Ciśnienie względne a otoczenia

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Gokuu1
Posty: 134
Rejestracja: 18 mar 2013, o 19:14

Ciśnienie względne a otoczenia

Post autor: Gokuu1 »

Witam , mam pytanie , bo spotkałem się z takim zadaniem , że ciśnienie otoczenia równa się ciśnieniu względnemu i teraz nie wiem czy zawsze tak jest czy jest to konsekwencja rozwiązanego zadania. Proszę o pomoc w rozróżnieniu jakoś fachowo tych ciśnień i może jakiś zależności z tego płynących . Z góry dziękuje
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Ciśnienie względne a otoczenia

Post autor: Adax82 »

Gokuu1,
Może łatwiej wyjaśnię to na przykładzie.
Załóżmy, że ciśnienie atmosfery ziemskiej wynosi 1 bar. Mamy zbiornik ze sprężonym azotem i manometr zainstalowany na tym zbiorniku wskazuje wartość 2 bary. Jakie jest ciśnienie względne i bezwzględne azotu ?
Ciśnienie bezwzględne azotu wynosi 3 bary zaś ciśnienie względne wynosi 2 bary.

Teraz ten zbiornik umieszczamy w komorze ciśnieniowej, którą napełniamy do ciśnienia bezwzględnego 2 bary, a sama komora umiejscowiona jest na otwartej przestrzeni, w której mamy ciśnienie atmosferyczne 1 bar. Jakie jest ciśnienie względne i bezwzględne azotu w zbiorniku? Co pokaże manometr M1 zainstalowany na zbiorniku z azotem, a co pokaże manometr M2 zainstalowany na komorze ciśnieniowej ?
Ciśnienie bezwzględne azotu wynosi 3 bary zaś względne ( względem komory ciśnieniowej ) wynosi 1 bar.
Manometr zainstalowany na zbiorniku z azotem pokaże 1 bar, a manometr zainstalowany na komorze ciśnieniowej wskaże też 1 bar.

Jeszcze kwestia czy ciśnienie względne równe jest ciśnieniu otoczenia? Tak. Kwestia jednak co stanowi to otoczenie ( vide przykład powyżej ). W zadaniach najczęściej mamy do czynienia z otoczeniem, które stanowi ziemska atmosfera, ale ogólnie nie zawsze musi tak być.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości