Proszę o pomoc w doborze sprzętu (foto makro przez obiektyw)

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
dlugi1707
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2016, o 12:39

Proszę o pomoc w doborze sprzętu (foto makro przez obiektyw)

Post autor: dlugi1707 »

Witam,
Chciałbym popróbować fotografii mikro ale ciężko znaleźć jakieś podstawowe informacje na ten temat. Czytałem tutaj różne tematy ale nadal mam wiele pytań więc wolałem założyć nowy temat. Przeglądając różne strony uznałem, że dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie obiektywu mikroskopowego bezpośrednio na lustrzance. Znalazłem takie adaptery:

ebay.com/itm/New-RMS-Thread-to-M42-Adapter-for-microscope-objective-flat-DSLR-/301552364629

lub taki:

ebay.pl/itm/RMS-Thread-to-M42-Adapter-for-microscope-objective-cone-/141506913297

Nie wiem, czy ma znaczenie którego użyję. Pierścienie pośrednie mam, bo wiem, że pewnie będą potrzebne. Teraz pytanie o obiektywy. Czy takie jak poniżej wystarczą na początek, czy nie zawracać sobie nimi głowy? Czego ewentualnie szukać. Na początek wystarczy mi jeden, myślę, że 10x wystarczy, a może nawet 5x jeśli łatwiej nim się fotografuje.
Coś takiego:
teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_292&roducts_id=2152
Droższy:
teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_292&roducts_id=2743

Mam dostęp do obiektywu PZO 10/0,24 160/- może na razie wystarczy, żeby popróbować.
Chcę od razu powiedzieć, że na razie wolałbym zainwestować minimum finansów, bo nie wiem na ile mnie to wciągnie. Jeszcze pytanie jaką długość pierścieni powinienem zastosować do lustrzanki DX dla takiego obiektywu i jak to się w praktyce ostrzy? Domyślam się, ze z ręki nie da rady. Statyw i sanki mam. Jak jest jeszcze ze światłem? Coś w ogóle widać w wizjerze przy świetle zastanym, w powiedzmy dobrze nasłonecznionym pokoju, czy trzeba doświetlać? Czy lampa błyskowa z dyfuzorem własnej roboty da radę, czy nie ma sensu? No i głębia ostrości, bo wydaje mi się, że jest tu minimalna. Jak zatem robić stacking? Pierścienia ostrości przecież nie ma, a oddalanie, czy przybliżanie obiektywu zmienia skalę.
Wiem, że dużo tych pytań ale zanim cokolwiek kupię chciałbym się upewnić co.
Będę wdzięczny za wszelkie inne podpowiedzi, bo jestem kompletnie zielony, a im więcej czytam tym większy bałagan mam w głowie i tylko rośnie liczba pytań. Fajnie jeśli ktoś kto robi zdjęcia w ten sposób mógłby tutaj wrzucić swoje zdjęcia sprzętu, jak rozwiązuje pewne kwestie techniczne, co sprawia najwięcej kłopotu i wszelkie inne uwagi.
Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki i Pozdrawiam.
JohnyM

Re: Proszę o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: JohnyM »

Albo bierz PZO 5x / 10x albo Nikon CFN. Innej alternatywy nie masz. Długość jaką potrzebujesz to 160mm od MATRYCY do PŁASZCZYZNY OPOROWEJ obiektywu (czyli do gwintu). Tolerancja dla tych obiektywów jest spora, jak dasz mniej - mniejsze powiększenie. Jak dasz więcej - większe (kosztem jakości).
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Proszę o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: planapo »

Obiektywy jak proponowane powyzej, fajny jest tez CF 10x i cala gama obiektywów metalograficznych, tylko ze tam jest inna dlugosc tubusa (najczesciej 210mm). Jesli chcesz wyzsze powiekszenia (20x i wiecej) lub obiektrywy o NA3 to powinny byc to obiektywy metalograficzne nie biologiczne (z korekcja na szkielko nakrywkowe)

Stackowanie w jednym z programow to tego: zerene, helicon focus albo combine. Na poczatek fotoszopem tez sie da ale nie jest do tego i obrazek z wiecej niz kilku ramek zaczyna sie krzaczyc".
dlugi1707
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2016, o 12:39

Re: Proszę o pomoc w doborze sprzętu (foto makro przez obiek

Post autor: dlugi1707 »

Dzięki za wskazówki. W takim razie pozostaje mi zamówić adapter. Jeszcze tylko dla pewności proszę o odpowiedź, czy ten będzie pasował gwintem do obiektywu PZO 10/0,24 160/-

Kod: Zaznacz cały

ebay.pl/itm/RMS-Thread-to-M42-Adapter-for-microscope-objective-cone-/141506913297
Jeśli tak, to wydatek niewielki i zobaczymy jak to będzie w praktyce. Mam nadzieję, że jakoś to opanuję, a wtedy chętnie podzielę się swoimi uwagami. Może z czasem temat się rozwinie i komuś pomoże. Trochę mnie to dziwi, że to takie mało popularne, bo finansowo to na początek nie jest duży wydatek. Adapter plus obiektyw plus nawet pierścienie wychodzi dużo taniej od obiektywu makro 1:1, a może być sporo zabawy. W Polsce nie znalazłem np. adaptera m42/rms.
Pozdrawiam
JohnyM

Re: Proszę o pomoc w doborze sprzętu (foto makro przez obiek

Post autor: JohnyM »

Będzie pasować. Ja mam taki zestaw na makroskopie". Jak chcesz, to mogę obfocić jutro.
dlugi1707
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2016, o 12:39

Re: Proszę o pomoc w doborze sprzętu (foto makro przez obiek

Post autor: dlugi1707 »

Wszelkie fotki mile widziane. Dzięki za szybką odpowiedź. Zamawiam adapter i czekam. Niestety trochę to potrwa.
JohnyM

Re: Proszę o pomoc w doborze sprzętu (foto makro przez obiek

Post autor: JohnyM »

Tu jest mój tymczasowy setup. Daleko do skończenia, dlatego jeszcze nie pokazywałem.

Na statywie z Krokusa zamocowany miech makro z zakresem 90-300. Do niego mam dotoczone adaptery:
-m42 na nasadkę mikroskopową (teraz mam tylko mono, ale w przyszłości planuję trino)
-m42 na pojedyńczy obiektyw mikro (tu planuję domontować przysłonę irysową)
-m42 na miskę rewolwerową (brzmiało fajnie jak to wymyśliłem, ale chyba z tego zrezygnuję)
-m42 na m38 dla innych szkieł

W tej chwili używam obiektywów w połączeniu z matrycą APS-C dla zakresów:
-CFN 4x dla zakresu 3x-5x (z kontrastem fazowym )
-Jupiter 8 / Helios 44-2 / Emitar dla 0,8-3x jeszcze je porównuję, ale wyniki mam mniej więcej takie, że każdy robi lepiej coś innego. Emitar ma potężną WD, Jupiter jest super ostry a Helios jest pomiędzy nimi.

Światło:
EPI - dwie lampki z IKEI i lampka pierścieniowa dla światła ciągłego.
Ring daje płaskie światło, Ikea daje plastykę.
Na razie mam jedną lampę błyskową, planuję drugą i pracuję nad dyfuzorem.

DIA - no jak widać, na razie totalna prowizorka, ale działa super. Kondensor z Krokusa, Lm16 i mam kohlera. zakres powiększeń jakie obejmuję bez winety to 0,9-10x, także tu jestem zadowolony, ale oczywiście będę toczył elementy żeby to poskładać.

Mam też dodatkowy focus block z MS, będę go montował pomiędzy miech a krokusa.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Testowe zdjęcia wynikowe niebawem, mało mam czasu teraz, a stare pokasowałem.
dlugi1707
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2016, o 12:39

Re: Proszę o pomoc w doborze sprzętu (foto makro przez obiek

Post autor: dlugi1707 »

Wielkie dzięki za zdjęcia. Jak pomyślę ile kiedyś rzeczy nawyrzucałem, między innymi krokusa, to mnie teraz trafia. Jak widać, wszystko można wykorzystać, sam teraz licytuję Industara, a Heliosa kiedyś oddałem za darmo. Jak tylko będziesz miał czas, to wrzucaj zdjęcia z opisami, to super wskazówki, bo informacji na ten temat jak na lekarstwo.
Pozdrawiam
dlugi1707
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2016, o 12:39

[Link] Makrofotografia

Post autor: dlugi1707 »

Adapter wreszcie dotarł. Czasu mam mało ale zrobiłem pierwszą przymiarkę. Spróbuję opisać najważniejsze spostrzeżenia, może komuś się przyda.
Pierwsza rzecz, to wpływ minimalnych drgań na przesunięcie w kadrze i ustawienie ostrości. Podłoże musi być stabilne. Ja ustawiłem statyw w pokoju z panelami i niestety każdy mój ruch powodował minimalne ugięcie paneli, które jednak przy takim powiększeniu skutkowało zupełnym przesunięciem obiektu z kadru. Musiałem przenieść się do kuchni, gdzie jest terakota.
Dużo problemu sprawiło mi ustawienie kadru. Przede wszystkim jeśli nie stosujemy stackowania, a jedynie pojedyncze zdjęcie, to obiekt musi być płaski i ustawiony idealnie równolegle do obiektywu. Papierowa głębia ostrości powoduje, że małe odchylenie od osi będzie skutkowało utratą ostrości poza punktem ostrzenia.
Światło – zastane, nawet w widnym pokoju, będzie za słabe żeby ustawić ostrość. Musimy ustawić jakieś dodatkowe źródło światła np. lampkę ledową.
Teraz samo wykonanie zdjęcia. Ja popełniłem kilka błędów ale jak pisałem nie miałem czasu więc nie przetestowałem poszczególnych metod. Przy ustawieniu ostrości pomaga tryb live view ale w tym trybie nie działa wstępne podnoszenie lustra. Z kolei w trybie wstępnego podnoszenia lustra musimy ostrzyć przez wizjer. Trudno mi stwierdzić, która metoda daje lepszy efekt, bo tego nie sprawdziłem. Zdjęcie wykonałem w trybie LV i wydaje mi się, ze klapnięcie lustra powoduje na tyle duże drgania, że obraz się lekko rozjeżdża. Być może rozwiązaniem problemu byłoby użycie lampy błyskowej. Nie użyłem jej jednak tylko naświetlałem przy świetle zastanym, co wydłużyło znacznie czas.
Generalnie zabawa dla cierpliwych. Jeśli ktoś myśli, ze zrobi zdjęcie w 5 minut, to niech się za to nie zabiera. Trzeba sobie wszystko dobrze przygotować. Statyw i sanki to minimum. Do tego coś do mocowania fotografowanego obiektu. Jeśli chodzi o stackowanie, to jakoś sobie nie wyobrażam, aby można zrobić to ręcznie. Potrzebna byłaby szyna sterowana elektronicznie. Taka jaką skonstruował w tym wątku makrofotografia-sprzet-oprogramowanie-itp-vt62608.htm pu5z3k lub BlueStack. Trzeba jednak znać się na majsterkowaniu albo mieć zasobny portfel.
Wrzucę tu jeszcze przykładowe fotki obrazujące skalę powiększenia:

Obiektyw makro 85mm skala 1:1
1.jpg
Industar 50-2 z kompletem pierścieni:
2.jpg
Obiektyw makro 85mm z kompletem pierścieni
3.jpg
PZO 10x z pierścieniem 36mm i adapterem.
4.jpg
Nie czepiajcie się jakości, bo jak pisałem ma to tylko służyć poglądowo.
Na pewno można robić w ten sposób fajne rzeczy, tylko potrzeba czasu i cierpliwości, żeby wypracować sobie odpowiednią metodę.
Jeśli ktoś ma jakieś uwagi, czy spostrzeżenia, to piszcie. Strasznie mało jest takich podstawowych wiadomości na ten temat, które mogły by pomóc komuś zupełnie zielonemu.
Ja będę starał się kontynuować wątek, chociaż czasu coraz mniej, bo pogoda się robi fajna i działka czeka
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Proszę o pomoc w doborze sprzętu (foto makro przez obiek

Post autor: Boguslaw »

Dzięki za istotne i praktyczne spostrzeżenia
Sam parę razy podpinałem obiektywy mikroskopowe i pstrykałem na szybko fotki, oczywiście jest tak jak piszesz, efekty mniej niż zadowalające :-(
dlugi1707 pisze:Ja będę starał się kontynuować wątek, chociaż czasu coraz mniej, bo pogoda się robi fajna i działka czeka
Kontynuuj i pamiętaj, że rolnik (działkowiec) śpi, a jemu rośnie
Więc Ty zamiast spać, działaj -)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości