Zaburzenie mitozy, a triploidalność

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
wiktoriajuliakr
Posty: 2
Rejestracja: 9 wrz 2015, o 18:43

Zaburzenie mitozy, a triploidalność

Post autor: wiktoriajuliakr »

Witam!
Od razu wyskoczę z pytaniem!
Określ, czy zaburzenie podziału mitotycznego może skutkować powstaniem organizmu triploidalnego (mającego trzy komplety chromosomów). Uzasadnij swoją odpowiedź.

Wiem, że nie można, ale nie wiem jak to poprawnie składniowo i rzeczowo wyjaśnić.

"Powstanie organizmu triploidalnego nie może być skutkiem zaburzeń podziału mitotycznego. Podczas tego podziału nie dochodzi do podwojenia się liczby chromosomów, lecz ilości materiału genetycznego, zatem powstanie organizmu triploidalnego, mającego trzy komplety chromosomów nie jest możliwe. - myślicie, że to będzie ok?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zaburzenie mitozy, a triploidalność

Post autor: AnnaWP »

A gdzie dochodzi do podwojenia liczby chromosomów?!

Do poliploidyzacji może dochodzić w czasie mejozy, ponieważ wówczas chromosomy homologiczne łączą się w biwalenty i w anafazie I dochodzi do rozejścia całych chromosomów (co wiąże się z redukcją liczby genomów). Zaburzenia tego procesu mogą skutkować diploidalną komórką, zamiast haploidalnej.Po zapłodnieniu - triploidalna zygota.

W czasie mitozy takie zaburzenie raczej nie występuje, chociaż aneuploidalność może się zdrzyć i w mejozie, i w mitozie.
wiktoriajuliakr
Posty: 2
Rejestracja: 9 wrz 2015, o 18:43

Re: Zaburzenie mitozy, a triploidalność

Post autor: wiktoriajuliakr »

Nadal nie potrafię sobie tego przyswoić.

Masz racje, nigdzie nie dochodzi do podwojenia się liczny chromosomów.

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zaburzenie mitozy, a triploidalność

Post autor: AnnaWP »

A ja przemyślałam sprawę - zaburzenie cytokinezy po mitozie może skutkować poliploidyzacją, taka endomitoza np. ale i tak byłaby to wtedy komórka 4n, a nie 3n.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość