Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie inf

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

to chyba bede musial przemyslec DIC.
Niekoniecznie, ale oswoj sie z mysla ze moze to potrwac lata. Zrob tak jak mowi JohnyM: poluj na sam DIC, potem mikroskop, a z Motica jeszcze sporo jestes w stanie wyciagnac (:
A w takim razie, co warto kupic do robienia zdjęć
j.w, a teraz wycisnij co sie da z Motica. Obiektywy klasy PA zawsze mozesz kupic - jest w zasadzie 100% gwarancji ze odsprzedasz wychodzac na zero. Bedzie koniecznosc odsprzedania jesli upolujesz DIC z mikroskopu na oo.

Z technik obserwacyjnych pod kątem foto najbardziej przydatne wg mnie sa:

- pełna polaryzacja,
- DF,
- polączenie powyzszych,
- domowe kombinacje typu rheinberg, skosne, UFG

Popatrz na zdjecia Marka Misia i ludzi z jego stajni (prowadzi warsztaty mikrofoto, ale te osoby nie udzilaja sie w sieci i mozna zobaczyc tylko na stronie zajec) - on nigdy nie uzywal DIC (:
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

planapo pisze:j.w, a teraz wycisnij co sie da z Motica. Obiektywy klasy PA zawsze mozesz kupic - jest w zasadzie 100% gwarancji ze odsprzedasz wychodzac na zero. Bedzie koniecznosc odsprzedania jesli upolujesz DIC z mikroskopu na oo.
Tak chyba zrobię. Kupie optykę PA na 160 i zobaczymy co z tego wyniknie i będę się rozglądał po ebayu.

Chociaż, przyznam że początkowo planowałem zakup nowego mikroskopu na oo, żeby dwa razy nie kupować optyki, ale jak tak to zacznę coś po malutku kupować.
planapo pisze:Popatrz na zdjecia Marka Misia i ludzi z jego stajni (prowadzi warsztaty mikrofoto, ale te osoby nie udzilaja sie w sieci i mozna zobaczyc tylko na stronie zajec) - on nigdy nie uzywal DIC (:
Marek rzeczywiście ma się czym pochwalić! Trzeba będzie poróbować chociaż się zbliżyć
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

Marek rzeczywiście ma się czym pochwalić! Trzeba będzie poróbować chociaż się zbliżyć
On przez lata uzywal dosc zabytkowego Zeissa Lumipana, dopiero niedawno przeszedl na BH2. Nie sprzet robi zdjecia (: Ale oczywiscie pomaga.
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

No więc, jak można było się spodziewać siedzę i oglądam aukcje.
Muszę przyznać, że jestem odrobinkę przytłoczony ilością sprzętu i powoli rodzą się pytania.

Przejrzałem wątek o obiektywach na 160mm, ale mam kilka pytań:
1. Do fotografi przez mikroskop: fluor, plan fluor, plan APO - niby wiadomo, ale czy warto dopłacać (podejrzewam, że tak ale)
2. Czy do mojego Motica można i czy warto dokupić lepszy kondenser?

Ł.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

plan fluor vs plan APO

PF - wieksze odleglosci robocze - obiektywy bardziej uniwersalne w pracy, toleruja grubsze preparaty, stosunkowo wysokie NA i dobre szklo bez naprezen F czy PF - jak robisz stacki nie ma znaczenia, nizsza cena niz PA w klasie CFN PF niestety bardzo rzadkie,
PA - duze NA = duzo swiatla, malutkie odleglosci robocze zwlaszcza 40x i suchy 60x, przez co nieco uciazliwe w pracy, pelna korekta optyczna, drogie i niektore bardzo rzadkie (40 i 60 4x jest zazwyczaj rozrywany prze amatorow makro),

Ja dalem kondensor PZO do tego Motica, byla roznica miedzy nim a chinczykiem, mysle jednak ze na tym etapie nie zmienialbym na inny.

Czesc abberacji da sie skorygowac w komputerze, takze biorac np to pod uwage obiektywy PF sa optymalne patrzac na cena/jakosc/budzet/wygoda pracy.
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

Planapo, jak zawsze na posterunku

Dzięki, zatem zaczne łowy.

Co do tego kondensora, to nie zmieniał byś go wcale, czy nie zmienial do momentu wymiany wszystkich obiektywow na PF?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

Wiem ze to bardzo trudne, ze fajnie zaczac zakupy, ale: nie zaczynalbym upgradeu sprzetu od obiektywow. Zwlaszcza jesli bierzesz pod uwage ewentualna zmiane mikroskopu i obecny nie jest docelową bazą. Wstrzymaj sie jeszcze, szukaj, obiektywy zostaw na koniec. Kupisz kilka PA, potem trafi sie jakas okazja np. na oo i bedziesz w klopocie, bo tak od razu nie sprzedasz, a budzet bedzie nadwyrezony. Cierpliwosc to jest cos co tu najbardziej poplaca (:

Zostaw ten kondensor. Dzien zaczynaj i koncz na ebayu, zdefiniuj sobie hasla wyszukiwania tak zebys robil tylko klik i zeby wyniki byly ustawione od najnowszysch aukcji na gorze. Zainstaluj oprgramowanie maskujace IP - wtedy zobaczysz wiecej na zagranicznych aukcjach, zwlaszcza w usa. Szukaj, na razie nic nie kupuj.
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

To czego zatem szukać? Bylem pewien że obiektywów

Na razie patrze po eclipsach E400 i E600 oraz olimpusach BX i BH2, zgodnie z sugestią.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

Na razie po prostu szukaj (: Badz otwarty na caly set, na jakis niekompletmy, ale zawierajacy sporo czesci itd.

Kompletujac E600 zalozenie mialem takie ze zdobywam czesci zaczynajac od najrzadszych/nadrozszych. Podzielone to bylo/jest (jeszcze mi brakuje kilku) na 4 grupy:

- baza mikroskopu (korpus, stolik, glowica, lampa itp),
- DIC (tu w zaleznosci od producenta - wiecej albo mniej drobiazgow do zdobycia)
- obiektywy
- dodatki extra

W kazdej grupie priorytet mialy czesci najrzadsze i najtrudniejsze do zdobycia, wiec nawet jesli pojawial sie obiektyw z listy to go nie kupowalem jesli nie bylo odhaczone to co bylo wyzej w tabelce. Tak samo jak juz bylem na obiektywach to w oparciu o swoje preferencje okreslilem, ktore chce zdobywac najpierw i chyba bylo to: 204010604100. Wiec majac 20x jak sie pojawil 100x to go NIE kupowalem (: Dzisiaj mam to co chce (:
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

^ Skąd wiedziałeś co chcesz?

Ja wiem jaki efekt chciałbym osiągnąć, ale mam problem z przełożeniem tego na technikalia. Z zakupem Twojego mikroskopu był ten plus, że miałem tam wszystko, nie musiałem się za bardzo zastanawiać.

Teraz po spędzeniu nad nim pewnego czasu wiem, co bym chciał, żeby było lepsze - tylko gdzie sobie doczytać czego dokładnie potrzebuję.

Skąd wiedziałeś, które części są rzadkie, od których zacząć? Z chęcią się dokształce z samego sprzętu, co z czym.
Właściwie dlaczego wybrałeś E600?

Ja oglądam sobie różne egzemplarze na ebayu i trochę nie wiem czy to do siebie będzie pasować, czy jest przyszłościowe?
Przykład - ostatnio pojawił się fabrycznie nowy Labophot-2, za ok 1100USD. Z jednej strony myślę, że to fajnie, bo jest do niego dużo części/akcesoriów, ale z drugiej ma optykę na 160mm. W mojej głowie zdaje się być dobrą platformą na początek.

Z drugiej strony, myślę sobie, że może zaczaić się na jakiegoś kompletnego, podstawowego E600 i mając funkcjonalny mikroskop zacząć go unowocześniać?

W sumie pytanie jest szersze - jak każdy z was dochodził do tego co jest jego docelowym mikroskopem, bo wiedząc, czego dokładnie się potrzebuję łatwiej szukać )

Łukasz
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

Motica kupilem w 2001 roku, internet w tej materii raczkowal, tj. w ogole raczkowal. Kupilem oczywiscie nowy. Ale wczesniej pytalem po roznych dealerach o Nikony, na zasadzie jako ktos kto nic nie wie pyta ile kosztuje E400/E600, no wiec wiekszosc nawet nie odpowiadala. Jeden odpowiedzial ze E400 kosztuje 24k, w podstawowym secie. ( To byl ten moment kiedy zamarzyl mi sie Nikon, takiego aparatu uzywalem wiec jakos tak z rozpedu mikroskop do kompletu, nie mialem swiadomosci ze ten sprzet jest znacznie drozszy niz fotograficzny. Kupilem wiec i tak nietaniego Motica. Odkrywajac na nowo temat kilka lat temu zaczalem siedziec na sieci, jest tu nawet jeden z moich pierwszych tematow gdzie rozwalazem podpiecie DIC PZO do Motica. Research, troche obiektywow kupilem, potestowalem, dalej research itd itd. Wiedzialem ze chce cos naprawde porzadnego. Krotki epizod z Microphotem i potem decyzja o sprzedarzy i kompletowaniu tego co gdzies lata temu tam w sercu zaistnialo czyli E600 (: Czyli mikroskop badawczy, pelne mozliwosci, DIC, solidne swiatlo.

Bardzo pomogl mi Rogelio Moreno z zagranicznego forum, on przeszedl droge (adaptowal DIC do E400), ktora ja w tym momencie mam za soba. Dokladnie napisal czego potrzeba, co z czym, co jest rzadkie co do latwego zdobycia, czego moge szukac latami. Sam sprzedal mi kilka czesci. Potem wygrzebalem co sie da z sieci, katalogi, numery itp. 2-3 lata zycia ne ebayu tez robia swoje. Zrobilem liste, o ktorej wczesniej wspominalem, dzien zaczynalem i konczylem na ebayu i zaczalem kupowac i odhaczac. Uruchomilem mikroskop dopiero wtedy jak mialem wszystko.

Niedlugo Hyper tez prawdopodobnie skonczy swojego E600 (: Hyper, JohnyM, Pickul, ja - na samym tym forum masz conajmniej 4 osoby, ktore w tej materii maja doswiadczenie, plus zagranica, na pewno jest latwiej o wiedze niz kilka lat temu.
co bym chciał, żeby było lepsze
Tak naprawde nie ma w zasadzie znaczenia jaka marka. Jesli wezmiesz topowy set z kazdej marki z wielkiej 4 to bedziesz mial porownywalna jakosc z jakimis minimalnymi roznicami w stylu ze Olympus ma 26,5 pola widzenia a Nikon 25.

Warto poswiecic sporo czasu na zrobienie researchu i zdecydowanie sie na to co sie bedzie kompletowalo.

Na studiach mysmy pracowali nad zadaniem 3 miesiace, modelowanie, dlubanie, zmienianie, poprawianie potem modelowanie, dlubanie, zmienianie, poprawianie itp. Ktos pojechal na stypendium za granice i pokazal potem swoje prace (komputerowe renderingi samochodow) tak ze wszyscy tylko wow robili. I pierwsze pytanie: ile mu to zajelo, a on ze tez 3 miesiace. Ludzie chorem zapytali: Jak to 3 miesiace!? U nas w Polsce takie robi sie w rok, na dyplom. No trzy miesiace, a szczerze mowiac tak naprawde to 2 tygodnie. Ale wczesniej bylo 2,5 miesiaca researchu. Ale jak juz siadlem do pracy to DOKLADNIE wiedzialem co mam robic (: I zrobilem. RAZ.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pickul »

Zacznij robić zdjęcia na tym co masz, podpatruj, pytaj.
Doświadczenie to podstawa. Jak słusznie zauważył planapo sprzęt to nie wszystko.
Tylko dzięki zdobytej wiedzy, przede wszystkim dzięki swojej pracy wyrobisz sobie określone potrzeby, sprecyzujesz zainteresowania itd
Każdy bardziej zaawansowany pasjonat ciągle czegoś szuka, coś próbuje poprawić, udoskonalić,
mam na myśli swój warsztat nie sprzęt. Oczywiście sprzęt to podstawa bez której nie zaczniesz, Ty już coś masz. Teraz doświadczenie, praca i pomału wyklarują Ci się potrzeby sprzętowe.
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

Pickul pisze:Zacznij robić zdjęcia na tym co masz, podpatruj, pytaj.
Doświadczenie to podstawa. Jak słusznie zauważył planapo sprzęt to nie wszystko.
Tylko dzięki zdobytej wiedzy, przede wszystkim dzięki swojej pracy wyrobisz sobie określone potrzeby, sprecyzujesz zainteresowania itd
Każdy bardziej zaawansowany pasjonat ciągle czegoś szuka, coś próbuje poprawić, udoskonalić,
mam na myśli swój warsztat nie sprzęt. Oczywiście sprzęt to podstawa bez której nie zaczniesz, Ty już coś masz. Teraz doświadczenie, praca i pomału wyklarują Ci się potrzeby sprzętowe.
Wydaje mi się, że mam swoje potrzeby jak i oczekiwania mam sprecyzowane. Mam również wrażenie, że dobrze zrozumiałem swoje ograniczenia, głównie finansowe.
Śpiąc mało i dużo czytając doszedłem do jakiś wstępnych wniosków, które chciałbym poddać miażdżącej krytyce na forum.

Rozważyłem jakich technik obserwacyjnych chciałbym używać i wytypowałem (według moich priorytetów):

-jasne pole - światło 100W
-ciemne pole
-Kontrast fazowy
-polaryzacja
.(długa przerwa)
-Fluorescencja
-DIC

Mając to w głowie zacząłem się zastanawiać nad konkretnym modelem mikroskopu, ale

Początkowe przymiarki do modeli Eclipsa E600/800, Olympusa BX50 zostały zweryfikowane przez cenę. Wiem, że nie muszę od razu wydawać $4k (na sprzęt do jasnego pola), ale obawiam się, że nawet stopniowe wydawanie takiej kwoty mogło by być dla mnie zbyt wysokie. Potem trzeba jeszcze dodać ładny grosz na kolejne dodatki.

Przyznam, że nie mam pojęcia jakie modele Leica i Zeissa odpowiadają, ale zakładam, że pułap cenowy jest zbliżony.

W związku z tym zacząłem się przyglądać starszym mikroskopom i pomyślałem o Optiphotcie, albo BH2. Ma możliwość rozszerzenia o wszystkie wspomniane elementy i cenowo jest w moim zasięgu. Nie jest to sprzęt tej klasy co E600, ale wydaje mi się, że powinien spełnić moje oczekiwania.

Przeglądając Ebay, trafiłem np. na coś takiego (wiem, że szukać trzeba długo). Mozecie to prosze jakoś skomentować, żebym miał punkt odniesienia?
ebay.com/itm/Nikon-Optiphot-2-Trinocular-Microscope-4-Plan-APO-Objectives-4x-10x-40x-100x-/181902282385

ebay.com/itm/OLYMPUS-BH-2-BH2-BHS-TRINOCULAR-MICROSCOPE-WHK-10X-20-L-NFK-3-3X-PIECE-OBJCTIVE-/171913956818

ebay.com/itm/OLYMPUS-BH-2-MICROSCOPE-WHK-10X-20-EYE-PIECE-AND-OBJECTIVES-/271978232973
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości