Zadania konkursowe

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
julie123
Posty: 23
Rejestracja: 27 wrz 2015, o 16:09

Zadania konkursowe

Post autor: julie123 »

Hej, wlasnie rozwiazwalam konkurs biologiczny i napotkalam się na takie zadania:

1. Struktura oznaczona na schemacie jest odpowiedzialna za: ( na schemacie pokazane byly kanaly polkoliste )

A. odbieranie informacji o położeniu głowy
B. odbieranie fal dźwiękowych
C. przetwarzanie fal dźwiękowych na drgania mechaniczne
D. utrzymanie równowagi.

I pomyslalam sobie, ze no latwizna kanaly polkoliste to napewno bedzie utrzymanie rownowagi, i patrze na odpowiedzi a tam ze powinno byc odbieranie informacji o polozeniu glowy Co o tym sadziecie? Ktora odpowiedz jest prawidlowa?

2. Wskaż prawidłowe dokończenie zdania:
Proces biosyntezy białka:
A. odbywa się w jądrze komórkowym
B. odbywa się z wykorzystaniem kodu genetycznego zawartego w DNA
C. związany jest z procesem syntezy mRNA, które jest komplementarne do jednej z nici DNA
D. wymaga obecności tRNA, które przenosi białka.

W tym zadaniu wg mnie prawidlowa odpowiedz to i B i C, tymczasem w odpowiedziach bylo napisane ze tylko C . Moglby mi ktos to wyjasnic?
Bede bardzo wdzieczna
Przepraszam za brak polskich znakow .
Venus
Posty: 41
Rejestracja: 2 lip 2015, o 15:52

Re: Zadania konkursowe

Post autor: Venus »

Wydaje mi się, że prawidłowa odpowiedź to jednak A, gdyż kanały zbierają tylko informacje, a położenie głowy mówi o położeniu reszty ciała. Mózg przetwarza te dane i wysyła do ciała, aby utrzymało równowagę.

Następne moim zdaniem jest niesprecyzowane (zależy czy pośredni czy bezpośrednio). W odpowiedzi uwzględniono bezpośrednie wykorzystanie - wtedy tylko C.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości