[Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
remek116
Posty: 23
Rejestracja: 26 mar 2017, o 13:40

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: remek116 »

Mam do was jeszcze jedno pytanie, pojawiły się nowe oferty i proszę was o radę. Przepraszam, że tak ciągle pytam ale wiem, że decyzja o zakupie jest bardzo blisko i chciałbym dobrze wystartować. Mamy więc Biolara:

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-biologiczny-pzo-biolar-kompletny-doskonaly-stan-CID751-IDlXGaS.html
chciałbym usłyszeć wasze zdanie jak wypada ten w konfrontacji z tym o którym pisałem wcześniej:

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-pzo-biolar-warszawa-CID619-IDkYcL8.html
który według was wypada lepiej?

Jest jeszcze jedna aukcja:

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-laboratoryjno-biologiczny-carl-zeiss-jena-amplival-foto-CID751-IDlXGRI.html
i przyznam, że na mój bardzo amatorski gust, potrzeby i portfel ten wypada najlepiej, ale chciałbym poznać wasze opinie na ten temat. Dla mnie bardzo istotne są możliwości mikroskopu i jego potencjał do rozbudowy. Wiem, że Biolar ma potencjał do wszystkiego, a czy ten model także?

Proszę o radę.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Widac ze to raczej dilerskie oferty, wiec powinno byc ok. w kazdym przypadku

Zeiss Amplival ma poteżne mozliwosci tylko zostaje kwestia dostepnosci bardziej zaawansowanych czesci i tego jak sie ma ich cena do PZO, o ktorym z zalozenia wiadomo ze jest najtanszym DIC-iem na swiecie.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: LoginPiotrusia »

Mimo, iż nie wypada - wypowiem się.
Biolara rozbudujesz o tzw. wszystko", natomiast Amplivala - o wiele więcej

CENY - i tu ciekawa sprawa, bo w wielu wypadkach rozbudowa Amplivala jest TAŃSZA (mniej funduszochłonna) niż Biolara. Poza DIC.
- różne rodzaje głowic trino są TAŃSZE niż PZO MNT6
- kontrast fazowy zmienny, zwłaszcza w wersji dodatku dla kondensora pankratycznego, jest tańszy niż PZO K3PhZ
- obiektywy fazowe są w takich samych cenach jak PZO
- polaryzacja prosta jest tańsza niż do Biolara
- są różne polaryzacyjne tubusy do Amplivala - w rozsądnych cenach - które NIE ISTNIEJĄ dla PZO
- itd.

Powód? Jest więcej Amplivali w użytku niz Biolarów, rynek niemiecki jest większy i jest na nim większa konkurencja (mniej tzw. dilerów").

Uważam,że powinieneś kupić Amplivala, żeby go rozbudowywać w przyszłości o co tylko Ci wpadnie w ręce. a gdy tylko pojawi się MPI5 DIC dla Biolara - kupować od razu.
Awatar użytkownika
alario
Posty: 2
Rejestracja: 2 maja 2017, o 22:56

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: alario »

Witam wszystkich!
już od kilku dni czytam wasze wpisy i porady i bardzo się cieszę, że trafiłam na to forum.
pracuję w branży kosmetycznej. uwielbiam sprawdzać swoje pomysły i teorie i kocham obalać niepodparte od strony naukowej przypuszczenia. pracuję często z farbami i włosami. potrzebny mi jest mikroskop, który pomoże obserwować co się dzieje z łuskami włosa, jak farba i inne produkty wpływają na strukturę włosa. I oczywiście chcę to wszystko udokumentować (fotografie, filmiki). potrzebuję zatem:
- mikroskop gotowy do użycia
- koniecznie z nasadką trino
- kamera do mikroskopu, która zarejestruje wszystko w dobrej jakości.

chcę sobie zrobić prezent na urodziny na 3500zł-4000zł. Urodziny mam w maju, więc zaczęłam już się rozglądać.

dużo czytam o tym, że warto wziąć solidną obudowę i wszystko samemu skompletować, czyli stworzyć idealny dla siebie mikroskop. i to jest cudowne, widzę, jak wiele z was robi to z pasją. ja ze sprzętem nigdy się nie przyjaźniłam. boję się, że nie dam rady skompletować i to mnie zniechęci, bo ja nawet nie wiem jak to ma wyglądać. więc szukam maksymalnie prostego rozwiązania, czyli gotowy mikroskop, który będzie wystarczający dla moich potrzeb. Podejrzewam (choć nie mam pewności), że nawet większość chińskich mikroskopów wystarczy.
Ale boję się, że ostrość będzie zła, że obraz będzie rozmazany. Wolę spytać was o wskazówki
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

To masz dwie opcje:

- nowy chinczyk tri plus nowa kamera
- uzywany (Studar PZO na przyklad) plus nowa kamera (i tu opcja wkladania kamery w tubus okularowy, o nasadce tri raczej zapomnij)

Wlos jest gruby wiec dosc trudny do obserwacji. Komfortowo oglada sie go na obiektywach 10x i 20x (20x zazwyczaj nie ma w standardzie), na 40x glebia ostrosci jest juz mala.

Do dobrej dokumentacji pasuje wziac pod uwage stackowanie zdjec (oprogramowanie kamery to potrafi)

Jakosc obrazu zarowno na chinczyku jak i PZO powinna Cie zadowolic.
wlosy-zestawienie.jpg
To jest jedno z moich bardzo starych zdjec Wykonane na obiektywie PZO i chinskim mikroskopie poprzez przylozenie aparatu do okularu. Efekt 3d uzyskany dzieki domowemu patentowi: filtr-uniwersalny-ufg-obligue-light-dic ... t34825.htm w zwyklym jasnym polu bedzie to wygladac inaczej.
Awatar użytkownika
alario
Posty: 2
Rejestracja: 2 maja 2017, o 22:56

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: alario »

planapo, dziękuję!
kłaniam się nisko. przeczytałam kilkakrotnie Twój wpis o tym, na co zwrócić uwagę, kiedy planujemy zakup mikroskopu. Jeszcze dużo poczytam w innych wątkach. A filtr UFG - to wielkie odkrycie, dziękuję za cenne wskazówki!
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: mikrotom »

Swój własny mikroskop zbudowany według swoich potrzeb to świetna sprawa ale jak Ci zdjęcia nie będą wychodziły to się nie zniechęcaj , musisz wiedzieć że najwięcej w uzyskaniu dobrej jakości zdjęcia robi doświadczenie zdobywane latami , jak pamiętam Planapo kiedyś powiedział że dwa lata mu zajęło opanowanie mikroskopu i nabycie doświadczenia aby robić takie zdjęcia jakie robi teraz a nie wspomnę o kompletowaniu sprzętu. Zawsze możesz wysłać komuś z nas te włosy w kopercie , dwa dla porównania jeden przed użyciem kosmetyków drugi po zabiegu , będzie taniej i prościej , na pewno ktoś pomoże dla odmiany oderwie się od robaczków żuczków i bakterii i zrobi coś dobrego dla kogoś innego, włosy robi się w oświetleniu z góry (epi) dobrze mieć też do tego odpowiednie obiektywy które dobrze działają w epi mogę się podjąć tego zdania polecam też poprosić JohnyM, Pickul, Planapo ktoś zawsze znajdzie czas, jeśli kogoś pominąłem to z góry sorry, nie oznacza to że masz zrezygnować z zakupu, kup mikroskop, może się okaże że odkryłaś nową swoją pasję.
Witaj w naszej grupie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Nie kazdego celem i potrzeba jest robienie takich zdjec jakie robi czesc z nas i tak samo nie jest konieczne posiadanie takiego sprzetu.

Dajac komus wskazowki staram sie pamietac o tym ze kompletowanie latami czesci z ebaya nie jest jedyna sluszna droga

Co do wyslania probki i zmierzenia sie z tematem - czemu nie
ifixthis
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2017, o 08:58

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: ifixthis »

Pozwolę sobie zadać pytanie odnośnie mikroskopu warsztatowego/technicznego z oświetleniem(odbitym?) a tytułem wstępu wyjaśnię, że zajmuję się serwisem elektroniki, precyzyjne lutowanie, mikrolutowanie z użyciem mikroskopu.


Obecnie używam na codzień mikroskopu występującym pod nazwą Optek ST8050

Kod: Zaznacz cały

optek.pl/st8050/446-optek-st8050t-stl2.html
wraz z oświetlaczem

Kod: Zaznacz cały

optek.pl/oswietlacze/427-oswietlacz-strefowy-optek-led-144.html
Plusem dla mnie tego mikroskopu jest cena, bezpośrednia projekcja trzeciego okularu dla kamery/aparatu bez konieczności przesłaniania jednego z okularów oraz autofocus.

Minusem, który mnie strasznie irytuje to odbłysk/rozjaśnienie po środku przy maksymalnym zakresie powiększenia na trzecim okularze/matrycy aparatu, którym wykonuje zdjęcia(sony a5000/a6000/chinska kamera fullhd).

Szukam innego mikroskopu lub sposobu na korektę tego zjawiska, niestety słaby jestem w kwestiach optyki, dlatego zarejestrowałem się tutaj, licząc poradę lub naprowadzenie na odpowiednie rozwiązanie.
JohnyM

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: JohnyM »

Spróbuj włożyć do tubusa wysoki krążek z czarnego velcro. Zrób foto złączki, to może być rozbłysk na bagnecie.
Autofocusa toto nie ma.
ifixthis
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2017, o 08:58

[Film] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: ifixthis »

Tutaj umieściłem zdjęcia jak podłaczony jest aparat

Tak natomiast działa ten mikroskop

byłem przekonany, że to autofocus.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
JohnyM

[Film] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: JohnyM »

To się nazywa zoom. W poniższym linku jest autofocus:



Czy masz ostrość w okularach wtedy gdy jest ostro w aparacie?
ifixthis
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2017, o 08:58

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: ifixthis »

Tak, pokrywa się to co widzę przez okulary dla oczu z tym co jest na 3 okularze - jest ostrość poprawna.

A co do autofocus to nie ważne, bardziej ten efekt rozjaśnienia mnie drażni, a chciałbym następne mikroskopy bez takiej przypadłości.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości