[Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

k12s pisze:
2 mar 2019, o 16:27
Chodzi mi o średnicę kółka w RI. Czy powinna się ona zwiększać wraz z powiększeniem, czy zmniejszać? Ile około powinna wynosić? I czy powinna być ona całkiem czarna, czy przepuszczać trochę światła?
Średnica zwiększa się wraz z powiększeniem. Powinna być całkiem czarna. Na tej stronie którą mi jakiś czas temu podesłał phacops masz proponowane średnice

Kod: Zaznacz cały

olympus-lifescience.com/ru/microscope-resource/primer/techniques/darkfield/
LATARNIK
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2020, o 10:26

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: LATARNIK »

Dość mocno poczytałem forum zanim zdecydowałem się napisać prośbę o pomoc. Stoję przed potrzeba zakupu mikroskopu, którego będę używał w dużej mierze do analizy stanu zachowania i autentyczności monet.
Nie mam doświadczenia z pracy z mikroskopem, ale wydaje mi się, że wiele modeli ma dość niewielką odległość pomiędzy obiektywem a stolikiem - pracując przy monecie będę chciał ją przesuwać nie obawiając się jej uszkodzić - zastanawiam się czy np. MBS-10 nie byłby dobrym rozwiązaniem.
Nie chcę zaczynać od mikroskopów z dolnej półki, bo raz, że każda zmiana kosztuje, a dwa, że potrzebuje bardzo dobry obraz. Nie musi być to mikroskop najtańszy - przedział 3-15 tys. zł - choć nie znając się boje się przesadzić i stąd moja nieśmiała prośba o pomoc.
Musi mieć światło własne - najlepiej Kohlera. Obserwacje pewnie najlepsze będą na ciemnym polu. Nie chcę mikroskopu na nieskończoność.
Co ogromnie dla mnie ważne to kwestia możliwości dokumentowania w bardzo dobrej jakości - zdjęcia i filmy.
Czy MBS-10 daje mi tą jakość. Niestety nie jestem złotą rączką i nie wchodzą w grę przeróbki własne - muszą być to wszystko gotowe komponenty, które łatwą są wymienialne.
Jest jedna oferta całego zestawu tego mikroskopu:
allegro 8843635038
Do kupienia za 1.800 zł. Czy jest to warte?

Ewentualnie co możecie mi poradzić z nowych generacji mikroskopów?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Na mikroskopy pzo allegro - allegro 9109103436 - jest oferta oświetlacza do światła odbitego ilustrowana przykładem użycia tego sprzętu do fotografowania monet. Radzę zapytać sprzedającego o możliwości biolara z takim wyposażeniem. Zdjęcia nieprzejrzystych przedmiotów robi się w świetle odbitym, a nie przechodzącym. Oświetlenie Kohlera i czarne tło raczej nie mają tu zastosowania. MBS-10 jest w porządku, ale sprzedawany model nie ma przystawki foto.
O jakie powiększenie chodzi? Być może wystarczy aparat z matrycą FF + obiektyw makro?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

[*]Ten model ma chyba wyjście foto. Dobrze się dowiedzieć o średnicę okularów i zakres powiększeń. Nie słyszałem o tej marce, ale o wielu innych też nie słyszałem :wink:
olx 549536512

Jest też to: olx 192096533 To drogi sprzedawca

i to: olx 215538337

Z wyjściem foto: olx 597518572
Trochę tego jest, trzeba się zorientować co do możliwości i jakości sprzętu. Wyjście foto ułatwia oczywiście robienie dokumentacji.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

LATARNIK, wg mnie dużo zależy od tego jak duże chcesz uzyskiwać powiększenia, ale myślę, że w przypadku Twoich zastosowań będzie przydatny duży (nawet bardzo duży) zakres uzyskiwanych powiększeń (?)

Przy mikroskopach stereoskopowych osobiście polecałbym radzieckie MBS 9 i 10 lub PZO MST 13O, 131, 132
Praktycznie bez żadnych dodatkowych kombinacji uzyskujesz w nich powiększenie w okolicach 4-120x.
Mikroskopy MBS i MST mają różne średnice osadcze okularów!

1. Ten z Allegro za 1800 zł trochę drogi ale z bogatym wyposażeniem. Przy Twoich funduszach, osobiście bym się na niego skusił, ale... ;-)
Jednak przystawki foto są do nich dosyć drogie i rzadziej spotykane.

2. W OPTIKA za 1500 zł "nie pchałbym się" zupełnie.

3. MST 2 starszy polski i solidny sprzęt, do kupienia już za 600-1000 zł. Mam, ale korzystam z MST 131

4. MST 131 polecam na równi z MBS 9/10. Są różne opinie, które lepsze (polskie czy rosyjskie). Nie miałem nigdy MBS, ale wydaje mi się, że różnice nie są aż tak istotne (chociaż MBS w sieci są bardzo wychwalane) - nie mam praktycznego porównania :-(
Taki model 131 jak ten za 2400 zł z OLX (bardzo ubogi zresztą) kupisz za 800-1500 zł i to ze znacznie bogatszym osprzętem.
Dużo łatwiej i taniej dostaniesz do nich nasadkę foto "Nasadka fotograficzna NF MS mikroskopu stereoskopowego PZO MST-13x"

5. Ten za 1500 zł z OLX pomimo, że ma tor foto raczej bym się w niego "nie pchał"

Teraz bardzo istotna kwestia oświetlenia, no i czym zamierzasz dokumentować (fotografować i filmować).

Ale o tym wieczorem lub jutro.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Przejrzałem parę stron o fotografowaniu monet i w zdecydowanie zdecydowanej większości ludzie używają aparatów foto (ze wskazaniem na lepsze kompaktowe z dobrą opcją macro).
Do tego jakiś statyw lub używany tani powiększalnik (do niewielkiej przeróbki).
Jeśli zależy nam na bardzo dużych powiększeniach w dobrej jakości (detale na monecie), to wystarczy nasadka np. Raynox DCR 250 + ew. zdalne wyzwalanie migawki.

Znalazłem jedną stronę gdzie człowiek korzysta z mikroskopu stereoskopowego

Kod: Zaznacz cały

en.numista.com/forum/topic47683.html
Pod nr 1 na foto jest oświetlacz typu ring nakładany na obiektyw mikroskopu.
Mam taki, ale świecący wszystkimi diodami dookoła naraz. Daje to bardzo płaski obraz. Są też takie oświetlacze świecące niezależnie 2-4 sekcjami (ponieważ w tej dziedzinie światło jest bardzo istotne, to ew. za takim bym optował)
Ewentualnie można by stosować ze 2 zewnętrzne małe lampki. Były takie w IKEA, ale nie pamiętam nazwy (na Forum było o ich wykorzystaniu)

Zastanawiam się, czy jest sens "pchać się" w mikroskop stereoskopowy do tych celów?
1. Dużo większe koszty w skompletowaniu zestawu, no i technicznie też może być trochę zabawy (chyba, że nie podpinamy aparatu foto, a zastosujemy dobrą kamerę, ale taka swoje kosztuje)
2. Foto aparatem wydaje mi się dużo tańsze i prostsze.
Załączniki
1 stereskopowy.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Przetestowałem 2 raynoxy - 4x i 250. Oczywiście zdjęcia monet robiłem po raz pierwszy, stąd ich marna jakość. Nie chodziło mi o efekt artystyczny, a raczej o możliwe skale powiększeń i jakość techniczną zdjęć. zdj. 1 i 2: raynox 4x: klatka o podstawie ok. 7,5 mm i krop zdjęcia 100%. Zdjęcie 3 - największa pełna klatka z raynoxem 250 jaką można otrzymać bez wychodzących czarnych rogów. 4- krop 100% zdjęcia n. 3 i 5- największe powiększenie z raynoxem 250. Kratkowany papier pokazuje skalę powiększenia. Zdjęcia zrobione canonem a 650 na statywie, który już kiedyś pokazałem. N.1 i 2 - stack z 3 zdjęć
1.jpg
2.jpg
3.JPG
4.JPG
5.png
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

:-D
Jak oświetlałeś?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Te większe powiększenia: 2 lampki jansjo z ikei oświetlające kominek z białego papieru ustawiony wokół monety. Zdjęcia robione raynoxem 250: 2-3 lampki owinięte papierem toaletowym, który, że tak powiem, odjąłem sobie od ust :wink: To już trudniejsze do zrobienia bezcieniowo - co widać na zdjęciu całej monety. Mogłem sobie ułatwić sprawę podkładając czarny karton, ale chciałem pokazać rząd powiększenia na papierze w kratkę.
LATARNIK
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2020, o 10:26

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: LATARNIK »

Bardzo dziękuję Koledzy za kilka cennych podpowiedzi.
Rzeczywiście do MBS-10 przystawka fotograficzna kosztuje ponad 1.000 zł i jeszcze trzeba ją upolować.
Ważną kwestią jest duży zakres powiększeń: od minimalnego 4, najlepiej 3 czy 2, żeby cała moneta się zmieściła aż do trochę ponad 100.
Pisząc o różnych oświetlaczach też daliście mi do myślenia.
Ze względu na fakt, że musze nie tylko dokumentować zdjęciami, ale czasem też filmikami, jestem zdecydowany zamiast lustrzanki używać specjalnej kamery mikroskopowej o dobrej jakości. Wiem, że jest to kolejny spory wydatek, ale jestem na niego gotowy. Dobrze byłoby też móc podłączyć mikroskop do monitora i na żywo na dużym ekranie widzieć materiał do analizy.
Ważne też, żeby powiększenie było na zasadzie zoom, a nie tylko 3 czy 4 pozycje.
Widzę, że przy dobrych optycznie ale starych technologicznie produkcjach polskich czy ZSRR chyba już jednak nie osiągnę tego.

W związku z tym proszę poradźcie jaki model współczesnych mikroskopów będzie odpowiedni. Nie chcę wydać kilku tysięcy i kupić szmiry, zwłaszcza jeśli są tacy specjaliści jak Wy, którzy masę wiedzą także o wadach różnych modeli, których należy unikać.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

My interesujemy się sprzętem "historycznym" . Z nowych, markowych to jakiś olympus, nikon, zeiss, leitz z obiektywem przynajmniej plan. Ceny są niestety bolesne, powyżej 10 tys. zł. Znalazłem jeszcze coś, co może pasować do Twych wymagań, a jest tańsze:
allegro 9005490825. W zestawie jest chyba nawet jakaś kamerka. Pewno wiekowa, ale pozwoli Ci na sprecyzowanie twych oczekiwań co do rozdzielczości itp. Sprzedawca jest od pewnego czasu na all., więc nie będzie prawdopodobnie kłopotów.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

U tego sprzedawcy zdjęcia na aukcji nie pokrywają się z przedmiotami które wysyła, miałem taką sytuację jakiś czas temu. A póżniej nie odpowiada na maile, więc jeśli już to radziłbym odbiór osobisty, żeby wszystko sprawdzić.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

To jest niby znany sprzedawca (dealer). Ja parę nietypowych rzeczy u niego kupiłem, więc nie powinno być problemu. Ogólnie dla mnie za drogi :-(
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość