Co po maturze? Co po studiach?

Wzajemne pomoc w wyborze prawidłowego kierunku studiów. Omówienie zasad rekrutacji na poszczególne uczelnie. Pomoc w adaptacji i nauce na studiach.
słowik123
Posty: 3
Rejestracja: 7 mar 2016, o 18:35

Co po maturze? Co po studiach?

Post autor: słowik123 »

Cześć. Jestem w klasie maturalnej w liceum o profilu biochemicznym i w trzeciej klasie właśnie stwierdziłam, że nie wiem na jakie studia chcę iść. Chciałabym, żeby było to coś z kręgu moich zainteresowań, ale żeby też była po tym jakaś praca (umiem niemiecki i angielski, więc może bym mogła gdzieś tam się zaczepić, jakby dało radę). Zrobiłam sobie listę kierunków, które są według mnie dla mojej osoby odpowiednie (biotechnologia, lekarski, elektroradiologia, analityka medyczna, kryminalistyka). Czy ktoś studiował te kierunki i mógłby mi je przybliżyć, albo studiował coś pokrewnego i też jest zadowolony?

PS.
przewiduje dobry wynik z matury z biologii, z chemii może trochę gorzej, ale staram się uczyć.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Co po maturze? Co po studiach?

Post autor: Mårran »

Wszystkie te kierunki oprócz może lekarskiego to kierunki z typu może być fajna praca, a może jej nie być". Zależy, jak przepracujesz studia. Generalnie lekarski, analityka czy elektroradiologia dają zawód, biotechnologia mniej, a kryminalistyka to nie wiem nawet, z czym to się je.

Osobiście perspektywicznie poleciłabym lekarski, a jeśli punktów zabraknie, to analitykę.
Pani Buka
słowik123
Posty: 3
Rejestracja: 7 mar 2016, o 18:35

Re: Co po maturze? Co po studiach?

Post autor: słowik123 »

Dziękuję bardzo za odpowiedź, obecnie liczy się dla mnie każda opinia.

Kryminalistyka to badanie próbek z miejsc przestępstw i takie tam, ogólnie praca w policji. (Taką wiedzę otrzymałam)
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Co po maturze? Co po studiach?

Post autor: Mårran »

Praca po kryminalistyce pewnie ciekawa, ale dość hermetyczne środowisko, może być ciężko z pracą, bo tłumów po tym nie potrzeba. Ale spróbować można
Pani Buka
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Co po maturze? Co po studiach?

Post autor: persil1991 »

Na Twoim miejscu spojrzałbym na problem z innej strony. Teraz patrzysz na kierunki studiów (według jakich kryteriów je wybierasz? według nazwy?) i dowiadujesz się, co można po nich robić. Ale studia to tylko 5 lat! A zdobyte wykształcenie zostaje na lata. Fora zalane są np. starszymi osobami (w wieku 26-27 lat), którzy pytają, czy to dobry wiek na rozpoczęcie kolejnych studiów. Bo poprzedni kierunek rozczarował, nie dał pracy, albo dał nie taką.

Każdy z nas ma inne predyspozycje. Zastanów się, gdzie się widzisz za 5 lat? Lubisz się dużo uczyć, jesteś osobą ambitną, lubisz pracę z ludźmi, interesuje Cię biologia człowieka, niestraszna Ci długa edukacja - może pomyśl o lekarskim? A jeśli do powyższych zainteresowań dodać zamiłowanie do sportu, ćwiczeń, a odjąć dużo nauki, to może fizjoterapia? A może widzisz się w laboratorium w pracy z probówkami? Ale bardziej jako naukowiec (a więc kariera na uczelni - doktorat itd.), czyli biotechnologia, czy jednak normalna praca w labie jak po analityce medycznej, farmacji (w firmach produkujących leki), czy chemii?
słowik123
Posty: 3
Rejestracja: 7 mar 2016, o 18:35

Re: Co po maturze? Co po studiach?

Post autor: słowik123 »

Mårran, lepiej próbować, niż się poddać

persil1991, ciekawe spostrzeżenia dziękuję, bo przekonało mnie to do zrobienia analizy i już zdecydowałam się na jaki kierunek pójść.

I tak z innej beczki,
nie wiem jak ta chemia mi pójdzie, więc czy dobrym pomysłem byłoby pójść na biotechnologię, a później poprawić chemię (uczyć się w czasie studiów) i spróbować w kolejnym roku jeszcze raz na lekarskie?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Co po maturze? Co po studiach?

Post autor: persil1991 »

Same studia wiedzy wymaganej na maturze na pewno nie dadzą. Tutaj pewnie nikt Ci nie odpowie na pytanie, czy, w razie niepowodzenia i chęci poprawiania matury, lepiej jest iść na jakieś studia na przeczekanie (i w razie ponownego niepowodzenia - ma się już jeden rok z głowy na alternatywnym kierunku), czy też lepiej zostać w domu i skupić się na przygotowaniach do matury. Jest to kwestia mocno indywidualna, znam zwolenników jednej jak i drugiej decyzji. Musisz się zastanowić, czy dasz się radę. Na pierwszych dwóch latach wielu kierunków jest bowiem zwykle sporo nauki (tak też pewnie będzie na biotechnologii), a plan zajęć często bywa napięty.
ToniaŻywago
Posty: 28
Rejestracja: 20 kwie 2016, o 17:02

Re: Co po maturze? Co po studiach?

Post autor: ToniaŻywago »

s&#x142owik123 pisze:Cześć. Jestem w klasie maturalnej w liceum o profilu biochemicznym i w trzeciej klasie właśnie stwierdziłam, że nie wiem na jakie studia chcę iść. Chciałabym, żeby było to coś z kręgu moich zainteresowań, ale żeby też była po tym jakaś praca (umiem niemiecki i angielski, więc może bym mogła gdzieś tam się zaczepić, jakby dało radę). Zrobiłam sobie listę kierunków, które są według mnie dla mojej osoby odpowiednie (biotechnologia, lekarski, elektroradiologia, analityka medyczna, kryminalistyka). Czy ktoś studiował te kierunki i mógłby mi je przybliżyć, albo studiował coś pokrewnego i też jest zadowolony?

PS.
przewiduje dobry wynik z matury z biologii, z chemii może trochę gorzej, ale staram się uczyć.
Pozwolę sobie odświeżyć wątek i wypowiedzieć się na temat kryminalistyki.

Słyszałam, że całkiem sporo osób garnie się do tego kierunku i nie wiem dlaczego, bo szanse pracy po nim są gorzej niż marne. Na prawie kryminalistyka jest jedynie jednym z przedmiotów realizowanych na studiach, nie wiem skąd wypływa potrzeba robienia z niej odrębnego kierunku skoro pracą kryminalistyczną zajmują się: policjanci, prokurator, służby specjalne, biegli wszelkiego rodzaju a żadnym z nich raczej po kryminalistyce się nie zostanie.
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Co po maturze? Co po studiach?

Post autor: Trzyszcz »

Masz rację, takie kierunki są wg mnie pułapką. Jak ktoś jest zainteresowany to powinien dążyć do specjalizacji w danej dziedzinie studiując szerszy kierunek. Będzie to i lepsze pod tym względem, że będzie miał szerszą wiedzę, będzie miał w razie czego dużo innych opcji jeśliby zmienił zdanie, a z drugiej strony łatwiej znajdzie potem pracę, z takiego powodu jak napisałeś. Co z tego, że jest np. taka podyplomówka jak biologia sądowa? Przecież nikt kogoś takiego nie zatrudni do ekspertyz. Wezmą naukowca, który nie kończył żadnych podyplomówek, tylko po prostu się tym zajmuje od lat.
Powiem więcej, czasem może być bardzo przydatne studiowanie 2 szerokich kierunków, które w połączeniu dadzą odpowiednią wiedzę i możliwości żeby zajmować się jakimś węższym tematem. Droga na skróty, tworząc osobny kierunek łączący ich elementy nie jest raczej dobra ani ze względu na wiedzę, ani na realność znalezienia potem pracy takiej jakiej by się chciało.
Niestety szkoła (tutaj byłoby to bardzo przydatne, zamiast wiecznego gadania o tym jak to materiał rzekomo przeładowany, a lekcje nieuczące myślenia) zupełnie nie uczy życia. Ludzie kują to co nauczyciel przykaże, podchodzą do matury i podejmując decyzje o swojej przyszłości jedyne na czym są w stanie się oprzeć to bardzo mgliste pojęcie o możliwych do wyboru kierunkach i zawodach, które można po nich wykonywać, np. z gównoopisów na stronach uczelni. Masa wybiera np. lekarski, bo to taka rozbudowana zawodówka- przygotowuje do konkretnego zawodu i po prostu robisz swoje po tych studiach. Praca praktycznie pewna, dobry zarobek i prestiż ( i ta rzekoma potrzeba pomagania dobrze podbudowują ego). Nie ma problemu z tym, że ciężko się zorientować na czym właściwie polega dana dziedzina, jakie są możliwości rozwoju w niej, jakie są opcje zatrudnienia potem. (tzn. są bo ludzie nie mają o tym pojęcia i na studiach już ale w tym wypadku nie jest to duzy problem nawet jeśli dopiero po 6 latach studiów, kiedy już ogarniasz, wybierasz speckę).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości