[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Osc34534
Posty: 3
Rejestracja: 3 sie 2021, o 15:52

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Osc34534 »

Albo czy lepiej kupić za 500zł pzo mbp-2?
Obiektywy- 10x, 40x, 100x
Okulary-10x i 15x
Mogę wysłać screeny tego mikroskopu.
Osc34534
Posty: 3
Rejestracja: 3 sie 2021, o 15:52

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Osc34534 »

Jaki mikroskop do bakterii/mikroorganizmów w wodzie/fito planktonu/drobnoustrojów czy mikroskop który napisałem na stronie 47 wystarczy?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Wartość tej jeny na str. 46 zależy od modelu. 3 i 4 miały mocniejsze oświetlenie, dosyć drogie żarówki montowane w dziwnym, okrągłym pudełku otwieranym od przodu (kółko w podstawie powinno być widoczne na zdjęciu z przodu). Okulary PK 10x pasują do planów 3,2x i 16x, ale mają śr. obrazu chyba 15,5 mm, to już antyk. Nie wiem, jaka jest 40x. To jest niezły sprzęt, ale nie jest lepszy od biolarów, w podobnej cenie, lub pewno tańszych MB30. Poszukaj biolara lub MB30 na olx i "mikroskopy pzo" na allegro. W cenie do 1000 zł powinieneś coś kupić. MBP to mikroskop podróżny, stara konstrukcja, interesujący dla kolekcjonera, ale nie za tę cenę. Czyli kupuj raczej biolar lub MB30 . Co do obserwacji: oglądanie mikrobów jest trudne, nawet z obiektywem 100x - mało co widać. Do obserwacji glonów i innych mikroorganizmów wystarczy natomiast każdy mikroskop, nawet szkolny, zwłaszcza, że wszystkie PZO mają tę samą optykę. Może być nawet szkolny studar z lusterkiem.
Łebolek
Posty: 1
Rejestracja: 2 gru 2021, o 09:39

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Łebolek »

Witam,

Dopadło i mnie - powstała potrzeba zakupu mikroskopu dla drugiej połówki. Nie jest potrzebny do pracy, nie musi sprostać wyśrubowanym wymogom, jednak nie chciałbym kupić zupełnego szmelcu, na wypadek gdyby zabawa się spodobała. Tym niemniej, z uwagi na budżet w wysokości ok 1k, szaleć też nie zamierzam i rozglądam się za PZO. Dopiero zgłębiam temat, stąd z góry przepraszam za pytania żółtodzioba.
Do rzeczy: czy w poniższym biolarze brakuje tylko stolika, czy widzicie też inne braki?
OLX 714077642
Jest tylko to co na zdjęciach i nie posiada on oświetlacza..Czy dobrze myślę, że można tam wstawić zestaw z cree 3W i to załatwia sprawę? Tym niemniej, przez to ostygłem, bo dopłata do kompletu robi się solidna.
Może ktoś ma coś sensownego na sprzedaż lub widział sensowną ofertę? Nie musi być to Biolar.

Z góry dzięki za pomoc.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Niestety link nie działa. Jest to prawdopodobnie oferta ze Stępina, jak wyszukałem na olx, za 900 zł. Mikroskop jest w niezłym stanie, ale brakujące części będą dużo kosztować, Stolik do MB 30, więc gorszy, jest proponowany na all, za 300 zł, a jeszcze dochodzi oświetlenie. Lepiej już kupić na "mikroskopy allegro lokalnie" biolar z oświetleniem led za 1250 zł, albo poczekać na lepszą ofertę. Sprzedawca zajmuje się tym zawodowo, więc nie powinno być większych niespodzianek. Nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania z żarówką samochodową. Daje zimne światło, więc należy wydłubać niebieski filtr z oświetlacza. W żarówce jest soczewka, którą należy również wydłubać. Może sprzedawca zechce dołączyć w tej cenie firmowy oświetlacz?
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pliczekt »

Witam, chciałbym dopytać o opłacalność zakupu Biolara - koszt 900 zł, stan po przeglądzie, szkła czyste, brak luzów/oporów, brak oświetlacza i zasialacza, kpl kitowych szkiełek. I drugie pytanie czy oświetlacz z poniższego linku da radę na początek ?

Kod: Zaznacz cały

allegrolokalnie.pl/oferta/oswietlacz-led-cree-3w-sciemniacz-pzo-biolar-ycx
Obserwację będę zaczynał od podstaw (światło przechodzące) później chciałbym iść do przodu, pewnie DF jakieś filtry, docelowo chciałbym się pokusić o dokumentację fotograficzną ale to już chyba zdecydowanie za słaby oświetlacz. Wielka prośba o Wasze opinię.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Nie jest to jakaś super okazja, ale jeżeli był oczyszczony i sprawdzony, to już coś. Czy ma okulary 10xSK i obiektyw 20x? Jeżeli nie, to z czasem trzeba będzie je dokupić, a to jest dodatkowy koszt przynajmniej 200 zł. Oświetlacz oświetla, ale ostatnio zmierzyłem parametry i wyszło mi, że ma realną moc ok. 1,5W, chyba z żarówką 5W. To wystarcza do "normalnej" obserwacji, ale z DF może być mało. Na początek powinno wystarczyć. W dodatku jest to zimne światło, a z niebieskim filtrem w biolarze jest jeszcze zimniejsze, ale to da się poprawić. Pewno za bardzo marudzę :) . W sumie ten zestaw będzie działał poprawnie, a z czasem można go solidnie ulepszyć.
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pliczekt »

... nie marudzisz ani trochę :) Niestety nie ma 20, w kpl są 5, 10, 40, 100, okulary 10x OK10SK, kondensor K51, nasadka MND8, stolik SK14, dodatkowo matówka i kolorowe filtry dostarczane przez producenta. Oświetlacz żarowy 15W/6V OS25 z zasilaczem dałby większe możliwości, i jaka "uczciwa" cena tego światła Twoim zdaniem ? jeżeli chodzi o szkiełko 20x na rodzimych portalach widzę PZO Plan 20/0,4 160/0,17 za 500 zł ale to raczej nie okazja ... ?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

No to prawie komplet. Chiński obiektyw 20x achro można chyba kupić na allegro za ok. 130 zł. Tych starych planów nie opłaca się kupować, bo wymagają specjalnych okularów z korekcją. Polskie są praktycznie "nieznajdowalne". Oświetlaćz pzo widziałem po - jak pamiętam - 150 zł. Trzeba do tego dodać transformator. Cena zaczyna się od 60 zł. Zamiast tego chyba lepiej przerobić tanią latarkę czołówkę z zoomem. Za kilkadziesiąt zł - cena zależy od ceny latarki - będziesz miał coś o podobnej mocy, co ten oświetlacz za ponad dwieście zł. Jest kilka innych rozwiązań. Jak Cię to zainteresuje, opiszę bardziej szczegółowo. Przerobienie czołówki nie wymaga wielkich umiejętności technicznych, a efekt bywa lepszy niż z firmowym oświetlaczem pzo.
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pliczekt »

Względem tego co piszesz śmiem twierdzić, że proces decyzyjny zakończony - Biolar zamówiony 8). Powinienem go dostać w łapki do piątku - wtedy mając go przed oczami bardzo chciałbym skorzystać z Twojej wiedzy w zakresie "uzyskania efektu lepszego niż firmowy oświetlacz PZO" oczywiście z użyciem latarki z zoomem :), podpowiesz mi na tym etapie w co się zaopatrzyć, jaka latarka, coś jeszcze, może znajdę gdzieś opis na forum żeby niepotrzebnie Cie nie angażować ? Obiektyw 20x też biorę na tapetę, trochę poczytam a później poszukam ...
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pliczekt »

... wykukałem coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

allegrolokalnie.pl/oferta/pzo-obiektyw-achromatyczny-20x
- bedzie ok ?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Tanio nie sprzedaję i cenię swoje zasoby mikroskopowe, ale...
za te pieniądze, to wykręcę jakiś długi 20x ze swoich mikroskopów i sprzedam o 50 zł taniej :-D
Oczywiście żartuję, ale to jest tylko achromat!!!
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Bogusław ma rację. Normalnie 20x kosztuje mniej niż 100 zł. Te chińskie nie są gorsze od pzo, więc w najgorszym razie pozostaje ta opcja.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości