[Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Szukasz mikroskopu w cenie ponad 5000 zł? Pytaj tutaj Watki zakladane oddzielnie beda usuwane i tu przenoszone.

Pomocny moze byc ten watek: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-uzywany-le ... t48822.htm i lektura innych z zaawansowanego dzialu.
Xeon
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2016, o 07:01

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Xeon »

Witam.
chcę mieć mikroskop z najleszą jakością obrazu , do podłączenia aparatu, nie chcę przechodzić przez etapy od najsłbszego bo to dla mnie strata czasu, chcę ze by zdjęcia były jakości jak u Planapo, Pickula pośrednia jakość nie interesuje mnie, nie chcę kompletować tylko kupić w całości najlepiej w kraju, Nikon czy Olympus , proszę osoby które posiadają topowe mikroskopy o udzielenie swojej opini krytycznej na ich temat, nie będę kupował nowego bo taki który wybrałem kosztuje ponad 100 000zł na ebay są za od 20 do 40tyś, waham się między Nikonem a Olympusem.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

100k to malo jak na nowy.

Olympus jest lekko drozszy od Nikona. Nie kupisz tego w Polsce. Tj. moze kupisz, ale uzywane bardzo rzadko sie pojawiaja.

Ja mam Nikona E600. Jestem bardzo zadowolony, ma ogromne mozliwosci rozbudowy: pelne jesli chodzi o techniki badawcze plus jeszcze kilka modulow niespotykanych w innych modelach. Mi odpowiada. Kompletowalem ok. 4 lata. Choc jakbym mogl kupowac nowy to dzisiaj bylby to pewnie Zeiss, ktory np w kategoriach obiektywow i innych czesci jest o dwa kroki przed reszta.

Mysle ze jednak jakims kryterium wyboru marki jest jednak dostepnosc czesci, bo jesli chcesz kupowac sprzet pod katem fotografii to potrzeba odpowiedniej nasadki tri, zrodla swiatla, DIC, DF, polaryzacji i moze nawet Fl, a dostanie takiego setu (do tego jeszcze zobiektywami PA) za jednym zamachem to raczej sprawa z kategorii jackpot".

Na ebayu/dealerow dostaniesz w zasadzie gotowy topowy set za 10-30k$, nie liczac oczywiscie okazji za mniej i raczej tego sie szuka.

sklepowe uzywane chodza w takich cenach, tj nie wiem czy chodza, bo te to widze kilka lat, np:

Kod: Zaznacz cały

spachoptics.com/E600_p/nikon-eclipse-e600.htm
Ale i tak nie jest to docelowy set, jesli za taki liczyc np DIC czy obiektywy plan apo.

Tu wiecej:

Kod: Zaznacz cały

pachoptics.com/SearchResults.asp
Takich sklepow jest jeszcze kilka.

Starszy Nikon Microphot pojawia sie w cenie 1,5-3k$.

Z nowych mozesz kupowac tez topowego chinczyka jak Motic, oferuja juz obiektywy PA.

I last but not least: to jakie zdjecia robisz zalezy od doswiadczenia, przygotuj sie na to, ze jesli go nie masz i kupisz najlepszy sprzet to i tak czeka Cie nauka.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Wojtek37 »

Ohoho z taką artylerią to ja bym kupił dwa, jednego Nikona a drugiego Olympusa postawił obok siebie posprawdzał jeden względem drugiego potestował a jak już bym wiedział co chcę to jeden sprzedał myślę że bez strat a nawet gdyby jakieś były to niewielkie .

ps. dostałem katalogi nowego Olympusa BX63 , to już nie przestaje być mikroskopem jakie znamy a zaczyna być robotem, coś niewiarygodnego za niewiarygodną kasę.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Nikona a drugiego Olympusa postawił obok siebie posprawdzał jeden względem drugiego potestował
Jesli beda to modele tej samej klasy, z tym samym wyposazeniem to roznica bedzie tak minimalna, ze ja bym nie oddal polowy budżetu by sie przekonac czy ją zobacze.

Tu juz zaczyna sie kwestia wyboru designu pod wzgledem estetycznym i przede wszystkim mozolne poroznywanie NA obiektywow, ich WD itp, bo tu we wiodacych markach sa spore roznice. No i oczywiscie ceny/dostepnosc czesci na rynku wtornym.
Airad123
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2017, o 10:58

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Airad123 »

Cześć,
zastanawiam się nad zakupem mikroskopu do zastosowań biologicznych, ale już raczej profesjonalnych (głównie zliczanie i oznaczanie pyłków roślin, zarodników grzybów). Przyznam, że nie za bardzo znam się na mikroskopach, więc ciężko mi się zorientować nawet, w jakiej kwocie mam go szukać (czy realne jest znaleźć coś w okolicach powiedzmy 7 tys. za nowy mikroskop, czy raczej muszę liczyć na to więcej i jeśli więcej, to o ile więcej, żeby kupić coś sensownego"?) Myślę, że takim górnym pułapem jest 20 tys., ale to naprawdę mocno górny pułap i wolałabym się zmieścić jednak bliżej tych 7 tysięcy.
A - jeszcze - jeśli są jakieś fajne modele, które używane można kupić do 5 tys. to mogą być używane (bo wtedy kupię go ze swoich własnych pieniędzy), jeśli powyżej tej kwoty, mikroskop musi być nowy (kupi go firma).

To, czego oczekuję, to to, że mikroskop wytrzyma ok. 8 godzin nieprzerwanej pracy przez kilka dni w tygodniu i to, że będę go mogła w przyszłości rozbudować o kamerę (obecnie brak funduszy). Na reszcie się nie znam, więc nie wiem, co jeszcze taki mikroskop powinien mieć.

Rozmawiałam kiedyś z przedstawicielem Nikona (:)) i pan powiedział mi, że do moich zastosowań, Nikon Eclipse E200 będzie dobry. Pytanie, czy to prawda?
Czy mogłabym poprosić o jakąś podpowiedź - w jakich modelach szukać, które są dobre, które warto. Na co zwrócić uwagę, przy moich zastosowaniach.
Przepraszam za taki mało sprecyzowany post, pracuję z mikroskopem od niedawna, obecny muszę oddać (PZO Studar, pożyczony) i zakupić swój, żeby mieć na czym pracowąć, a kompletnie nie wiem jak się w tym odnaleźć. Będę bardzo wdzięczna za każdą podpowiedź.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Na razie na szybko kilka spostrzezen.

W jakim terminie chcesz kupic?
że mikroskop wytrzyma ok. 8 godzin nieprzerwanej pracy przez kilka dni w tygodniu
Tu przede wszystkim ergonomia, czyli wygoda pracy. Odpadaja wiec wszelkie stare konstrukcje - jak PZO Biolar i cala ta epoka. Skonczy sie na zmeczonym karku, bolacych nadgarstkach, podkladaniem ksiazek pod statyw itp.
ale już raczej profesjonalnych (głównie zliczanie i oznaczanie pyłków roślin, zarodników grzybów).
Czy planujesz inne techniki obserwacyjne niz jasne pole? Np. kontrast fazowy. Czy bedziesz ogladac glownie/wylacznie preparaty barwione?
Nikon Eclipse E200 będzie dobry. Pytanie, czy to prawda?
Spelnia kryteria ergonomiczne, jednak za cene nowego mozna kupic lepszy uzywany, np. Eclipse E400, albo Olympus z tej samej polki. Z nowych masz dobre chinczyki typu Motic i wszelkie klony Delty L-1000 rozniace sie nazwami - ergonomicznie tez sa ok.
Airad123
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2017, o 10:58

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Airad123 »

Dzięki wielkie za odzew
planapo pisze: W jakim terminie chcesz kupic?
Myślę, że w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Tak za ok pół roku chciałabym już mieć swój mikroskop.
planapo pisze: Czy planujesz inne techniki obserwacyjne niz jasne pole? Np. kontrast fazowy. Czy bedziesz ogladac glownie/wylacznie preparaty barwione?
Głównie preparaty barwione. Wiem, że w poprzednim mikrokospie, który używałam (Zeiss Primo Star) miałam kontrast fazowy, ale prawdę mówiąc nie do końca wiem, do czego on służy. Teraz w Studarze nie mam kontrastu i generalnie jest ok.

Z tymi używanymi to niestety właśnie kwestia pieniędzy. Stąd pytanie o konkretne modele, żebym wiedziała czego szukać.

Tak ogólnie - potrzebuję mikroskopu. Zakład sam w sobie nie jest mi go w stanie zasponsorować. Pomyślałam więc, że jeśli zmieszczę się w 5 tys. z czymś fajnym, używanym, to kupię go sobie sama. Jeśli coś droższego, to wtedy muszę rozpisywać wniosek o grant i wtedy już model używany nie wchodzi w grę.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Czyli jasne pole starczy.
Myślę, że w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.
Czyli jest czas na polowanie. Olympus BX40, Nikon Eclipse E400, Zeiss Primo Star tez da rade.

Z nowych E200, chinczyk Motic BA310/Delta Evolution 300, Delta L-1000 i inne o innych nazwach (roznia sie glownie marka). Szukaj takiego z oswietleniem wg Koehlera.

Jak potrzebujesz do zarodnikow grzybow to moze sie przydac obiektyw 60x i oczywiscie jakis dobry 100x.

Licz sie z tym ze na raz rzadko kupisz i byc moze bedzie trzeba dokupic jakis obiektyw itp.

Kamere (za jakis czas) mozesz wlozyc w tubus okularowy wiec nie potrzebujesz nasadki tri. Kazdy z tych modeli rozbudujesz o kontrast fazowy (jest uzywany do ogladania preparatow niebarwionych) gdyby byl potrzebny.
Airad123
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2017, o 10:58

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Airad123 »

Bardzo, bardzo dziękuję!
marcinj12
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2015, o 20:24

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: marcinj12 »

Witam szanownych Kolegów,
Dojrzałem do decyzji, w której pragnę zastąpić mojego chińczyka sprzętem lepszej klasy. Początkowo myślałem o samej wymianie szkieł na coś klasy PlanApo, ale że koszt jednego przekracza wartość mojego całego mikroskopu , a nie znam się na tym aż na tyle, żeby ryzykować mieszanie i zakup obiektywu, który nie będzie dobrze współpracował.

Chcę zatem nabyć coś używanego, aby potem spokojnie kompletować swój wymarzony zestaw z jakiejś gotowej platformy - myślałem o nikonowkim CFI60 bądź olympusowskim UIS2.
Techniki obserwacyjne: [hobbystyczna obserwacja i amatorskie foto] standardowe (pole jasne/ciemne, prosta polaryzacja, kontrast fazowy), bez fluorescencji, za to chciałbym mieć możliwość rozbudowania w bliższej lub dalszej (raczej dalszej ) przyszłości o DICa. I to najlepiej bez specjalnych przeróbek (widziałem DIC na E400, ale jakoś mnie ta odstająca miska nie przekonała, więc - póki co - z żalem E400 skreśliłem z krótkiej listy ). Jestem świadomy problemów z dostępnością DIC na rynku wtórnym, jednak nastawiam się na długie kompletowanie tegoż.
Sprzęt używany, ale nie chciałbym też za bardzo cofać się z generacjami - tzn. jedna/dwie/może trzy generacje do tyłu OK, ale więcej raczej nie.

Najważniejsza kwestia: budżet. Wiadomo, im mniej tym lepiej, ale na start nastawiam się na 10k PLN, może 15k za jakąś bardziej wypasioną wersję (z Apo lub dobrym kontrastem fazowym). 5k za dobry zestaw bym uważał za okazję. Oczywiście bez DICa.

Po - jak mi się wydaje - dosyć szczegółowym researchingu", zawęziłem swój wybór do następujących modeli:
Nikon Eclipse: E600 lub 80i
Olympus: BX43/53, ewentualnie BX41/51.

Pierwsze pytanie - czy może pominąłem czegoś godnego uwagi? Co z Zeissa by odpowiadało jakością optyki i możliwością rozbudowy?
[at] - pisałeś kiedyś, że po skompletowaniu swojego E600 raczej byś drugi raz w tą platformę nie poszedł, a wybrał Zeissa. Jakiś konkretny model miałeś na myśli? Która seria Zeissa odpowiada tym wymienionym przeze mnie?

Planuję coś upolować na ebayu bądź różnych sklepach z używaną optyką (spectra, spech, labx etc.), jednak tutaj mam dylemat, ponieważ dopiero zaczynam je obserwować, co uważać za okazję".
Stąd drugie pytanie - czy ktoś, kto obserwuje ten rynek dłużej, mógłby mi zasugerować okazyjne ceny na wymienione modele?
Te, które obecnie wiszą na ebayu (zakładam, że są za wysokie) bądź w sklepach, to około:
E600 - 8400 PLN z U.K.
80i - tutaj szacuję, że za 3-4k USD może się pojawić w podst. konfig. na ebay
BX43/53 - widziałem ofertę na refurbished za 5k USD, 4,4k EUR za zachodnią granicą, nowy za 6k USD. Liczę, że na ebayu może pojawić się jakieś 1k USD taniej
BX41/51 - chyba z tych modeli najtańszy, choć generację do tyłu za B43. Ceny w wersji biologicznej od 3-4k USD za podst. konfig.
Może ktoś zasugeruje inne typy", najlepiej wraz z atrakcyjnymi cenami?

Nie mam faworytów, myślę że zależy, co się pierwsze pojawi, aczkolwiek moim lekkim typem jest BX43 - względnie nowa platforma, do tego oświetlenie LED i względnie tania". W drugiej kolejności E600.

Czytałem, że używany Olympus ceni się 20-30% bardziej od Nikokna, za to mam wrażenie, że części do Olypusów jest jakby trochę więcej na rynku wtórnym. Nie wiem, jak na tym tle wypada Zeiss.

Jeszcze na koniec pytanie z innej beczki: bodajże Nikon chwali się m.in. uniwersalnymi obiektywami - PlanApo z kontrastem fazowym. Czy taki obiektyw (z kontrastem fazowym) będzie się równie dobrze nadawał do fotografii w ciemnym czy jasnym polu ? Spotkałem opinię, że generalnie do obserwacji w jasnym polu nie widać dużej różnicy ani spadku jakości obrazu (że jest trochę ciemniejszy), ale jak to wygląda w praktyce, zwłaszcza przy foto? Czy obecność pierścienia w obiektywie nie wpływa na jakieś artefakty/halo/zauważalną aberracje chromatyczną przy fotografii?

Na razie tyle z pytań, z góry dziękuję za (p)odpowiedzi
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

[Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: mikrotom »

Mam obiektyw UPlanFl 40x P i UPlanFl 40x Ph2 na BX51 , widze minimalne różnice w jakści obrazu najbardziej w ciemnym polu , miałem kiedyś E200 z kontrastem plan 40xph2 nadawał się tylko do kontrastu jasne pole na nim było tragiczne a ciemne jeszcze gorsze, tu masz zdjęcia z obiektywu fazowego UPlanFl40xPh2w ciemnym polu , bede miał więcej czasu to zrobie porównanie
warsztat-mikrofotografii-vt71240.htm
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Na teraz bardzo na szyko.
[at] - pisałeś kiedyś, że po skompletowaniu swojego E600 raczej byś drugi raz w tą platformę nie poszedł, a wybrał Zeissa. Jakiś konkretny model miałeś na myśli? Która seria Zeissa odpowiada tym wymienionym przeze mnie?
To bylo w kategorii marzen-rozwazan. Nowego Zeissa praktycznie nie ma na rynku wtornym.

80i - z czesciami do DIC tez nie jest jakos super. Na moje doswiadczenie predzej skompletujesz e600.

Co do Olympusa - nie wypowiadam sie szczegolowo bo tej marki nie kompletowalem. Z obserwacji - zauwazalnie drozsza od Nikona.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości