Mieszanina II i III grupy kationów

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Loa_Loa
Posty: 364
Rejestracja: 22 lip 2015, o 22:03

Mieszanina II i III grupy kationów

Post autor: Loa_Loa »

Witam,
czy zna ktoś jakieś wskazówki, za pomocą których można w prosty sposób wykryć kationy poza tokiem analizy? Chodzi mi o mieszaninę kationów II i III grupy w jednej probówce, z której muszę zidentyfikować kationy w roztworze. Chodzi mi o jakieś charakterystyczne reakcje, oczywiście dla konkretnych jonów Będę wdzięczna, jak otrzymam odpowiedź!
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Mieszanina II i III grupy kationów

Post autor: adamantan »

Jak masz dostęp do AAS lub ICP-MS . Natomiast manualny, dydaktyczny rozdział i wykrywanie kationów pozostawmy Freseniusowi
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: Mieszanina II i III grupy kationów

Post autor: man »

Oczywiscie można, oczywiście nie wszystkie ale mieszanina całej IIgiej (w tym IIA i IIB) oraz IIIciej i wykrywanie bezpośrednio z roztworu może być problematyczne. Bez bardzo szczegółowej znajomości analityki klasycznej sie nie da. Jedynie wykryjesz tak Fe3+ w reakcji z rodankiem. Wstepnie to bym oddzielił jednak te grupy od siebie a potem sie zastanawiał. Wtedy nawet po kolorze roztworu mozna wykryc 2 z tych jonów. Obserwujac kolor powstajacych osadow siarczkow, itp.
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: Mieszanina II i III grupy kationów

Post autor: man »

Chciałem napisać, że obserwujac kolor powstajacych osadow siarczkow, itp. można wykryć kolejne, itd. albo przynajmniej postawić mocne tezy o ich obecności. Dużo będzie zależało od samej kombinacji jonów w roztworze.

Rowniez metoda eliminacji tego czego nie ma duzo daje, bo mozna pominac stratne rozdziały podczas samej analizy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości