problem z Biolarem - niebieski filtr i oświetlenie LED

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

problem z Biolarem - niebieski filtr i oświetlenie LED

Post autor: szperu »

Cześć

Ostatnimi czasy postanowiłem wrócić do mikroskopii i zakupiłem Biolara.Jako, że standardowe oświetlenie żarowe ma sporo wad postanowiłem zmienić je na ledowe. W tym celu zakupiłem gotowy oświetlacz LED 5W z allegro. Wszystko ładnie, pięknie, tylko całkiem zapomniałem, że w Biolarze mam wbudowany niebieski filtr. Przy żarówce spisuje się dobrze, bo niweluje żółte zabarwienie światła jaki daje żarówka, ale jak łatwo się domyślić przy LED spowodował paskudne zaniebieszczenie światła. Teraz dumam jak sobie z tym poradzić.Filtr jest niewyjmowalny a dostać się do niego od dołu to też sztuka - pod nim jest umieszczony element, taka kostka, ktorej chyba nie da się zdemontować tak po prostu.
Pewnym rozwiązaniem jest zakup żółtego filtra, tyle nie wiem jak zmieni to temperaturę światła, Druga sprawa, że każdy filtr to trochę tego światła mniej.Sam nie wiem co robić, nie chce demolować sprzętu - mógłbym wydłubać ten niebieski filtr, ale chyba nie tędy droga.
Pomożecie?

Marcin
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: problem z Biolarem - niebieski filtr i oświetlenie LED

Post autor: Boguslaw »

Z tego co pamiętam, to winkwink i JohnyM wydłubywali (było gdzieś o tym na forum)
JohnyM

Re: problem z Biolarem - niebieski filtr i oświetlenie LED

Post autor: JohnyM »

Te oświetlacze z allegro nie wyglądają dobrze.
Ten filtr jest tam wklejony, można rozpuścić, albo siłowo wybić. Żółty filtr może skontrować niebieski kosztem natężenia światła.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: problem z Biolarem - niebieski filtr i oświetlenie LED

Post autor: winkwink »

Ja nie wydłubywałam, u mnie problem zmniejszył się z nową głowicą MPI, oprócz tego majstruję w temperaturze barwowej w aparacie i suma sumarum jest ok.
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Re: problem z Biolarem - niebieski filtr i oświetlenie LED

Post autor: szperu »

Bez większych trudności udało mi wydłubać filtr, teraz muszę jedynie znaleźć przezroczysty odpowiadający rozmiarami (27mm). Ma ktoś pomysł na to?
JohnyM - co masz na myśli pisząc, że te oświetlacze nie wyglądają dobrze?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: problem z Biolarem - niebieski filtr i oświetlenie LED

Post autor: jarud »

szperu,
Dzień dobry,
Mam problem z niebieskim szkiełkiem w biolarze po zakupie oświetlacza led, który Tobie udało się rozwiązać, jak wynika z postu na forum biolog pl mikrofotografia. Co należy zrobić, by je wymontować? Czy trzeba odkręcić coś w podstawie, stosować rozpuszczalnik? Będę wdzięczny za informacje. W zamian służę techniką wymiany starej okleiny z dermy. Pozdrowienia jarud
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: problem z Biolarem - niebieski filtr i oświetlenie LED

Post autor: jarud »

To oczywiście miał być mail, stąd ten oficjalny ton, ale coś nie wyszło i jest na forum.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości