Jakie polecacie materiały?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Sylwanek
Posty: 45
Rejestracja: 18 lis 2014, o 22:47

Jakie polecacie materiały?

Post autor: Sylwanek »

Jestem w II klasie oraz zdaję maturę z rozszerzonej biologii.
Jakie polecacie mi repetytoria oraz zbiory zadań które pomogą mi strzelić w klucz i zdać bardzo wysoko maturę?
Lukas99
Posty: 74
Rejestracja: 1 wrz 2015, o 20:13

Re: Jakie polecacie materiały?

Post autor: Lukas99 »

Pomimo tego, że jestem w I klasie LO od dłuższego czasu przygotowuję się do Olimpiady Biologicznej. Przestudiowałem już dziesiątki książek biologicznych, sądzę więc, że będę mógł Ci udzielić informacji dot. książek do matury. Na początek polecam ci zapoznanie się z Vademecum maturzysty Ewy Pyłki - Gutowskiej z wyd. Adamantan. Przerobienie całego materiału z biologii na podstawie tego vademecum pozwoli Ci innym okiem spojrzeć na biologię w szkole średniej. Ta książka jest po prostu świetna w swojej prostocie (schematy pojawiały się nawet na OB, nowe wydanie ma podobno wyjść w listopadzie, więc warto poczekać - zajrzyj na stronę wydawnictwo Adamantan). Następnie weź na warsztat podręczniki do biologii z Operonu lub z Nowej Ery (raczej nie ma sensu kupować drugiej serii, jeśli w szkole przerabia się jedną jak masz ochotę to popytaj w antykwariatach, na pewno mają podręczniki za pół zwykłej ceny). Vademecum z Operonu nie zasługuje na uwagę, nie dość że jest strasznie drogie i efekciarskie (klasyczny przerost formy nad treścią) to jest to praktycznie streszczenie serii podręczników Operonu. Nawet fajne jest nowe repetytorium maturzysty z Grega. Co do zbiorów zadań rozejrzyj się za Biologią w zadaniach maturalnych Barbary Bukały z wyd. Omega. Bardzo fajny jest też Witowski: wiele zadań autorskich i ćwiczy umiejętność udzielania odpowiedzi - same zadania otwarte. Pozostaje jeszcze zbiór Persony (raczej pod OB, nie pod maturę: tutaj z kolei tylko zadania zamknięte). Ciekawą pozycją jest także Tydzień po tygodniu do matury. Pozwoli ci rozplanować sobie cały zakres materiału - nie przerazisz się zbytnio. Pochodź także po bibliotekach i poszukaj Fizjologii organizmów Pawła Hosera, Samolubny gen Atkinsa lub inne tego typu książki. Dzięki nim być może pokochasz biologię a wnioskując po twoim poście (zdać bardzo wysoko maturę) pewnie celujesz w trudne studia (medycyna - ? . Poszukaj jakichś książek o uczeniu się. Kultowa książka Jarosława Rudniańskiego Jak się uczyć? jest po prostu wspaniała. Kilka trików i szybciej zapamiętujesz.

Co do biologii Villego nie opłaca się jej kupować pod maturę. Jest ona stanowczo zbyt rozszerzona. Jeśli chcesz innego źródła wiedzy lepiej wytłumaczonego poszukaj podręczników (starych) do 4 - letniego liceum. Bardzo dobre są Lewińskiego - porównaj je do dzisiejszego Operonu (mały trening umysłowy: dlaczego te serie tak się różnią?), na pewno ci się spodobają. Trening przed maturą Bukały jest raczej rozszerzony i pod OB choć zadania są fajne i zmuszają do myślenia. Na sam koniec: maturki. Zajrzyj na stronę CKE i rozwiązuj arkusze. Tylko z zegarkiem w ręku, jak na prawdziwym teście i na kartce, nie w głowie. Potem sprawdzaj z kluczem i tak w kółko. Jak to mówił w przedmowie do swych podręczników Lewiński (.) być może biologia stanie się Twoją wielką życiową przygodą Tego Ci właśnie życzę (mam nadzieję, że nie zanudziłem). Powodzenia!

P.S. Nie myślałeś o starcie w Olimpiadzie Biologicznej w III klasie (a wcale nie jest za późno) ?.
Sylwanek
Posty: 45
Rejestracja: 18 lis 2014, o 22:47

Re: Jakie polecacie materiały?

Post autor: Sylwanek »

Dzięki wielkie
Co do studiów to akurat celuję najbardziej w pielęgniarstwo ewentualnie farmacja.
Nie myślałem jeszcze,muszę zastanowić się.
W każdym razie jeszcze raz dziękuje za udzielenie informacji.
justyna123456987
Posty: 43
Rejestracja: 9 mar 2015, o 20:55

Re: Jakie polecacie materiały?

Post autor: justyna123456987 »

Co do zbiorów Witowskiego z biologii raczej odradzam, dziwne są tam schematy odpowiedzi. Za to z całego serca polecam serię Omegi zarówno z biologii jak i chemii.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

[Link] Jakie polecacie materiały?

Post autor: persil1991 »

Było o tym sporo na forum:
Jaki zbiór zadań z biologii do matury jest najlepszy
Zbiór zadań do nauki biologii, chemii, fizyki.
Zbiór zadań Witowskiego z Biologii - Wasze opinie
Zbiory zadań i vademeca, książki

Moim zdaniem: do opanowania wiedzy teoretycznej polecę własne notatki cieszące się bardzo dobrymi opiniami (na ich podstawie maturę z biologii zdałem na 88%) z podręczników Operon.
Zbiór zadań, sądzę, nie jest potrzebny, zamiast tego skupiłbym się na przerobieniu matur (dokładnym i krytycznym z analizą własnych błędów według dostępnych kluczy).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości