[Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Dziękuję. Pomyślę jak będę miał pieniądze&#128578. Najbardziej cieszy mnie to, że na 40x wszystko widać.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Gratulacje. Radzę ściągnąć programy do obróbki zdjęć.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Przepraszam, jeśli to było poruszone na forum, ale chciałbym prosić o pomoc w sprawie zakupu olejowego kondensora ciemnego pola. Na forum pisaliście, że działa on z obiektywem 40x lepiej niż suchy, a producent pisze, że służy on do pracy z obiektywami olejowymi. Jak to właściwie jest?
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

I czy jeśli chodzi o ciemne pole i ewentualnie kontrast jestem skazany na bressera, czy jest jakiś standard? Bardzo proszę, odpowiedzcie, nie wiem, czy to wszystko jest na forum.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Ciemne pole (DF) działa na tej zasadzie, że w kondensorze (pod kondensorem) jest ciemny krążek, który sprawia, że obserwowany przedmiot jest oświetlany światłem bocznym, natomiast tło pozostaje nieoświetlone, czarne. Średnica krążka zależy od NA obiektywu, czyli mówiąc po ludzku, jest różna dla każdego powiększenia (obiektywu). Kondensor olejowy stosuje się z obiektywami olejowymi, najczęściej z 100x. Są obiektywy 40x olejowe i pewno obraz jest lepszy, ale nie jest to warunek konieczny do otrzymania DF, poza tym mają inny, wyższy NA niż typowe obiektywy 40x, a więc wymagają krążka o innej średnicy.
Co do bressera, to nigdy nie udało mi się dowiedzieć od zainteresowanych, jaka jest średnica kondensora, więc trudno tu udzielać rad. A wystarczy tania, chińska suwmiarka…… Z grubsza, w Polsce są dostępne kondensory do DF, kontrastu fazowego itd. o śr 37 mm ( Zeiss jena i lomo) i 39 mm (pzo), przy czym te pierwsze można „pogrubić” przy pomocy paska aluminiowego. Takie zestawy różnie działają, zwłaszcza, że są jeszcze 2 typy obiektywów, krótkie i długie. Kompletowanie sprzętu może trochę potrwać, ale w zasadzie jest tańsze niż kompletowanie bressera.
Tak więc masz 2 wyjścia : a/ bresser + ew. coś, co uda ci się dopasować do niego (37 mm?) b/ dokupienie pzo i kompletowanie 2 mikroskopów, co może się okazać tańsze, niż sam bresser. Ostatnio ktoś sprzedaje na all. MB30 za 429 zł. Jeżeli jest w dobrym stanie, to jest to prawdziwa okazja. Można do niego dozbierać wszystko, łącznie z DIC, wstawić bez trudu nowoczesne, silne oświetlenie, dokupić głowicę trino.
Ciemne pole wymaga jedynie wyszukania odp. średnicy ciemnego krążka. Ja zrobiłem swoje z kawałka półprzepuszczalnego plastiku i kółka wyciętego z taśmy elektryka. Z obiektywami 5x, 10x i 20x działa bez problemu, z 40x już różnie. Kiedyś kupiłem za 250 zł zestaw UFC pzo. Wtedy wydawało mi się, że to drogo, ale są w nim filtry do DF 20x i 40x, obiektywy i filtry 20x i 40x do kontrastu fazowego i prosta polaryzacja. Ile to będzie kosztowało u bressera?
Na all. ktoś przedaje stary kondensor za 32 zł. Jeżeli będzie pasował do twojego bressera, możesz dozbierać krótkie wyposażenie pzo – pod warunkiem, że bresser przełknie krótkie obiektywy, co nie jest oczywiste.
Jest jeszcze jedna sprawa. Te chińskie mikroskopy mają b. słabe oświetlenie. Może też być, że jak jeden z bohaterów Moliera nie wiesz, że mówisz prozą, czyli że masz DF, ale go nie widzisz, bo wszystko jest ciemne. To też jest problem do rozwiązania.
Boczne oświetlenie, COL, DF, filtry Rheinberga, znacznie rozszerzają możliwości obserwacji, a wszystko można zrobić własnoręcznie. Nie zaczynaj od kupowania „nie-wiadomo-czego”.
Wesołych świąt
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Bardzo dziękuję i też życzę wesołych świąt . Proszę tylko o jeszcze jedną odpowiedź bo tego nie zrozumiałem - czy kondensor olejowy działa z 40x suchym?
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Ps przepraszam, już rozumiem. Pobawię się najpierw z filtrami.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pickul »

k12s pisze:
26 gru 2018, o 07:30
czy kondensor olejowy działa z 40x suchym?
Działa i to zdecydowanie lepiej niż z suchym kondensorem.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Działa, do powyzszego dodam ze preparat musi byc mozliwie cienki.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Mam w zbiorach super fajny trinokular Prymusa (OPTEK PRYMUS XSP-136 Trino) - (oryginalny, jeden z pierwszych modeli). Fajność kończy się na sile światła, bo przy obiektywie 100x to sama obserwacja z lekka robi się problematyczna, nie wspomnę o foto (ciemnego pola nawet nie próbowałem). Pewnie można coś podziałać ze zmianą diody, ale że mi to niepotrzebne, to nie grzebałem.
Mocowanie kondensora to jaskółczy ogon 45mm na 41,5 mm
Krótkie obiektywy na nim nie chodzą"

Cyt. Kiedyś kupiłem za 250 zł zestaw UFC pzo."
Bardzo polecam, ale raczej nie do chińczyków (?)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Pewno próbowaliście z jakimś super sprzętem. Z 40x pzo NA 0.650 i kondensorem DF pzo 100x NA 1.2 - 1.4 nic mi się nie udaje. Natomiast UFC działa b. dobrze, nawet ze słabszymi obiektywami.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Spokojnie, wszystko działa - w ciemnym polu i rheinbergu małe powiększenia, a w jasnym nawet 1000x z olejkiem. Chciałem jeszcze zapytać o dwie rzeczy. Po pierwsze - czym najlepiej czyścić mikroskop? Jak najlepiej wyczyścić obiektyw z olejku i usunąć nawet małe drobinki kurzu z nad przesłony polowej? A drugie pytanie dotyczy fotografii. Będę próbował z kamerą, ale chciałem spytać o lustrzankę. Kompakt to mam w domu tylko bez wykręcanego obiektywu, a nie wiem, czy będę chciał kupować specjalnie do mikroskopu. Mam jeszcze w domu Canona eosa 350d, wiem, że jest do niego pierścień t2, tylko czy da się zamontować do mikroskopu takiego kloca? I ciągle nie wiem jak jest z okularami projekcyjnymi. Po czym poznać, czy takowy jest kompatybilny z danym adapterem? Gdzie się go wkłada? I co właściwie on daje?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Po pierwsze - czym najlepiej czyścić mikroskop? Jak najlepiej wyczyścić obiektyw z olejku i usunąć nawet małe drobinki kurzu z nad przesłony polowej?
Sa specjalne do czyszczenia optyki preparaty, do czyszczenia z olejku nie uzywalem nigdy ksylenu itp. Spirytus i bylo ok. Choc niektorzy producenci twierdza ze moze rpozuscic kleje w ktorych osadzone sa soczewki.
Mam jeszcze w domu Canona eosa 350d
Jak ma live view i electronic first shutter curtain to sie nada.

Co do adapterowto polaczysz kazdy aparat za kazdym mikroskopem - kwestia zestawu złączek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość