Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie inf

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie inf

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

Dorastam do rozbudowy mikroskopu. Mam wrażenie, że umoejetnosci pozwola mi wykorzystać zalety lepszych obiektywów, bardziej skomplikowanych technik obserwacji itp.

W zwiazku z czym zaczalem sie zastanawiac nad kierunkiem rozbudowy i tu rodzi się podstawowe pytanie: czy rozbudowywać posiadany mikroskop 160mm (motic B3), czy zaczac mozolnie skladac cos nowego, np. Na bazie Nikona Eclipsa E400/E600?

Moja praca z mikroskopem ma charakter czysto amatorski i raczej nie spodziewam się, żeby to sie zmieniło, nie mniej jednak do tematu podchodzę powaznie i staram się pogłębić swoja wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Z góry dziękuję wszystkim za ich opinie i sugestie,
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

Ktory Motic B3?
rozbudowywać posiadany mikroskop 160mm (motic B3), czy zaczac mozolnie skladac cos nowego, np. Na bazie Nikona Eclipsa E400/E600?
Pytanie o co chcesz dokladnie rozbudowac i w jakim mniej wiecej budzecie. I czy kiedys chcesz robic zdjecia, jesli tak to warto miec na uwadze silne oswietlenie 100W.

Ja akurat mialem Motica B3 na 160 mm i sluzyl mi przez lata i przez czas kiedy kompletowalem Nikona.
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

[at]

No wlasnie ja ma tego Twojego Motica z głowicą trino

Fotografować na pewno bym chciał, zreszta teraz tez to robię.

Z rzeczy które chcialbym mieć w swoim mikroskopie to,
chyba to co wszyscy: kontrast fazowy, DIC, polaryzację.

Jeśli chodzi o oswietlenie to nawet po glowie mi chodzi jakas przeróbka halogenu na LEDa. Z tym ze na razie jest to tylko pomysł we wczesnym stadium.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

A to milo slyszec ze trafil dobrze (:

To jest mikroskop, ktory da sie rozbudowac o wszystko co robilo PZO: KF, DIC, DF itd. Moze to wymagac minimalnych mechanicznych przerobek elementow, ale zadziala. W przypadku DIC moga byc minimalne nieprawidlowosci przy uzyciu obiektywu 100x (tu najwieksze doswiadczenie ma Pickul ktory na swojej Delcie przetestowal bardzo wiele opcji), chyba tez nie wszystkie 40stki dzialaly idealnie glowica poiwnna byc MPI5.

Jesli chodzi B3 i co mi w nim wadzilo - nasadka z podzialem 50/50 i slabe zrodlo swiatla, ale ja jestem okreslony bardzo mocno na fotografie. Przerobek oswietlenia nie potrafie robic.

Reasumujac: jesli chcesz DIC, bo reszta technik (nie liczac FL) to nie problem, to masz takie opcje:

- hybrydowa rozbudowa Motica o DIC PZO
- Biolar z DIC jako tako dostepny za jakie takie pieniadze
- poszukiwanie i kompletowanie innej marki duzo drozsze niz PZO i moze trwac latami

Ja decydujac sie na docelowy sprzet mialem na uwadze, ze:

- nie chce przerobek, wszystko dedykowane i oryginalne
- miec pod reka ludzi, ktorzy dobrze sie orientuja co dokladnie potrzeba
- ostateczna ostatecznosc - mozliwosc dokupienia nowej czesci (o co przy niektorych czesciach z serii E juz jest raczej trudno)
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

Poaptrzylem na zdjecia tutaj:

Kod: Zaznacz cały

photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=19504
i robia wrazenie!

Z powodów czasowo-budżetowych chyba bardzie mysle o rozbudowie Motica, ale nie wiem czy kidys nie dobije do poziomu ktorego nie przeskocze. Zapewne powstanie z niego jakie Franeskop.
Przyznam, że oswietlenie jest również dla mnie najwiekszym bólem w tym sprzęcie.

To mam jeszcze pytanie, czy da sie do niego zainstalowac elementy od innych mikroskopów? Na przyklad kondensor uniwersalny od Nikona? Mysle sobie ze takie składaki byłyby ciekawe!
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pickul »

Podlinkowałeś moje stare zdjęcia

Motica rozbudujesz skutecznie (pisze na przykładzie Delty EV 100, Planapo widział oba i może najbardziej obiektywnie określić podobieństwo, myślę że to prawie to samo) o ciemne pole, czyli suchy i olejowy kondensor, kontrast fazowy na bazie kondensora PZO i dowolnych obiektywów z pierścieniami fazowymi, polaryzację a nawet przy odrobinie szczęścia o fluorescencję dia".
Niestety DIC od PZO chodzi najlepiej z Bolarem. Postawisz go na Moticu ale o ob 100X zapomnij, tak na dobrą sprawę to tylko dla ob. 10 i 20X chodzi to w miarę dobrze.
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

Pickul pisze:Podlinkowałeś moje stare zdjęcia .
Wiem Miałem nadzieję, że się odezwiesz i coś doradzisz.
Pickul pisze:Niestety DIC od PZO chodzi najlepiej z Bolarem. Postawisz go na Moticu ale o ob 100X zapomnij, tak na dobrą sprawę to tylko dla ob. 10 i 20X chodzi to w miarę dobrze.
No I właśnie wracamy do punkty wyjścia Do motica mam już PhA od PZO i polaryzację. I czy zacząć składać coś nowego, czy wymienić obiektywy na coś klasy Plan APO, albo Plan Fluor?

Jak większość nie jestem rentierem więc środki mam ogranniczone.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

To mam jeszcze pytanie, czy da sie do niego zainstalowac elementy od innych mikroskopów? Na przyklad kondensor uniwersalny od Nikona? Mysle sobie ze takie składaki byłyby ciekawe!
Nie polecam.
I czy zacząć składać coś nowego, czy wymienić obiektywy na coś klasy Plan APO, albo Plan Fluor?
Zalezy Ci na DOCELOWYM sprzecie? Kupisz do Motica obiektywy PA i z czasem i tak dojdziesz do sciany i za 5 lat po wydaniu kupy kasy powiesz sobie, a kurcze, moglem kompletowac i teraz pewnie juz bym mial to co gdzies tam sobie wymarzylem.

Biolar? Jesli chodzi o set DIC z kompletem obiektywow Nikon CFN PA to jest to dosc optymalne rozwiazanie w Polsce. Ja nie lubie Biolara ze wzgledu na ergonomie.

Jesli chodzi o Motica B3 vs DO Evo 100 to Motic byl dla mnie ogolnie nieco wygodniejszy, wiekszy ale z drugiej strony kwadratowa podstawa nie byla zbyt wygodna w pracy.
I czy zacząć składać coś nowego
Rozpatrz jeszcze Nikon Labophot 2, ale DIC do niego to niestety rzadkosc.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pickul »

Właśnie kasa, to zawsze problem

Trudno mi doradzać. Sam krocze trochę pod prąd (zdjęcia przez okular mikroskopu).
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

Nie jestem rentierem i kompletowanie mikroskopu zajelo mi ok 4 lata. Chodzilo mi raczej o pokazanie tego, ze jesli bedziesz kombinowal i kupowal rozne szroty przez lata to wydasz w sumie podobna kwote co jakbys od razu sie zdecydowal na skladanie konkretnego modelu. Jestes na etapie, na ktorym mozesz i szczerze polecam zrobic dokladny research co chcesz skladac, w koncowym efekcie wydasz mniej.

Cenowo ustawilbym to tak:
- Biolar z DIC
- Labophot 2
- Olympus BH2
- Nikon Eclipse
- Olympus BX
Sam krocze trochę pod prąd
Do zrodla plynie sie pod prad (:
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pickul »

planapo pisze:Nie jestem rentierem i kompletowanie mikroskopu zajelo mi ok 4 lata. Chodzilo mi raczej o pokazanie tego, ze jesli bedziesz kombinowal i kupowal rozne szroty przez lata to wydasz w sumie podobna kwote co jakbys od razu sie zdecydowal na skladanie konkretnego modelu. Jestes na etapie, na ktorym mozesz i szczerze polecam zrobic dokladny research co chcesz skladac, w koncowym efekcie wydasz mniej
Podpisuje się pod tym, niestety doświadczyłem tego boleśnie

Szczerze mówiąc jak bym mógł zacząć od początku, to tylko dwie ostatnie opcje:
- Nikon Eclipse
- Olympus BX
Niestety, teraz to co zbierałem przez długie lata, odsprzedałbym może za 20% wkładu, więc odpuszczam i modyfikuje to co mam.

Do zrodla plynie sie pod prad (: - hmm, masz rację
JohnyM

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: JohnyM »

DIC do labo/opti phota bardzo trudno dostać. Był na Ebayu ostatnio (na przestrzeni lat) i chyba poszedł pod ladą":

ebay.com/itm/Nikon-System-Condenser-with-dry-lens-for-Optiphot-2-DIC-Phase-Nomarski-/151844952782

ebay.com/itm/Nikon-Dic-Nosepiece-with-3-Dic-Sliders-for-Optiphot-2-Nomarski-/151844961336

Podobnie sprawa ma się z olympusem BH-2.

Kompletowanie powyższych elementów jest cenowo praktycznie identyczne jak w przypadku nowszych (BX, Eclipse) lecz są one dużo trudniej dostępne. Jednak dużo tańsze są do nich obiektywy i pomniejsze akcesoria. Natomiast czasem pojawia się kompletny mikroskop z DIC i ich ceny zazwyczaj są niższe niż same części osobno.

ebay.com/itm/NIKON-C-ND-DIC6-NOMARSKI-DIC-NOSEPIECE-for-E400-E600-E800-TE200-TE300-TE400-/252106759033

CCU aktualnie nie ma na Ebayu - najczęściej trafia się już z samym body, luzem bardzo trudno znaleźć.

Tanio i skutecznie to chyba tylko Biolar PI. Z hybryd to mnie działał bardzo dobrze na Olympusie BHB (założyłem tam ze względu na trino). Choć wymagane były przeróbki.

Jeśli coś innego - to według mnie uzbierać wyższą kwotę i kupować od razu z komponentami od DIC - tak wyjdzie taniej.



Mnie ciekawi, za ile ten poszedł, niestety watchcount już nie podaje ceny best offer:

ebay.com/itm/Nikon-E1000-Fluorescence-microscope-with-remote-control-stage-/251689683465

Edit: jednak pokazuje - 10000USD
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

Edit: jednak pokazuje - 10000USD
Gdzie to pokazuje?

Jeszcze co do Labophota - kiedys (za moja kariere widzialem raz taki set na ebayu) byl w komplecie z DIC za 2,5k$.

Jednorazowa kwota, za ktora mozna juz wylowic naprawde ciekawe rzeczy to: 1500-2500$.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości