[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: luz »

On czyli który ogólnie czy ten konkretny zalinkowany.
Black_one
Posty: 13
Rejestracja: 12 cze 2019, o 10:54

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Black_one »

Oba warianty mnie interesują.
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: luz »

Zalinkowany kondensor może służyć do obserwacji w kontraście fazowym,lub ciemnym polu. Na zdjęciach nie widać wkładek jakie ma zamontowane. Potrzebne dodatkowe zdjęcia. Sprzedający ewidentnie nie wie co sprzedaje.
Kondensor ogólnie służy do oświetlania przedmiotu. Można kupić za ok 30 zł.
Black_one
Posty: 13
Rejestracja: 12 cze 2019, o 10:54

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Black_one »

Wracając do tematu, z powyższych zalinkowanych, które powinny być rozważane albo które po prostu polecacie?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Ten pierwszy to, jak piszą koledzy, MB30 mono z kontrastem fazowym. Teoretycznie to zaleta, ale podobno coś w nim jest popsute. " Sprzedasz kondesor, kupisz inny tanio, wszystko się zwróci". Po pierwsze, nie znasz się na tym, sprzedający prawdopodobnie też. Możesz się wpuścic w kanał. Ten drugi z olx, to mikroskop szkolny. Jest b. prosty i niezły dla dziecka, ale powinien kosztować 80-100 zł. Na all. jest taki w trakcie licytacji, obecnie za 100 zł. Ma zamontowany na stałe kondensor - znowu powraca ten temat - a przede wszystkim nie ma mechanizmu przesuwu próbki, co bywa męczące. Ten Studar zaproponowany przez Bogusława jest niezły dla dzieci, ma nawet oświetlenie, ale słabiutkie, jest to żarówka z lodówki. Z matowym filtrem, bo inaczej się nie da, tego świata jest niewiele. Główny argument przeciw, to ten, że żarówka jest na 230V. Jest bezpiecznik, ale gdybym miał małe dziecko, to raczej bym nie ryzykował.
Nie udało mi się wejść na ofertę na allegro. Być może chodzi ci o czarny model, bino, taki sam, jak te białe, za 400 zł, ale ma niekompletny mechanizm przesuwu próbek. Gdybym był na twoim miejscu, kupiłbym ten za 200 zł, albo ten droższy bino. Ten drugi wystarczy spokojnie nawet studentowi. Oczywiście, trzeba popytać, czy wszystko działa: mechanizm makro i mikro, przesów kondensora. O stanie obiektywów i tak mało kto może powiedzieć. W dziale "mikroskopy", w temacie "Porównanie mikroskopów do 300 zł" pokazałem, co można zrobić z prostym, szkolnym mikroskopem. Cały sprzęt - mikroskop, lampka, aparat, mechanizm połączenia aparatu z mikroskopem - kosztował poniżej 300 zł. Z tym za 200 zł zabawy będzie o wiele więcej. Jeżeli ma to być wydatek 200-300 zł, to pozostaje tylko ten, lub szkolny za 100 zł
Black_one
Posty: 13
Rejestracja: 12 cze 2019, o 10:54

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Black_one »

1.jpg
Ten jest za 200
2.jpg
Ten za 350
3.jpg
Ten 420
allegro 8193579079 Tutaj ten z allegro
Powiesz mi dokładnie które masz na myśli? Bo zaczęło się mieszać.
Black_one
Posty: 13
Rejestracja: 12 cze 2019, o 10:54

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Black_one »

Udało mi się załączyć screen tego z allegro
Screenshot_2019-06-12 #57 kompletny Mikroskop PZO Studar z oświetleniem.png
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

ten pierwszy o ile jest w dobrym stanie bedzie ok dla dziecka.
Black_one
Posty: 13
Rejestracja: 12 cze 2019, o 10:54

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Black_one »

Ok a nie lepiej dołożyć do 400 i kupić tego ostatniego Studara?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Staraliśmy się trzymać wyznaczonej granicy cenowej. Jeżeli możesz zainwestować więcej, to może rzeczywiście studar będzie najlepszym rozwiązaniem. Włączasz i działa. Nie musisz ustawiać światła lusterkiem, co wymaga pewnej wprawy. Z punktu widzenia osób zainteresowanych "mikroskopią", ten mikroskop za dwieście zł jest znacznie bardziej rozwojowy, można z nim stosować prawie wszystkie techniki obserwacyjne. Ze studarem możliwości są mocno ograniczone, ale do zwyczajnej obserwacji mikroorganizmów całkowicie wystarczy. Można od razu wymienić żarówkę na silniejszą, halogenową, na kablu zainstalować ściemniacz, dorobić prostą przysłonę polową na oświetlaczu. Taki sprzęt daje pomimo wszystko więcej możliwości niż chińczyki w podobnej cenie. Oczywiście nie pytaj, czy można na nim ustawić oświetlenie Kohlera, ale oświetlenie boczne jest całkiem możliwe. Mikroskop jest na tyle rozbudowany, że pozwala rozwinąć podstawowe nawyki - ustawianie kondensora, przysłony itd. Wiem, że na razie to dla ciebie czarna magia. Będziesz musiał się podszkolić, żeby się nie zblamować przed synem. :wink:
Black_one
Posty: 13
Rejestracja: 12 cze 2019, o 10:54

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Black_one »

Ostatni post. Oto zdjęcia detali tego pierwszego. Czy taki parametraż finalnie jest ok? Jeśli tak to dziś zamawiam.
Pozdrawiam
Załączniki
20190613_153414.jpg
20190613_185904.jpg
20190613_185856.jpg
20190613_185840.jpg
20190613_185823.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

No tak. Kiedy już sie przekonałem do studara, ty przekonałeś się do - to chyba ML-5.
Stolik wygląda na sprawny i mało używany. Dowiedz się, czy sprzedający zna się na mikroskopach. Jeżeli tak, to jak mówi, że jest sprawny, zazwyczaj jest sprawny. Zazwyczaj jednak sie nie zna. Wtedy musi sprawdzić, czy działa mechanizm xy stolika (ruch do przodu, tyłu i na boki), czy gałki kondensora, ruchu makro i mikro coś uruchamiają. Kondensor i ruch makro (ta srebrna gałka) dają natychmiast widoczny efekt. Ruch mikro ( to ta gałka wystająca z gałki makro) jest słabo widoczny. Najlepiej jak sprzedający narysuje ołówkiem kreskę przechodząca przez szczelinę między korpusem, a wózkiem stolika i pokręci gałką mikro. Powinno sie przesuwać po kilku obrotach. Szczerze mówiąc, nigdy tego nie udało mi się komukolwiek wytłumaczyć. Na szczęście mechanizmy pzo są mało podatne na zniszczenie. Obiektywy wyglądają ok. Trzeba będzie dokupić okular 10x, najlepiej 10x WF (szerokie pole). Nie dostrzegłem na zdjęciach kondensora pod stolikiem. Upewnij się, że jest.
Black_one
Posty: 13
Rejestracja: 12 cze 2019, o 10:54

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Black_one »

I ja się przekonałem do studara, ale coś mi się miesza. Pewnie kilka doradczych opcji. Naprawdę nie chce nadużywać gościnności. Myślę że kondensora nie ma. Nie wiem co dalej szperać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości