prosze o wyjasnienie watpliwosci

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
yecur
Posty: 389
Rejestracja: 2 cze 2010, o 09:02

prosze o wyjasnienie watpliwosci

Post autor: yecur »

Spalono calkowicie 20 gram metanu .Powtsajace C02 i pare wodna zamkniete w zbiornku o obj 100 dm .,Temp podgrznao do 110 stopni C.Oblicz p panujace w zbiorniku .Z moich wyliczen wyszlo 397,8 hPa odp ,jest 1193,5 hPa.Moze ktos pokazac jak to rozwiazac?Wzielam mole Co2 z rekacji 20 g metanu i wrzucilam do wzoru pV=nRT i taki mam wynik .Prosze o rozwiazanie -bardzo mnie to nurtuje
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: prosze o wyjasnienie watpliwosci

Post autor: persil1991 »

yecur pisze:Wzielam mole Co2 z rekacji 20 g metanu i wrzucilam do wzoru pV=nRT i taki mam wynik
Musisz uwzględnić ile łącznie powstało produktów w tej reakcji (w molach), a więc oprócz dwutlenku węgla także parę wodną. Dopiero wówczas podstawić do wzoru
yecur
Posty: 389
Rejestracja: 2 cze 2010, o 09:02

Re: prosze o wyjasnienie watpliwosci

Post autor: yecur »

racja:) Zajarzylam:)
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: prosze o wyjasnienie watpliwosci

Post autor: Adax82 »

yecur, persil1991,

Już parę razy pisałem o tym i chyba muszę to pisać dalej:
Nie wolno rozpatrywać pary wodnej jako gazu gdyż ma to miejsce powyżej temperatury 647,3 K i ciśnieniu powyżej 22,1 MPa ( 221 atm ). W przeciwnym wypadku woda jest w stanie pary a nie gazu i nie podlega równaniu Clapeyrona. Para to nie gaz i ma to określone implikacje w termodynamice ( i fizycznej i chemicznej ).
W pewnych zadaniach z chemii dotyczących termodynamiki spalania, niektórzy autorzy zadania stawiają znak równości pomiędzy termodynamiką par i gazów ( co jest praktyką naganną ) i nie licującą z poziomem wiedzy akademickiej. Oczywiście, jeśli autor zadania wyraźnie zastrzeże, że parę wodną należy potraktować jako gaz – to możemy w taki sposób i pod takim zastrzeżeniem rozwiązywać dane zadanie. W przeciwnym wypadku traktujemy parę wodną jako skroplony gaz nie uczestniczący w wyliczaniu objętości spalin. Kontynuując, jeśli jednak autor zadania miał na myśli, że spaliny składają z mieszaniny tak par jak i gazów – to czekam na propozycję rozwiązania od autora. …Chyba będę miał do czego „przyczepić się”…
Wracając do treści zadania:
1. Czy metan spalono w stechiometrycznej ilości tlenu czy też w stechiometrycznej ilości powietrza ( zakładając, że standardowy skład powietrza zakłada 21% tlenu oraz 79% gazów nie uczestniczących w spalaniu ) ?
2. Jeśli było to powietrze, to jaka była objętość produktów reakcji ( N2, Ar, CO2 i ewentualnie H2O ) ?
Proponuję przeliczyć to - wtedy odniosę się do odpowiedzi…
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości