[Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
jarud

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud » 5 cze 2020, o 15:10

Cześć,
O ile znalazłem właściwe linki, to ten pierwszy mikroskop ma prawdopodobnie chińskie plany, nie ma natomiast oświetlacza. Ten drugi ma obiektywy bez napisów, a więc prawdopodobnie nawet nie plany. Ceny mikroskopów zależą w dużej mierze od klasy obiektywów. W dodatku obydwa są bino.
Powiedzmy sobie szczerze, każdy mikroskop będzie postępem w porównaniu z bioluxem, nawet szkolny MS-4 PZO za sto zł. Przynajmniej ma kondensor i achromatyczne obiektywy. Na twoim miejscu zastanowiłbym się, pomimo wszystko, nad kupnem delty trino, albo biolara. Kupując chińczyka masz gwarancję, że wszystko działa, a głowica trino umożliwia robienie zdjęć bez konieczności kłopotliwych przeróbek. Biolar natomiast ma duże możliwości rozbudowy. Mam biolara i nie zauważyłem, żeby był specjalnie nieergonomiczny. Być może jest to problem w przypadku pracowników laboratorium, ale jeżeli używa się go 3-4 razy w tygodniu przez 3-4 godziny, to nic się nie dzieje, no chyba, że ma się zmiany artretyczne, albo inne problemy z dłońmi. Do biolara można bez trudu dokupić b. dobrą głowicę trino od MB 30. Planapo opisywał w kilku postach problemy związane z kupnem sprzętu na e-bayu.Nie wyglądało to zachęcająco. Ja mam biolara, do którego dokupiłem trino MB 30 i obiektyw Nikon 40x CFN. Mam też słabsze plany Jeny, ale PZO wystarczą. Nie jestem Charlesem Krebsem ( to taka sława w dziedzinie mikroskopii), ale jestem w miarę zadowolony z osiąganych wyników. Pewno jest dużo osób, które robią lepsze zdjęcia, ale niestety nie produkują się na forum.
Kilka przykładów zdjęć cosmarium pokazujących możliwości tego sprzętu:
achro 20x pzo, DF
x-20x.jpg
to samo zdjęcie, powiększenie ok 2x
x1-20x.jpg
nikon plan 40x w "normalnym" oświetleniu
x2-40x.jpg
to samo zdjęcie w polaryzacji
x3-40x.jpg
inne cosmarium, powiększenie zdjęcia zrobionego 20x pzo
x5-20x — kopia.jpg
Oczywiście są to stacki z 5-10 zdjęć.
Uważam, że przy ograniczonych środkach bardziej opłaca się inwestować w optykę, niż w statyw, ale oczywiście wszystko zależy od osobistych priorytetów:)

Boguslaw

Post autor: Boguslaw » 6 cze 2020, o 05:37

Zgadzam się prawie zupełnie z jarud :-)
Jedynie co do głowicy trino MB-30 nie jestem już aż takim optymistą ;-)
Gdy jako pierwszą trino ją zakupiłem, byłem zachwycony. Idzie ją upolować od 200-300 zł, jednak standard to 500-700-800 zł
Później utrafiłem na ebay'u radziecką Lomo MFN 11. Po minimalnym usprawnieniu działa bezproblemowo z PZO. Na ebay do kupienia co jakiś czas za 100-130 euro.
Można też szukać jakiegoś Leitz'a
W końcu (po wielu, wielu latach) trafił mi się "jak ślepej kurze ziarno" trinokular PZO MNT 6 poniżej 500 zł - ale "to prawie cud" ;-D
Standardowo trzeba na nią wydać ok. 1500 zł. lub więcej.

jarud

Post autor: jarud » 6 cze 2020, o 19:25

Bogusławie,
Dziko Ci zazdroszczę Twego trino PZO MNT 6. Jest to piękny sprzęt. Z oświetlaczem 100 W zamienia biolara w doskonały mikroskop. Rzecz w tym jednak, że jest to głowica z lat 80-tych, niespecjalnie przystająca do obecnego sprzętu foto i oświetlenia. Wszystko zależy oczywiście od zainteresowań. Ty, o ile się orientuję, zajmujesz się grzybami, obiektami dość nieruchawymi. Możesz spokojnie wykorzystać wszelkie możliwości MNT 6, czyli oświetlenie 0/100, 20/80 i 100/0. Ja zajmuję się zdjęciami pierwotniaków. Nie mam czasu na przełączanie trybów, bo najczęściej jest to kwestia ułamka sekundy. Zrobiłem tysiące zdjęć, na których mam kawałek orzęska. Nawet glony, np. kosmaria i okrzemki, potrafią dosyć żwawo pędzić przez kadr. Moja głowica MB30 ma rozkład światła 50/50, co wystacza mi praktycznie do wszystkich zdjęć. Nie muszę mieć do obserwacji 100% światła, bo dzięki mocnemu oświetlaczowi wystarczy mi moje 50%. Jeżeli chcę robić zdjęcia ze 100% światła, mogę zainstalować prosty tubus, który ostatnio kupiłem za 60 zł, i podłączyć aparat do telewizora lub komputera. Zamiana jednego na drugie, to 3-4 proste gesty. Oczywiście jest to bardziej skomplikowane, niż przełączenie trybu 20/80 na 0/100 w głowicy MNT 6, ale w obu przypadkach pierwotniak już zniknie z kadru. Pozostaje kwestia ustalenia, jaki podział światła jest lepszy 50/50, czy 20/80? Kiedy robię zdjęcia z głowicą 50/50 z automatyczną przysłoną, czyli otwartą na max, to przy ustawieniu właściwego oświetlenia w okularach, otrzymuję prześwietlony obraz na ekranie. Przy podziale 20/80, to prześwietlenie będzie jeszcze większe, albo obraz w okularach zbyt ciemny. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie sposobu wyłączenia tej diabelnej automatycznej przysłony:), ale nie zmienia to faktu, iż rozkład światła w aparatach kliszowych oświetlanych 100 W halogenem różni się od rozkładu światła w aparatach cyfrowych oświetlanych led. Rozkład 50/50 wydaje mi sie wygodniejszy i bardziej oczywisty, ale nie robiłem zdjęć na innych głowicach. Pozostaje jeszcze sprawa rozwiązań technicznych tego podziału światła. W głowicy MB30 jest to chyba lustro półprzepuszczalne. Nie wiem jak to jest w MNT 6 - chyba podobnie - ale nie zauważyłem, by występowały jakieś deformacje. W każdym razie nie spotkałem się z opiniami, że głowica MB30 jest gorsza od innych z tego właśnie powodu. Jest jeszcze sprawa powiększenia własnego 1,5x głowicy MB30. Obecne tendencje zmierzają do usuwania dodatkowych systemów optycznych na rzecz coraz bardziej doskonałych obiektywów, ale mnie to proste rozwiązanie wystarcza. Zdjęcia, które zamieściłem powyżej mają dzięki temu powiększenie 600x i 300x, bez widocznych deformacji. W porównaniu z ceną Nikona CFN 60x, takie rozwiązanie wydaje się b. tanie. Ostatnio kupiłem Nikona Fluora 40x z NA 0.850, czyli takim, jakie mają przeciętne obiektywy 60x. Teraz muszę wymyślić sposób, jak wykorzystać to wysokie NA do powiększeń rzędu 850x. Mam już 600x :)
Rasumując: głowica do MB 30 ma swe zalety; ma live view, jest prosta i ma własne powiększenie 1,5x nie pogarszające zdjęć na poziomie amatorskim. Ma też, wg mnie, dobry rozkład światła, najbardziej dostosowany do współczesnych aparatów i oświetlenia. Tak czy inaczej, najprostszym i najtańszym rozwiązaniem wydaje się obserwacja na ekranie za pośrednictwem aparatu zamocowanego na prostym tubusie. No i oczywiście na tle biolara z głowicą MNT 6 wyglądasz jak prawdziwy men, a ja z moją malutką głowicą do MB30, jak emeryt :(
PS. Gdybyś po tym sukcesie zakupowym chciał nadrobić straty finansowe sprzedając głowicę lomo, daj znać:)

Boguslaw

Post autor: Boguslaw » 8 cze 2020, o 05:47

I tu się chyba zgadzam z Tobą całkowicie :-)
Moje grzybki (a raczej ich "wnętrzności" pod mikroskopem) są nad wyraz stacjonarne.
Bardzo rzadko zdarza mi się oglądać ruchliwe "żyjątka". Jednak czasami w owocnikach grzybów w stanie znacznego rozkładu (w takiej ciapciowatej mazi) trafiają się ciekawe i szybkie "stworki". Obserwować to jeszcze idzie, jednak strzelać udane kadry to czasami naprawdę wyzwanie. No i tu faktycznie prędkość reakcji czyli obserwacja+foto jest niezwykle istotna.
Faktycznie prosty tubus z aparatem/kamerą i obserwacja na monitorze powinno mieć sens i uzasadnienie, choć osobiście jeszcze nie stosowałem. Zdecydowanie wolę ogladać przez binokular.

Trinokularu Lomo nie planuję sprzedawać, bo co jakiś czas wykorzystuję w mikroskopach Lomo i Zeiss.
Być może(?) wystawię na Allegro trino od MB 30 ,bo od paru lat praktycznie jej nie używam, jednak szkoda mi jej ze względów kolekcjonerskich ;-)

ODPOWIEDZ