roślinność vs szata roślinna

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
ArturPyta
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2016, o 22:30

roślinność vs szata roślinna

Post autor: ArturPyta »

Witam.

Podczas nauki języka niemieckiego napotkałem się na następujące słowa:

Pflanzenbestand =roślinność
Pflanzendecke = szata roślinna


Czym się różnią te pojęcia? Czy dla studenta biologii użycie tych słów jako synonimów to błąd, na który zwykle zwróciłby uwagę wykładowca?
Qwarrttet
Posty: 72
Rejestracja: 19 maja 2014, o 17:08

Re: roślinność vs szata roślinna

Post autor: Qwarrttet »

Botanikiem nie jestem ale siedzę w temacie ostatnio i myślę, że mogę wyjaśnić suche jak pieprz definicje z Wikipedii.

Roślinność to ogół zbiorowisk roślinnych, czyli grup roślin rosnących w różnych warunkach ekologicznych, powiązanych ze sobą i z tymi gatunkami.

A szata roślinna to roślinność plus flora czyli wszystkie gatunki i odnosi się to do ściśle określonego obszaru lub okresu w historii Ziemi. Czyli, że roślinność karbonu tworzyły rośliny związane ze środowiskiem wilgotnym, a we florze dominowały olbrzymie paprocie.

ArturPyta
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2016, o 22:30

Re: roślinność vs szata roślinna

Post autor: ArturPyta »

Czym się zatem różni roślinność od flory? Roślinność dotyczy konkretnych egzemplarzy, a flora jest bardziej abstrakcyjnym pojęciem, bo dotyczy gatunków?


Jeżeli zapytam:

Jaka jest roślinność tego lasu?
oraz
Jaka jest flora tego lasu?


To czy odpowiedź nie będzie sprowadzała się do tego samego? Ano rosną tu."
Qwarrttet
Posty: 72
Rejestracja: 19 maja 2014, o 17:08

Re: roślinność vs szata roślinna

Post autor: Qwarrttet »

Ja osobiście aż takim ekspertem nie jestem, pomoże ktoś?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości