[Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

A co z okularami projekcyjnymi
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Zalezy od optyki. Jak wymaga kompensacji to powinny byc, a jak nie (np Nikon CFN) to mozna robic projektje bezposrednia.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Przy okazji chciałem zapytać. Myślę nad ciemnym polem olejowym. Na allegro sprzedają obiektyw i kondensor za 300zł. Kondensor wiem że pasuje (37 mm). Jak z obiektywem? Czy warto?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pickul »

k12s jaki konkretnie kupiłeś mikroskop ?
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Chiński bresser bioscience trino. Średnicę sprawdzałem. Oświetlenie jest koehler 30W.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pickul »

Nie widziałem aukcji ale jak pasuje średnica osadcza (37 mm) to kondensor powinien pasować do Twojego mikroskopu. Niestety dowiesz się dopiero jak kupisz, bo jeszcze istotne jest czy kondensor sięgnie do szkiełka od spodu. Obiektyw 100X musi mieć wbudowaną przesłonę do redukcji apertury.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Ja widziałem.
Srednica 37 mm, przysłona w obiektywie z regulacją apretury, jest też plastikowa tulejka.
Czy warto? W archiwalnych zapiskach mam ceny od 250 do 400 zł (dla 37 i 39 mm). Zależy jak jesteś napalony i jak dużo zamierzasz na nim działać.
Bedąc w Twojej sytuacji (chodzi o posiadany mikroskop) brałbym, ale ja się szybko napalam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Ciemne pole dla 100x? Uzywam BARDZO SPORADYCZNIE. Kwestia zastanowienia sie jak bardzo go rzeczywiscie potrzebujesz. Jak czesto w ogole bedziesz uzywal 100x. Z mojego doswiadcznia - praca na tym obiektywie jest uciazliwa, przygotowanie preparatu wymagajace, a i obiektow wartych ogladania i atrakcyjnie wygladajacych nie tak znowu duzo. Z kolei Pickul czesto robi na 100x - wiec temat okreslenia potrzeb, zanim sie zainwestuje, wraca (:
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

planapo
Mam i się z tego cieszę, bo. mam
Wykorzystanie w mim przypadku to 0,001 procent robionych obserwacji , bo mi nie potrzebne, ale mam (ego posiadania mi na pewno wzrosło) -)
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Eksperymentuję z ciemnym polem, i proszę was o pomoc. Jak wycentrować kondensor ciemnego pola? W jasnym widzę brzegi przesłony, a tutaj nie wiem, jak to zrobić
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pickul »

Kondensor ciemnego pola działa na innej zasadzie.
Przesłonę w oświetlaczu rozwierasz na maksa a kondensor ciemnego pola podjeżdża pod samo szkiełko (suchy).
Przy kondensorze olejowym dodatkowo kropla płynu imersyjnego na soczewkę czołową kondensora i łączysz ze szkiełkiem.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Witam. Dużo się bawiłem z mikroskopem. Zastanawiam się nad skośnym światłem i Rheinberg Ilumination. Chciałem was zapytać, jak powinny wyglądać idealne filtry? Chodzi mi o średnicę kółka w RI. Czy powinna się ona zwiększać wraz z powiększeniem, czy zmniejszać? Ile około powinna wynosić? I jaki powinien być kształt zaciemnionej powierzchni do światła skośnego? I czy powinna być ona całkiem czarna, czy przepuszczać trochę światła?
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: phacops »

Nie ma idealnych filtrów do ciemnego. Wszystko zależy od powiększenia obiektywu a dokładnie od jego jasności. Jakiś czas temu zrobiłem projekt i zrobiłem wypał a potem malowanie
Załączniki
1.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość