Konstrukcja obrazu w mikroskopie

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
darklus
Posty: 1
Rejestracja: 5 lis 2015, o 00:41

Konstrukcja obrazu w mikroskopie

Post autor: darklus »

Witam, witam i pomoc proszę
Problem polega na tym, iż na ostatnich ćwiczeniach z biofizyki miałem narysować konstrukcje obrazu w mikroskopie.
Wszystko ładnie pięknie tak jak na obrazku poniżej, ale okazało się, że brakuje mi jednej kreski (w miejscu gdzie jest czerwone kółko) i dlaczego promień (ten na żółto idzie właśnie tak, a nie inaczej).
Nie mam zielonego pojęcia, a podręcznik też nie pomaga. Tak więc bardzo proszę o pomoc
Załączniki
1.png
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Konstrukcja obrazu w mikroskopie

Post autor: Adax82 »

darklus,
posłałem Ci wiadomość na priv
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Konstrukcja obrazu w mikroskopie

Post autor: Adax82 »

Jeszcze dla innych chętnych do skorzystania.

Rozumiem, że powstanie obrazu A’B’ z przedmiotu AB jest czytelne. Obraz A’B’ można także uzyskać poprzez dorysowanie promienia 3 przechodzącego przez ognisko F1 po lewej stronie. Zatem obraz A’B’ uzyskuje się z dowolnej pary promieni 1, 2, 3.
Mając obraz A’B’ puszczamy promień przez B’ i środek optyczny drugiej soczewki – promień 5. Zauważ, że promień 3 kontynuuje się jako promień 4, jest równoległy do osi optycznej, zatem po przejściu przez soczewkę S2 musi przejść przez jej ( prawe ) ognisko F2. Promienie 4 i 5 są rozbieżne co oznacza, że nie otrzymamy obrazu po tej stronie. Rysujemy zatem przedłużenia promieni 4 i 5, a ich punkt przecięcia wyznacza nam punkt B”. Możemy zatem narysować obraz A”B”.
Załączniki
1.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości