O co chodzi z mocą kwasów i zasad?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Ola1909
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2015, o 18:22

O co chodzi z mocą kwasów i zasad?

Post autor: Ola1909 »

Mam wielką prośbę - czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, jak to jest z mocą kwasów i zasad. Przygotowuję się do konkursu kuratoryjnego z chemii, ale w żadnej własnej książce nic o tym nie mam, a w znalezienie tego w internecie i zrozumienie o co chodzi jest trudnawe. :-/
Coś tam już wiem o kwasach i tym jak to wszystko się łączy z dysocjacją, znam kwasy słabe i mocne, ale nie do końca rozumiem o co chodzi w tych równaniach reakcji. O zasadach nic nie wiem. Byłabym bardzo wdzięczna za wytłumaczenie.
michal25
Posty: 39
Rejestracja: 29 lip 2014, o 13:41

Re: O co chodzi z mocą kwasów i zasad?

Post autor: michal25 »

Mocne kwasy jak i zasady dysocjuja całkowicie, natomiast słabe dysocjuja niecalkowicie
(ok 5%)

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: O co chodzi z mocą kwasów i zasad?

Post autor: adamantan »

Precyzyjniej:
Mocne elektrolity (np. kwasy, zasady) w niezbyt stężonych roztworach wodnych są całkowicie zdysocjowane na jony. Do mocnych elektrolitów w tych warunkach praktycznie nie stosuje się prawo działania mas. W tych warunkach wartości stałych dysocjacji są teoretycznie nieskończenie wielkie.
W rzeczywistości elektrolity, które nazywamy mocnymi odbiegają trochę od powyższej definicji. Szczególnie jest to widoczne w bardziej stężonych roztworach. Jak mówisz, że konkurs to poczytałbym trochę literatury akademickiej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości