[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
michalr
Posty: 6
Rejestracja: 21 lip 2020, o 11:39

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: michalr »

Witam,

Też szukam mikroskopu dla syna (12 lat), który jest zafascynowany owadami i po obozie przyrodniczym na którym miał nieograniczony dostęp do mikroskopu, chciałby mieć własny sprzęt tego typu. Kiedyś miał jakiś plastikowy mikroskop za 100 złotych ale niestety była to taka tandeta ze rozpadła się od nieużywania ;)

Chciałbym kupić mikroskop za jakąś rozsądną kwotę bo na razie będzie to sprzęt poznawczy a nie służący do profesjonalnych zastosowań i w sieci znalazłem następujące modele, które nie wiem do czego się wlaściwie nadają:

- Levenhuk 1ST albo 2ST
- DeltaOptical Biologht 200 badz 300
- Bresser Biolux AL/NV

Pytanie czy któryś z tych modeli jest więcej wart niż funt kłaków.

Zaznaczam ze patrzyłem na mikroskopy PZO, np osławiony MB30 ale jest to poza zasięgiem finansowym (w sensie ze nie widzę w tej chwili sensu pakowania kasy w tego typu sprzęt), wiec jakby kwoty rzędu 800-1000 złotych odpadają na wejściu ;)

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
Ten pierwszy mikroskop, to tzw. "mikroskop stereoskopowy" o ograniczonym powiększeniu, ale dający stereoskopowy obraz. Można rozszerzyć zakres powiększeń poprzez zastosowanie innych okularów. Ten tańszy model ma wyjściowe powiększenie 20x. Jeżeli Twój syn oglądał owady, to prawdopodobnie na podobnym sprzęcie. Żeby osiągnąć podobne wyniki nie trzeba nawet mikroskopu. Wystarczy prosty aparat foto i nasadka Raynoxa za ok. 200 zł. W dodatku można fotografować owady w ich naturalnym środowisku.
Te dwa pozostałe to najprostsze mikroskopy, nawet bez kondensora, z przysłoną otworkową. Obiektywy nie mają prawdopodobnie żadnej korekcji. Jedyną zaletą jest wbudowane słabe oświetlenie (1W?) i fakt, ,że sprzedawca daje gwarancję na ich działanie. Jakość nieadekwatna do ceny w porównaniu z PZO.
Wszystko zależy od tego, jak Twój syn rozumie pojęcie obciachu. Jeżeli chce mieć, jak wszyscy, nowiutkiego badziewnego chińczyka, to trudno z tym walczyć.
Jeżeli da się przekonać, że za te pieniądze można mieć lepszy sprzęt, chociaż podniszczony i mniej "nowoczesny", to można kupić mikroskop stereoskopowy z kompletem obiektywów 1-5x i kilku okularów za ok. 500 zł, czyli w cenie tego lepszego modelu (Levenhuk 2ST).
Mikroskopy "biologiczne" o powiększeniu 25x - 400x są tańsze. Pozwalają na obserwację ''życia w kropli wody", pierwotniaków, larw komara, struktury skrzydeł owadów, łapek pszczoły, komórek w liściach itp. Nie nadają się do obserwacji całych owadów ze względu na zbyt duże powiększenia.
Na allegro i olx można kupić w cenie 100 - 300 zł nast. modele PZO.

a) dwa modele szkolne. Ten z lewej jest nowszy. Sprzedawany zazwyczaj z 2 obiektywami 10x i 40x. Do łapek można się przyzwyczaić. Ten z prawej jest starszy, często sprzedawany ze starymi, "krótkimi obiektywami", które są gorsze od nowych "długich PZO". Oba mają nieruchome kondensory, ale mają. Nie przeszkadza to w obserwacji.
Pierwszy można znaleźć w cenie 80-150 zł, czasem ze skrzynką.
Drugi często kosztuje trochę więcej, być może dlatego, że wygląda bardziej antycznie.
a.JPG
b) modele szkolne bardziej zaawansowane. Ten z lewej, to rozwinięcie prostego modelu szkolnego z 1-go zdjęcia. Ma ustawiany kondensor (gałka pod stolikiem) i mechanizm przesuwu próbki. To już "dorosły" mikroskop. Występują modele z różnymi stolikami i głowicą bino. Rozsądna cena to 200 zł - 300 zł (z głowicą bino)
Model z prawej, to prosty studar, następca poprzedniego. Ma podobne możliwości, może być z głowicą bino. Cena : 200 zł - 300 zł. Mikroskopy oświetla się matową żarówką.
b.JPG
Zazwyczaj trzeba poczekać na okazję. Nie należy wykluczać zakupu mikroskopów lomo lub jena, tyle, że należy upewnić się, czy dobrze działają (zwłaszcza śruba mikro). Szukając czegoś, co mogłoby się nadawać dla kogoś takiego jak Twój syn, trafiłem na lomo MBI-1, kopię przedwojennej jeny, za 160 zł. Oczywiście kupiłem, bo nie mam tego modelu. Jak widać, okazje się zdarzają....
Zaglądaj pod "używane mikroskopy allegro" i "mikroskopy pzo allegro".
Oczywiście, jeżeli syn nie może czekać, można kupić chińczyka, ale sprzęt podobnej jakości, tyle że bez wbudowanego oświetlenia, będzie kosztował ok 800 zł.
michalr
Posty: 6
Rejestracja: 21 lip 2020, o 11:39

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: michalr »

Jarud,

Dziękuję za obszerny tekst. Mikroskop jest potrzebny od zaraz, bo sezon jeszcze w pełni więc nie ma zbytnio czasu na czekanie. To ma być sprzęt który można wziąć ze sobą na wyjazd, posiadający własne oświetlenie i pozwalający oglądać "życie w kropli wody". Co do obserwacji za pomocą aparatu z Raynoxem - to nie bardzo taka skala jaka nas interesuje. Akurat zajmujemy się obaj fotografią makro i posiadamy dwa Raynoxy, nie dają one jednak takiego powiększenia jakie nas interesuje. Z drugiej strony widziałem filmy na YT, gdzie na przykład za pomocą mikroskopu Bresser Biolux NV życie w kropli wody można spokojnie oglądać, a dodatkowo nada się to również zapewne do oglądania nogi muchy czy łusek na skrzydle motyla.

Oczywiście lepszy optycznie PZO czy Jena byłby fajniejszy, ale jak wspomniałem, to nie ma być sprzęt profil bo to jeszcze nie ten czas, zależy nam na szybkim sfinalizowaniu tematu ze względu na trwający jeszcze sezon, po trzecie nie chcemy wydawać nie wiadomo jakiej kasy na lepszy sprzęt.

Wiec jakbyś miał wybierać z tych co podałem, to stereoskop Levenhuka, Bresser czy Delta?

Pozdrawiam serdecznie,
Michał
p.s. Nicka Jarud kojarzę z jakiegoś forum foto chyba ;)
michalr
Posty: 6
Rejestracja: 21 lip 2020, o 11:39

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: michalr »

Jeszcze dodam ze nie rozumiem w ogóle takiego podejścia: "Wszystko zależy od tego, jak Twój syn rozumie pojęcie obciachu. Jeżeli chce mieć, jak wszyscy, nowiutkiego badziewnego chińczyka, to trudno z tym walczyć."

To jest dziecko lat 12, nie zna się na sprzęcie, zresztą ja mając lat 45 tez się nie znam, wiec nie za bardzo wiem o jakim obciachu rozmawiamy. Znam większe obciachy niż posiadanie chińskiego mikroskopu dla domowych amatorskich potrzeb. Niestety bolączką różnych forów o sprzęcie jest to ze wszyscy polecają sprzęt z najwyższej polki a cala reszta jest nie istotna, tak jakby każdego było na taki sprzęt stać, albo jakby kupowanie zawsze najlepszego sprzętu było wyznacznikiem czegokolwiek.

To tak na marginesie, gdyż uważam ze ten tekst o obciachu był zupełnie niepotrzebny.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Jeżeli "życie w kropli wody", to chyba najlepiej kupić Delta Optical BioLight 300, przynajmniej obiecują achromatyczne obiektywy. Warto dokupić uchwyt do telefonu - wtedy można robić zdjęcia - i okular 5x, co pozwoli obserwować mniejsze robale. Te mikroskopy mają oświetlenie epi, czyli teoretycznie pozwalają robić zdjęcia z górnym oświetleniem. W sumie Planapo, guru forum, robił niezłe zdjęcia na podobnym sprzęcie. Trzeba się przyłożyć, poeksperymentować z różnym oświetleniem, a jak wciągnie, kupić coś lepszego :). Należy pamiętać o dokupieniu szkiełek nakrywkowych i podstawowych, to nie jest duży wydatek. PS. To musi być inny jarud. Zamieszczam zdjęcia na tym forum i francuskim Le Naturaliste.
PS.PS. Powiększenie oblicza się mnożąc powiększenie okularu przez powiększenie obiektywu, to pozwala określić czy sprzęt pasuje do naszych potrzeb. Pow. 400x w tym mikroskopie wystarcza do oglądania pantofelków i innych cudów. Życzę sukcesów i udanych wakacji.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Dopiero teraz dostrzegłem ten drugi tekst. Nie zamierzałem nikogo obrażać. Chodzi mi o to, że jeżeli wszystkie dzieci w klasie mają śliczne różowe mikroskopiki, to nie ma co dziecku kupować czegoś lepszego, co jednak wygląda na stare i używane. Dzieci są czułe na tego rodzaju sprawy i często nie chcą różnić się od rówieśników. Mój syn w młodości uważał np, że będzie wyglądał "obciachowo" w marynarce. Podobnie było z "glanami" w liceum. Inny fason butów uważany był za obciach. Przepraszam jeszcze raz za zbyt daleko idący skrót myślowy. Wydawał mi się oczywisty, ale najwyraźniej myliłem się.
PS. Jak pewno zauważyłeś, potraktowałem Cię b. poważnie. Zrobiłem zdjęcia, bo zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy musi się znać na mikroskopach i przedstawiłem inne, tańsze alternatywy. Jeżeli pogrzebiesz trochę na forum, zobaczysz, że jestem zwolennikiem tanich rozwiązań, które zresztą najwyraźniej nikogo nie interesują. Stąd być może moje przekonanie, że większość ludzi uważa, że dobre rzeczy muszą być drogie.
michalr
Posty: 6
Rejestracja: 21 lip 2020, o 11:39

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: michalr »

Jarud,

I właśnie na taką dyskusję liczyłem, dziękuję :)

Co do obciachu - to zupełnie nie ma znaczenia bo w klasie syna nikt prócz niego nie przejawia zainteresowań biologicznych :) Wiec nie ma w ogóle tematu porównań co kto ma i za ile, oraz w jakim jest kolorze. Zresztą na kolor w ogóle nie patrzymy choć widziałem ze niektóre modele maja różne wersje kolorystyczne ;) Chodzi o to żeby dało się coś fajnego na tym sprzęcie obejrzeć. A z czasem, jak zainteresowania nie opadną i syn będzie chciał iść dalej, to się zainwestuje w coś lepszego, a może będzie miał dostęp w jakiejś placówce naukowej - pożyjemy zobaczymy. Ta Delta Biolight 300 wygląda całkiem spoko, maja salon w Warszawie gdzie można obejrzeć i spróbować co to warte, wiec może się wybierzemy. A ten Bresser Biolux NV nie będzie lepszy od Delty?

Pozdrawiam,
Michał
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Moje porady są czysto teoretyczne, bo nigdy nie pracowałem na takim sprzęcie. Wybrałem DO 300 ze względu na achromatyczne obiektywy i mechanizm przesuwu próbki. Łapki są mniej wygodne. Dodatkowe wyposażenie często pozostaje nierozpakowane. Ważne są szkiełka, uchwyt do telefonu i okular 5x. Kamera na wyposażeniu jest b. marna. Telefon jest lepszy.
Jeżeli macie możliwość wypróbowania mikroskopu, to jest to najlepsze rozwiązanie. Sprzedawca powinien mieć szkiełko pokazowe. Jeżeli wam będzie pasowało, można kupić. Jeżeli nie, trzeba szukać innych rozwiązań.
michalr
Posty: 6
Rejestracja: 21 lip 2020, o 11:39

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: michalr »

Ok, dzięki raz jeszcze. Zakup zrobimy na Allegro, zawsze jest opcja zwrotu jak coś nie przypasuje, bo niestety obawiam się ze może nie starczyć czasu na testy w salonie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

DO Biolight 300 to zabawka. W stosunku do konkurencji (pod roznymi nazwami) ma kilka malych udogodnien - np. sruba mikro, czy przesuwanie preparatu - ktore sa znacznie istotniejsze niz kolor. Zreszta jak kto chce to sobie moze kupic farbe w sprayu, zabezpieczyc/odkrecic co potrzeba i pomalowac mikroskopik na dowolny kolor (: Jesli dziecko się wkręci to taki model to bedzie za malo, bo jakos dawanego przez niego obrazu jest jaka jest. Genetic PRO jest calkiem ok na przyszlosc.

A poczucie "obciachu" to juz kwestia plytszej i glebszej psychologii (:
michalr
Posty: 6
Rejestracja: 21 lip 2020, o 11:39

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: michalr »

Genetic Pro to zupełnie inna półka, zarówno jakościowa jak i cenowa. Na dzień dzisiejszy aż tak zaawansowany sprzęt nie jest nam potrzebny. Z drugiej strony jeśli DO Biolight 300 za 5 stów to zabawka, to co powiedzieć o sprzęcie za połowę tej ceny, czyli podane Levenhuki czy Bresser.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Godzinę temu, ktoś wystawił na mikroskopy olx niezły PZO za 150 zł. Może brakować lusterka.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Wczoraj był prawie kompletny binokularowy MB 10/15 (ze skrzynką, ale bez zasilacza) też za 150zł.
Miałem go wytargowanego i umówionego za 100 zł. Jednak chytrość nieraz nie popłaca i ktoś "przejął go za 120 zł.
Cóż, chcą coś taniego i ciekawego kupić trzeba cierpliwie i systematycznie "polować" ;-)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości