

Lapa błyskowa do epi-tak jak używasz jansjo. Do jasnego pola światła powinno Ci w delcie wystarczyć. Ringi dają bardzo płaskie światło.
Do rawów używam CameraRaw w photoshopie. Zaznaczam całą serię i edytuję jedno zdjęcie.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: BartoS81 »

Dziękuję za odpowiedź
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Larsonik »

Witam po dłuższej przerwie, maturalno-wakacyjnej . Miło było znowu przysiąść do sprzętu i postrykać. Nadal problem z bilansem bieli, muszę nad tym popracować. Za radą jednego z forumowiczów bawiłem się w ciemne pole kładąc monety na bezbarwnym filtrze, ale dawało to mierny efekt, którym nawet się nie będę chwalić. Dorwałem za to ładnego chyba nowika, który o dziwo zamieszkiwał marinę w Kołobrzegu, woda nie była specjalnie słona. Reszta zdjęć pochodzi z sekcji rybki.

Na tym zdjęciu glona widać jakby rozszczepione światło przy chloroplastach. Czy to aberracja chromatyczna?
Załączniki
skrzela.jpg
nowik6.jpg
nowik4.jpg
luski5.jpg
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Larsonik »

Poprawiłem balans bieli, chyba jest na plus. Czym są te małe kuleczki na końcach ciała glonu? Bardzo ruchliwe. Co do ruchliwości - macie jakieś sposoby na unieruchomienie stworzeń? To zdjęcie chyba pantofelka to był właśnie kompromis pomiędzy czasem naświetlania, ISO i ostrością. Czasem nawet okrzemek (czy okrzemka? jak jest poprawnie?) potrafi poruszać się na tyle szybko, że zdjęcie wyjdzie nieostre przy dłuższym czasie naświetlania.
Załączniki
pantofelek2.jpg
kuleczkinowika.jpg
nowik7.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość