Mechanizm reakcji roztwarzania chloru w KOH

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Awatar użytkownika
Piromorfit
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2016, o 22:10

Mechanizm reakcji roztwarzania chloru w KOH

Post autor: Piromorfit »

Zastanawiałem się jak może wyglądać mechanizm reakcji roztwarzania gazowego chloru w wodnym roztworze zasady potasowej. Wzór tej reakcji wygląda następująco: 3 Cl2 + 6 KOH 5 KCl + KClO3 + 3 H2O. Na początku zastanawiałem się nad możliwością powstania wolnych rodników z gazowego chloru. Rodnik taki szukając elektronów zaatakowałbym jon wodorotlenkowy wypychając wodór i tworząc HCl (który od razu reaguje z KOH tworząc wodę i sól- KCl) oraz wolny rodnik tlenowy, który łączył by się z 2 rodnikiem od cząsteczki atomu chloru. Jednak na tym moja teoria się skończyła, gdyż nie potrafię wyjaśnić jak pozostałe atomy tlenu miałyby się przyłączyć. To tylko moje przemyślenia w czasie nudy. Ktoś ma własne propozycje? A może zna rzeczywisty mechanizm tej reakcji? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości