[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

loki266 pisze:
4 lip 2019, o 16:14
zestaw dedykowanych okularów do niego
To nie są dedykowane okulary do niego. Takich nie ma, to zwykłe okulary PZO jak we wszystkich innych aukcjach.
loki266 pisze:
4 lip 2019, o 16:14
Martwią mnie też przebarwienia przy łączeniach korpusu. Ja wiem że ten egzemplarz jest tylko rok młodszy ode mnie i jak by nie patrzeć nie ma co się doszukiwać ideału, ale czy takie przebarwienia, zabrudzenia czy też jak je zwał wżery, mogą być skutkiem przechowywania sprzętu w nie odpowiednich warunkach? Zajmuję się troszkę amatorsko fotografią i wiem do czego mogą doprowadzić nie odpowiednie warunki przechowywania zwłaszcza dla elementów optycznych.
Tym bym się w ogóle nie martwił. Prawie wszystkie mikroskopy PZO mają jakieś takie drobne wady, ubytki lakieru czy przebarwienia korpusu ze względu na swoje lata, a optyka działa bardzo dobrze. Dużo łatwiej "zabrudzić" korpus niż obiektywy, które po dobrym czyszczeniu alkoholem są jak nowe.
loki266 pisze:
4 lip 2019, o 16:14
nie mniej chodzi mi o takiego Volkswagena wśród mikroskopów w sytuacji ewentualnej odsprzedaży
Mikroskopy PZO bez problemu odsprzedasz po cenie zakupu, czasem nawet drożej :)
loki266 pisze:
4 lip 2019, o 16:14
Sprzedawca właśnie odpisał.Pozwolę sobie zacytować.
"Witam. Kabel od podświetlenia ma wąską wtyczkę przystosowaną do zasilacza/napięcia 12V. Można podać napięcie w dowolny sposób, ucinając ją i dolutowując inną, lub bezpośrednio przez nią podać napięcie 12V z dowolnego zasilacza/transformatora."
Czy tak banalne rozwiązanie problemu dedykowanego zasilacza zda egzamin i nie wpłynie negatywnie na sam sprzęt?
Pozdrawiam K.
I tu bym się zaczął martwić. Ciekawy jestem skąd sprzedawca czerpie tą wiedzę, lampa MB30 jak i Biolara zresztą jest 6V, nie 12V. Owszem, można ją podłączyć do innego zasilacza/transformatora, ale wtedy to wiąże się z wymianą kabla i wtyczki oświetlenia, co wymaga nakładu pracy i podstawowej wiedzy o elektryce.A jak sam pisałeś:
loki266 pisze:
4 lip 2019, o 16:14
nie mniej nie chciałbym kupować sprzętu nie do końca gotowego do pracy
Przerobienie lampy i kupno zasilacza laboratoryjnego będzie Cię kosztować więcej pracy i nakładów finansowych niż znalezienie oryginalnego. +wtyczka do zasilacza PZO nie będzie pasować do większości zasilaczy.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Osobiście wolałbym MB 30, ale...
"Mikroskop Studar lab 1" - 550 zł
OLX ID ogłoszenia: 449577803
loki266
Posty: 8
Rejestracja: 4 lip 2019, o 02:16

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: loki266 »

Niestety ale sprzęt o którym pisaliśmy został sprzedany. Trudno, będę szukał dalej. Mam jeszcze coś takiego
8274538617 ale znów trochę poza moim budżetem, no i ten oświetlacz. Bogusław zasugerował mi Studara w przystępnej cenie, sam nie wiem dlaczego ale ten wydaje mi się jakiś "ubogi". Mam jeszcze prośbę aby wytłumaczono mi językiem dla przeciętnego Kowalskiego różnice pomiędzy MB30, Studarem i Biolarem.
Pozdrawiam K.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Z tym biolarem nie ma opcji zmieścić się w budżecie. To już nie zasilacz ale całe oświetlenie, które jeszcze trudniej zdobyć.
Kupujesz mikroskop nowy albo używany? Lektura obowiązkowa
Poczytaj forum, znajdziesz tu odpowiedzi na to i na inne podstawowe pytania.
loki266
Posty: 8
Rejestracja: 4 lip 2019, o 02:16

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: loki266 »

Witam, przepraszam że dopiero teraz odpisuję, ale miałem sporo pracy w weekend. Czyli reasumując. W moim budżecie, sprzęt który pozwoli mi na komfort pracy na przyzwoitym poziomie, sprzęt który bez większej straty w razie "W" odsprzedam lub ewentualne rozbuduję to MB 30 lub ewentualnie Studar o ile dobrze i ze zrozumieniem przeczytałem poleconą lekturę. Mam jeszcze jedną prośbę w temacie oceny sprzętu. Otóż pomijając tego MB30 za 649 złotych o którym pisaliśmy wcześniej, ostatnio wyskoczyły dwa Studary na rynku wtórnym. Na Allegro 8281882992 za 400 złotych, mono, sprzedawca ten sam co oferuje MB30, w mojej ocenie "składak" oraz na OLX 541076593 za 500 złotych. Czy ten z OLX nie ma coś kombinowanego z oświetleniem? I czy obydwa są warte takiej ceny?
Pozdrawiam K.
efekt-motylka
Posty: 3
Rejestracja: 18 lip 2019, o 10:13

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: efekt-motylka »

A mikroskopy z firmy Levenhuk? W tym sklepie jest ich naprawdę dużo [mod], ja zawsze byłam zadowolona, co prawda teraz używam trochę bardziej skomplikowanych modeli, ale o tych nie powiem złego słowa. Cenowo idzie dopasować coś do każdej kieszeni, zresztą tak samo jest z wymaganiami :)
loki266
Posty: 8
Rejestracja: 4 lip 2019, o 02:16

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: loki266 »

Efekt, dzięki, ale mi chodzi bardziej o fachowe doradztwo i opinie od stronty technicznej jak i praktycznej. Natomiast krypto reklama (a tak to odbieram) nic w moim temacie nie wnosi.
Pozdrawiam K.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Sporo pytan o mikroskopy to wlasnie posty majace na celu pozycjonowanie stron roznych sklepow itp. Ktos pisze 2-3 takie same posty i znioka z forum.

Dobrze by bylo wstawiac zdjecia lub "martwe" linki lub jako kod - tak zeby dac link a jednoczesnie wpisac sie w tutejsze zasady. Numer aukcji i potem szukanie zajmuje sporo czasu ):
loki266
Posty: 8
Rejestracja: 4 lip 2019, o 02:16

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: loki266 »

Tak więc jakiś czas temu kupiłem mikroskop PZO Studar. Powiem tak, jest to chyba pasja której szukałem przez całe życie. Miałem kiedyś do czynienia z mikroskopem, ale to była raczej zabawka i to taka zabawka zabawkowa. Godzinami mogę siedzieć i "eksplorować" kroplę wody z pobliskiej sadzawki. Z tym że zakup tego mikroskopu to takie troszkę szczęście w nieszczęściu. Szczęście to fakt ukierunkowania mnie w pasji, natomiast moje małe "nieszczęście" to pozycja finansowa z jakiej mogę obecnie startować. Otóż zaistniały okoliczności iż mogę na obecną chwilę przeznaczyć około 1500 złotych oraz to co wyciągnę ze sprzedaży obecnego egzemplarza. Czyli plus minus 2000 złotych. Oczywiście mam teraz dylemat w co przy takim budżecie celować. W sprzęt rozbudowany o inne techniki obserwacyjne, czy też podstawowy korpus, ale z lepszymi obiektywami. Oczywiście mam świadomość iż przy takiej kwocie nie po łącze jednego z drugim. Proszę o sugestie w co mam celować. Nadmienię że chodzi o sprzęt z naciskiem na obserwacje żywych organizmów wodnych.
Pozdrawiam K.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

loki266,
- fotografujesz to co zaobserwowałeś lub próbowałeś. Jeśli nie, to czy masz zamiar to robić?
- jakiego Studara masz, wrzuć foto. Jaki osprzęt w nim masz (obiektywy, okulary, kondensor, światło)?
loki266
Posty: 8
Rejestracja: 4 lip 2019, o 02:16

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: loki266 »

Oczywiście że chciałbym uwieczniać swoje obserwacje. Próbowałem fotografować w chyba najbardziej prymitywnej formie, czyli poprzez przyłożenie smartfona do okularu, no ale to wyszło z wiadomym efektem. Mój Studar pierwotnie był w wersji lusterkowej, nie mniej został przerobiony przez poprzedniego właściciela na oświetlenie z latarki led. Oczywiście nie daje to oświetlenia takiego jak oryginalny oświetlacz, ale z pewnością efekt jest bardziej zadowalający niż oświetlenie lusterkowe. Obiektywy achromaty 5,10,40 i 100, kondensor 1.2, okulary 10 H i 10 SK. Oczywiście dla mnie na poziomie badacza kropli wody jest to zestawienie w jakiś sposób zadowalające, z tym że jak pisałem wcześniej wciągnęło mnie i z każdym dniem wciąga coraz bardziej. Wertując fora w temacie mikroskopii na których są opisywane inne techniki obserwacji oraz prezentowane ich efekty, zaczynam odczuwać pewien niedosyt. A że sytuacja z możliwościami finansowymi troszkę się poprawiła, to tak jak nadmieniłem, postanowiłem pójść za ciosem i sprawić sobie sprzęt bardziej wydajny i elastyczny pod kątem innych form obserwacji. A jak się ma sytuacja z średnio półkowymi chińczykami z rynku wtórnego? Wiadomo każdy chwali swoje i ilu użytkowników, to tyle będzie opinii. Proszę o opinie i porady, oraz przepraszam jeśli coś sknociłem ze zdjęciami, ale to miej pierwsze fotki które wstawiam na forum.
Pozdrawiam K.
Załączniki
IMG_20190811_190242025.jpg
IMG_20190815_223538882.jpg
IMG_20190815_223404939.jpg
IMG_20190815_223008637.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Chińczyki ze średniej półki, mają najczęściej poziom twojego studara - obiektywy achromatyczne, oświetlenie led 3W . Jeżeli chcesz coś koniecznie zmienić, to kup sobie biolara. Szczerze mówiąc, niewiele poprawi to jakość twoich zdjęć. Obiektywy są takie same, a oświetlenie żarowe jest gorsze od led. Bardziej istotną sprawą wydaje mi się uzupełnienie sprzętu, który obecnie posiadasz: kupno aparatu, choćby kompaktu, i mocowania do mikroskopu, jak również dobrego obiektywu 40x, np nikon plan CFN. Inne - 10x, 20x - są wystarczająco dobre na początek. Druga sprawa to poprawienie techniki. Wydaje mi się, że powinieneś nauczyć się stosowania oświetlenia bocznego, COL, ciemnego pola, Rheinberga, polaryzacji. To wszystko kosztuje grosze, nie trzeba nawet wielu umiejętności technicznych. Kiedyś kupiłem kontrast fazowy, sprawdziłem jak działa i odstawilem na półkę, bo te proste techniki dają wystarczająco dużo satysfakcji. Na forum microbehunter natrafiłem np. na opis filtra zrobionego z dwóch kawałków matowej taśmy klejącej. Na zdjęciach doskonale uwypukla on rzeźbę okrzemek, podobne rzeczy można robić z folii polaryzacyjnej, naklejając np. dwie połówki filtra pod kątem 90 stopni. Na oświetlacz naklada się fotograficzny filtr polaryzacyjny. Jego obrót zmienia jasność obu połowek filtra. Piszę o tym dlatego, że sama zmiana sprzętu niewiele daje, jeżeli nie opanujesz podstawowych technik, a do tego studar wystarczy. Dobrze jest mieć plany, choćby wymieniony 40x nikon plan, reszta to kwestia wygody i dostępności części.

Zbieram stare mikroskopy. Korzystając z wyjazdu żony na wakacje rozstawiłem się w jadalni i wypróbowałem oświetlenie latarką convoy s2+ na kilku mikroskopach: PZO ML5, zeiss jena i lomo. Ponieważ latarka nie ma zooma, trzeba stosować matówkę, w przeciwnym wypadku ma się ciemny krąg aż do obiektywu 20x. Mój model ma 5 poziomów oświetlenia, led SST20, Ra>95, 700 lm i spokojnie wystarcza do oświetlenia mikroskopu lusterkowego.
IMG_4701.JPG
Z chińskim obiektywem 20x otrzymałem powiększenie 300x, ponieważ głowica trino ma powiększenie własne 1,5x. Okrzemka - sklejka z 12 zdjęć, ciemne pole.
b1 — kopia.jpg
loki266
Posty: 8
Rejestracja: 4 lip 2019, o 02:16

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: loki266 »

Mam Nikona D5100 tak więc problem z osprzętem foto mam rozwiązany, gorzej z odpowiednim podłączeniem do mikroskopu. Poproszę o sugestie podłączenia lustrzanki innym sposobem niż nasadka trino. Przykładałem metodą smartfona aparat do okularu, ale niestety "najwęższy" obiektyw jaki posiadam to Helios 44-2. A może przy tej metodzie zda egzamin gdybym kupił obiektyw powiedzmy Industara i strzelał zdjęcia ze statywu przy kombinacji z technikami jakie sugeruje mi jarud? Odnośnie wymiany samego mikroskopu zaistniały też inne okoliczności. Otóż w minioną sobotę udało mi się strzelić na Allegro ten gadżet 8379574769. Myślę że to dobry zakup. Stopniowo będę go sobie kompletował, przy czym pokombinuję sobie z domowymi technikami proponowanymi przez jaruda. Gdyby ktoś z koleżnek-kolegów posiadał zbędne elementy do w/w w dobrej cenie, to poproszę o informacje na priv.
Pozdrawiam K.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości