[Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

I jeszcze po czym poznać, która optyka lepsza, skoro w tej cenie są tylko achromaty i planachromaty?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Miałem Motica B3 z klasycznym koehlerem (przyslona irysowa w oswietlaczu i aperturowa w kondensorze) i bylo ok. Do tego kondensor musi miec przesuw góra-doł.

O ledach Ci nie powiem szczegolowo - na takich rzeczach sie kompletnie nie znam. Byly tu posty osob znajacych sie lepiej - pozostaje poszukanie.

W chinskiej ofercie generalnie masz tylko achromaty i planachromaty, topowe marki maja jeszcze plan fluory, a motic z rok temu wprowadzil najwyzsza klase plan apo. Z zalozenia plany sa lepsze od achromatow, plan fluory od planow a plan apo najlepsze. Róznice miedzy obiektywami tej samej klasy np plan vs plan sa minimalne i nie ma co sie bawic w to ze jakies beda lepsze od drugich, bo sa to roznice MINIMALNE.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Zastanawiam się nad bresserem science trm301 i nie wiem, czy ten mikroskop ma jakieś poważne wady? Nie wiem, czy 20W to nie za mało. I co to jest mikroskop transmisyjny w nazwie(o transmisyjnych słyszałem tylko lektronowywch). Czy to po prostu oznacza światło przechodzące w żargonie marketingowym, czy to jakaś specjalna technologia?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

mikroskop transmisyjny
Marketingowo-naukowa mowa majaca na celu spowodowanie, ze czytajacy pomysli, ze to nie wiadomo jaka rocket science. Po prostu biologiczny ze swiatlem przechodzacym.

20W - nie za duzo, idealne by bylo 30. Na 100x przy 20W moze byc ciemnawo, a na pewno bedzie za malo do innych technik obserwacyjnych.

Mikroskop jest ok.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

To chciałem zapytać, czy jest jakiś mikroskop, który ma wszystkie te rzeczy: koehler, 30W, korekcja na160mm, obiektywy plan?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Motic B3 swego czasu spelnial te kryteria.

Aktualnie nie mam za bardzo czasu zeby wertowac oferty.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Kohler stworzył swą technikę oświetlenia chyba na przełomie 19 i 20 wieku, by zminimalizować problemy związane z niedoskonałymi żarówkami, jakie miał do swej dyspozycji. Z grubsza chodziło o to, by uzyskać możliwie jednorodne żródło światła. Jeżeli oświetlisz ścianę latarką z zoomem, najmocniejsze oświetlenie uzyskasz, kiedy obraz żarówki będzie ostry. To tzw. oświetlenie krytyczne, Dujardina lub Nelsona. Ponieważ jednak taki ostry obraz jest niejednorodny, bo widać poszczególne włókna żarnika, co przeszkadza w obserwacji, Kohler postanowił rozmyć obraz żarówki koncentrując go nieco niżej, na płaszczyźnie przysłony w kondensorze. Bardzo często, nawet w dobrych mikroskopach, to nie wystarcza i konstruktorzy montują dodatkową matówkę, co puryści uważają za odstępstwo od klasycznego oświetlenia Kohlera. Czy ta różnica ma duże znaczenie? Pewno tak - w przypadku takich specjalistów, jak Planapo, robiących doskonałe zdjęcia na drogich obiektywach i w dużych powiększeniach ponad 1000x. W przypadku średniej jakości chińskich planów jest to chyba mniej istotne. Jeżeli jednak producent proponuje model z oświetleniem Kohlera, to oczywiście lepiej wybrać taki model. Dioda 3W odpowiada mniej więcej halogenowi 20W. Istotnie, może to być za mało dla obiektywu 100x lub ciemnego pola, ale do przeważającej większości obserwacji wystarczy obiektyw 40x. lub słabszy. Jeżeli ma się pewne zdolności manualne, często można rozwiązać różne problemy, np. związane ze zbyt słabym oświetleniem, w bardzo prosty sposób. Z chińskimi mikroskopami może być związany inny problem. Średnica obiektywów i okularów jest standardowa, ale nie wiem np. jak to jest ze średnicą kondensora lub głowicy. Jeżeli się np. różni od polskiej, przy ewentualnej rozbudowie będziesz skazany na chińskie części. Jeżeli nie lubisz za dużo główkować z montażem aparatu, lepiej kupić kamerę mikroskopową, która od razu będzie do wszystkiego pasować. Na chińskich mikroskopach najlepiej się zna Planapo. Chyba prościej będzie, jeżeli znajdziesz sprzęt odpowiadający twym kryteriom i dopiero wtedy zapytasz go o zdanie. Chińskie mikroskopy w średniej cenie są podobnej jakości i nie ma co się obawiać dużych pomyłek. Warto również zajrzeć na inne fora, np. microscopy UK, microbehunter i photomacrography, żeby lepiej się zorientować w temacie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

I tu nalezy wrocic do podstwowych pytan odnosnie tego do czego dokladnie mikroskop bedzie potrzebny (:
Istotnie, może to być za mało dla obiektywu 100x lub ciemnego pola, ale do przeważającej większości obserwacji wystarczy obiektyw 40x. lub słabszy.
Dokladnie. Jesli nie planujesz zbyt wielu obserwacji pod 100x to 20W spokojnie da rade.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Na olx jest oferta olympusa BH2

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-olimpus-bh-2-CID751-IDvY3UO.html
To jest jakieś rozwiązanie,jeżeli ktoś jest gotów wydać 6500 zł.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Z obiektywami metalograficznymi na nieskonczonosc. Odpada.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

To w takim razie będę przeglądać oferty. Czy moglibyście napisać mi możliwie długą listę nazw producentów chińczyków?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Czy moglibyście napisać mi możliwie długą listę nazw producentów chińczyków?
Wszystkie o innej nazwie niz: Leica, Nikon, Olympus i Zeiss A i te marki nizsze modele robia w pełni w Chinach.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Chodzi mi o konkretne nazwy, żeby wiedzieć czego szukać w google. Wiem, że jest delta, motic, bresser, pzo, levenhuk. I co poza tym? Chcę po prostu znaleźć model, który ma wszystkie te cechy, które wymieniłem wcześniej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość