Pomoc w rozwiązaniu zadania

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
zielnikowa
Posty: 12
Rejestracja: 5 lis 2015, o 19:35

Pomoc w rozwiązaniu zadania

Post autor: zielnikowa »

Cześć,
nie wiem jak rozwiązać następujące zadanie:

Mieszanina CuSO4 i CuSO4*5H2O zawiera 30,00%mas. miedzi. Jaką objętość zajmie w warunkach normalnych wydzielona podczas prażenia para wodna, jeśli sól uwodniona straci całkowicie wodę krystalizacyjną?

Pozdrawiam
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Pomoc w rozwiązaniu zadania

Post autor: Adax82 »

zielnikowa,
Nie można powiedzieć jaka konkretnie ilość pary wodnej wydzieli się. Jest tak dlatego, że nie jest znana masa mieszaniny.
Można przyjąć dowolną masę mieszaniny, tak żeby udział masowy miedzi wynosił 30 %

1 mol CuSO4160 g
1 mol CuSO4*5H2O250 g

niech będzie x CuSO4 oraz ( 1 - x ) CuSO4*5H2O

udział procentowy Cu w takiej mieszaninie:

[ x*64 + ( 1 - x )*64 ]/ [ x*160 + ( 1 - x )*250 ] = 0,3 ( 0,3 = 30% )
po rozwiązaniu otrzymamy
x = 0,407 ( ilość CuSO4 )
1 - x = 0,593 ( ilość CuSO4*5H2O )

Skład mieszaniny: 40,7 % CuSO4 plus 59,3 % CuSO4*5H2O zapewnia, że będzie w niej 30 % Cu.
Masa takiej mieszaniny może być dowolna: 1 g, 153 g, 12 kg, itd
zielnikowa
Posty: 12
Rejestracja: 5 lis 2015, o 19:35

Re: Pomoc w rozwiązaniu zadania

Post autor: zielnikowa »

To jeżeli założymy, że mamy 100 g mieszaniny, to w tej ilości jest 59,3 g CuSO4*5H2O.

To ilość wydzielonej pary wodnej mogę obliczyć z następujących proporcji (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę)

59,3 g hydratu - x g H2O
250 g hydratu - 5*18 g H2O

x to ilość pary wodnej, czyli 21,35 g. To zamieniam na dm3

21,35 g - x dm3
18 g - 22,4 dm3

x=26,57 dm3

Czy to jest ok?
pesel

Re: Pomoc w rozwiązaniu zadania

Post autor: pesel »

To już drugie takie zadanie dzisiaj.
zielnikowa pisze: Jaką objętość zajmie w warunkach normalnych wydzielona podczas prażenia para wodna
W warunkach normalnych woda jest cieczą.
zielnikowa
Posty: 12
Rejestracja: 5 lis 2015, o 19:35

Re: Pomoc w rozwiązaniu zadania

Post autor: zielnikowa »

Hmmm, czyli w treści zadania jest błąd? Bo już się pogubiłam? Czy mój tok rozumowania jest zły?
zielnikowa
Posty: 12
Rejestracja: 5 lis 2015, o 19:35

Re: Pomoc w rozwiązaniu zadania

Post autor: zielnikowa »

Szczerze mówiąc, to teraz się nad tym zastanowiłam (nad tymi warunkami normalnymi). Mam podane w treści zadania warunki normalne", ilość pary wodnej", to automatycznie mi się zapala, że 1 mol to 22,4 dm3.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Pomoc w rozwiązaniu zadania

Post autor: Adax82 »

zielnikowa,
Wcześniej to mówiłem, pesel też wcześniej to mówił: W warunkach normalnych woda jest cieczą".
Pisałem też, że jest to niefortunny skrót myślowy praktykowany w zadaniach z chemii. Jeśli już treść pytania miałaby być zgodna także z fizyką, a w szczególności termodynamiką to należałoby postawić pytanie: Jaką objętość zajmie wydzielona podczas prażenia para wodna, gdyby potraktować ją jak gaz doskonały, którego parametry odniesiono do warunków normalnych".
zielnikowa
Posty: 12
Rejestracja: 5 lis 2015, o 19:35

Re: Pomoc w rozwiązaniu zadania

Post autor: zielnikowa »

Ok, to przyjmując, że autor miał na myśli
Adax82 pisze:zielnikowa,
"Jaką objętość zajmie wydzielona podczas prażenia para wodna, gdyby potraktować ją jak gaz doskonały, którego parametry odniesiono do warunków normalnych".
, mój tok rozumowania i rozwiązanie tego zadania jest poprawne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości