[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pliczekt »

Mam szczęście, że nie chcecie się na mnie dorobić :-D ... szukam w takim razie chińczyka i czekam cierpliwe na wytyczne w temacie oświetlacza, Wielkie Dzięki za pomoc
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pliczekt »

... miał być stolik a nie ma :( , w zamian stolika jest oświetlacz z zasilaczem ale co za tym idzie poszukuję stolika SK14 chyba, że podpowiecie jakąś alternatywę. Może ktoś w swoich zbiorach posiada egzemplarz, który mógłby odsprzedać, na portalach jest jeden ale nie kompletny, w ostateczności będę pytał "dystrybutora" Allegro z Bielska ...
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Może można odesłać, jeżeli problem ze stolikiem pojawił się w ostatniej chwili. SK14 to ten stolik z ukośnymi pokrętłami. Jest jeszcze stolik do MB30 z bocznymi, poziomymi pokrętłami i stolik do studara z pionowymi pokrętłami. Niektóre z tych stolików były wymienne z tymi dwoma modelami, inne były przykręcane. Trzeba sprawdzić przed kupnem, czy nie ma tam aby otworów na śruby. Niedawno ktoś sprzedawał MB30 bez obiektywów za 250 zł. Czegoś takiego trzeba szukać. Ten człowiek z W-wy sprzedaje najczęściej zdekompletowane, a w dodatku po b. wysokich cenach. Pani Zofija z Bielska jest też droga, ale może nie aż tak.
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pliczekt »

Będę szukał, dzięki.
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: mazdowiecki »

Model SK16 taki jak w Studarach jest na OLX w cenie 70zł. Oferowany razem z korpusem od którejś z wersji ML bodajże.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

To niestety jest chyba stolik przykręcany. Jeżeli to jest to, co myślę, to sprzedawca proponuje 2 sztuki za 70 i 140 zł - z lusterkiem. Swoją drogą, to są doskonałe mikroskopy - oczywiście kiedy są kompletne.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Ten droższy model, z lusterkiem można kupić, przełożyć obiektywy, okulary, kondensor i głowicę z biolara - wszystko pasuje - i ma się doskonały mikroskop za nieduże pieniądze. Mikroskop jest proponowany bodajże od miesiąca, więc sprzedawca powinien zgodzić się na obniżkę ceny. W ten sposób można od razu korzystać z mikroskopu i spokojnie czekać na stolik do biolara po okazyjnej cenie. Oczywiście nie wiadomo, co rodzina powie na cudowne rozmnożenie mikroskopów.... :) Należy dopytać się o działanie mechanizmów. W tym tańszym chyba ślizgała się jedna z gałek stolika, nie wiem, jak to jest w tym droższym. No i powinna być śrubka mocująca kondensor, chociaż ta od biolara będzie pasować. Dorobienie oświetlenia to banał.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Jest natomiast, od niedawna, na olx "mikroskop prl czarny", niestety za 400 zł. Sadząc po pozycji stolika, jest on zdejmowany. Mikroskop to chyba model ML z głowicą mono. No, kończę na dzisiaj :)
flaytec123
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2021, o 10:18

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: flaytec123 »

Witam.Moj pierwszy post tutajale przeczytałem ten temat 2x i podobne. Poszukuje mikroskopu do badania zanieczyszczeń w płynach ok 100-400x oraz róznice w krystałach wielkości do 0,1mm . Zdjecie bedę robił okazjonalnie do dokumentacji róznic.Jaki mikroskop spełnił by moje oczekiwania?Zalezy mi raczej na małej masie i gabarytach bo nie mam za wiele miejsca. Przy okazji nigdzie nie udało mi się znaleśc wagi np Biolara czy Mb30...nie wiem czego się spodziewać.

Do wyboru mam:- Wsystkie mają stand obiektywy

biolar kompletny za ok 1000zł

MB 30 z oswitleniem regulowanym led za 700zł

ZEISS LUMIPAN za 1350 ma rewolwerowe konektory 1 jasnego i 2 ciemnego pola-nie wiem czy to istotne .

ZEISS KF2 zurzyty ale po przeglądzie z laboratorium za 500zł.(jako jedyny moge go odebrac osobiscie)

KRUSS MB200 za 950zł

NOVEX jakiś starszy typ za 1100 z gabinetu weterynarii -jedyny jaki ma skrzynke

Genetic bino używany za 800zł

Ciemne pole do mikroskoow typu PZO za 300zł.


Byłbym wdzieczny za odp i dlaczego ten konkretny model.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Dzień dobry. Powiększenia 100x-400x można bez trudu otrzymać przy pomocy każdego mikroskopu do rutynowych badań, a nawet lepszego szkolnego. Problemem mogą być płyny, w których są te zanieczyszczenia, ich lepkość i przejrzystość. Jak mają być badane kryształy? Jeżeli na sucho, to tylko z obiektywami 5x i 10x, mocniejsze wymagają szkiełka pokrywkowego i zanurzenia w płynie - wodzie, glicerynie itd.
Biolar kompletny, tzn. ma okulary 10xSK, oświetlacz, zasilacz? Jeżeli jest w dobrym stanie, to jest to dobry sprzęt, mało poręczny, waży ok. 10 kg. Do przenoszenia warto mieć skrzynię.
MB30 - oświetlenie led jest słabe, ale na początek powinno wystarczyć. Lepszy jest późniejszy model z dźwignią blokady ramienia umieszczoną po prawej stronie przy gałkach. To starszy model mikroskopu, z ruchomym ramieniem, wg niektórych utrudniającym mocowanie cięższych aparatów foto.
Zeiss lumipan - drogi, kondensor pankratyczny - 3 w 1 - to germańskie arcydzieło techniczne, średnio użyteczne. Ciemne pole wymaga użycia olejku i specjalnego klucza do regulacji. Kondensory są najczęściej nieoczyszczone i b. ciężko działają.
Zeiss KF2. Opis miał chyba na celu zniechęcenie wszystkich zainteresowanych. Stolik nie wygląda na zużyty, a to jest pierwsze kryterium oceny stopnia zniszczenia. Obiektywy wyglądają na oryginalne. Zazwyczaj ten sprzęt jest o wiele droższy. Jeżeli można sprawdzić funkcjonowanie mikroskopu - mechanizmów mikro, makro, stolika - warto się zainteresować. Jest to model dość lekki, o zwartej budowie. Kohlera można sobie darować.
Kruss, novex i genetic to mniej lub bardziej chińska produkcja, porównywalna jakością z biolarem. Jedyną zaletą chińskich mikroskopów jest możliwość zakupu modelu trino. Jeżeli przewiduje się fotografowanie obserwowanych próbek, najlepiej od razu kupić trino, ze względu na małą różnice ceny..
Ciemne pole jest przewidziane do obiektywów pzo 100x, nie pamiętam, krótkich, czy długich.
flaytec123
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2021, o 10:18

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: flaytec123 »

To bedzie moj pierwszy mikroskop nie liczac za dzieciaka z 25 lat temu ,szkolnego 200x . Nie wiem jeszcze tak naprawdę czy krystały lepiej na sucho ale w przypadku np cukru w wodzie by się raczej nie dało :/ . Dziekuję za podanie wagi.
W takim razie sprobóję dogadac sie co do tego Zeisa Kf2. Dzwonilem ale nikt nic wiecej nie wie niż jest w opisie.Ciężkie te mikroskopy . Delta biolight 300 nie spelnił by moich oczekiwań? bo waży dużo mniej.Czytalem w art o mikroskopach ze to zabawka ale nie wiem czego się spodziewać. Cenowo nie jestem ograniczony raczej wolalbym doplacić za duzo mniejsza wagę.Ccy mikroskopy robi się specjalnie tak cieżkie?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Kryształy cukru mają rozmiary większe, niż 0,1mm. Tu raczej należy zastosować mikroskop stereoskopowy, różniący się od "normalnego" mikroskopu . Co do ciężaru, to istotnie dobre mikroskopy są b. ciężkie, w celu uniknięcia drgań. Na "mikroskopy allegro lokalnie" są wystawione 2 mikroskopy podróżne, lekkie i umieszczone w specjalnej walizce. Niestety są zdekompletowane. Delta biolight nie ma nawet kondensora. Wszystko zależy od rozmiarów i stopnia dokładności obserwacji. Jeżeli chodzi o stwierdzenie, czy coś jest lub nie, to może nawet wystarczyć. Szczegółów już się nie zobaczy. Jeżeli szuka się czegoś lekkiego i taniego, to może coś takiego: allegro 10942196391
Ten bresser-mikroskop-erudit-basic-bino za 350 zł, na stronie "Mikroskop używany - Niska cena na Allegro" jest przynajmniej bino i ma kondensor. Podaję te wszystkie informacje, bo często się coś robi z linkami. Oczywiście należy dogadać się co do stanu sprzętu.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

flaytec123 pisze:
30 gru 2021, o 22:01
Delta biolight 300 nie spelnił by moich oczekiwań?
Zabawka dla dziecka, nie daj sie nabrac na marketing... Naprawde odradzam dla kogos innego niz dziecka lub rodzica, ktory chce dziecku zrobic prezent. Te wszystkie bressery i inne w okolicach 300 zl to jest to samo.

Biolar, Studar (koniecznie z elektrycznym zrodlem swiatla, lusterkowce odpusc), chinczyk ze sredniej polki (np genetic PRO) spelnia Twoje oczekiwania spokojnie. Jesli uzywany to pamietaj zeby byl kompletny, nie polecam sie bawic w poszkiwanie brakujacych czesci.

MB 30 tez da rade choc to bardoz stara produkcja i moze miec zwiazane z tym usterki jak luzy zanieczyszczenia itp.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości