Dwutlenek chloru

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Anna W
Posty: 2
Rejestracja: 6 kwie 2016, o 06:42

Dwutlenek chloru

Post autor: Anna W »

Czy istnieje możliwość przeliczenia jonów chlorkowych obecnych w wodzie po dodaniu dwutlenku chloru (ClO2)? I czy jeśli się one w ogóle wydzielają to co się potem z nimi dzieje w wodzie? Dodam, że maxymalna ilość jonów chlorkowych wynosić może 100mg/l a stężenie ClO2 jaki posiadamy to 2%. ClO2 będzie dodawany stale w celu ciągłej dezynfekcji wody.

Chciałbym dostosować ilość dwutlenku chloru tak aby nie powodował on korozji obecnej w układzie miedzi.

Z góry dziękuję z pomoc. Jestem otwarty na konwersacje.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Dwutlenek chloru

Post autor: Adax82 »

Anna W,
Dwutlenek chloru nie jest bezwodnikiem kwasowych, nie reaguje z wodą, ale rozpuszcza się w niej. Wynika z tego, że nie powstają tu jony chlorkowe Cl_ - jego właściwości odkażające są po prostu lepsze niż w przypadku użycia chloru ( w tym wypadku jony chlorkowe pojawiają się ) lub ozonu.

Główne zalety zastosowania dwutlenku chloru do dezynfekcji wody pitnej to:

1. W przeciwieństwie do chloru, efektywność bakteriobójcza ClO2 jest bardzo duża w szerokim zakresie odczynu pH ( 4, 0lt pHlt 10,0).
2. Dwutlenek chloru jest bardziej skuteczny do chloru jeśli chodzi o niszczenie zarodników, bakterii, wirusów i innych patogenów ( szczególnie w błonie biologicznej)
3. Wymagany czas kontaktu dla dwutlenku chloru jest krótszy niż dla chloru
4. Dwutlenek chloru jest lepiej rozpuszczalny w wodzie
5. Nie powoduje korozji, która mocno występuje przy stosowaniu wysokich stężeń chloru, a tym samym redukuje długoterminowe koszty utrzymania
6. Dwutlenek chloru nie reaguje z amoniakiem NH3 oraz jonami NH4+
7. Niszczy prekursory THM i fenole, zwiększa koagulację, nie ma wyraźnego zapachu
8. Jest lepszy niż chlor w usuwaniu związków żelaza i magnezu, szczególnie związków kompleksowych

Zapobieganie i zwalczanie Legionelli:

Dwutlenek chloru odgrywa istotną rolę w zapobieganiu i zwalczaniu bakterii Legionella. Specyficzne cechy charakterystyczne tego związku zapewniają odpowiednie działanie ClO2 w sytuacjach, kiedy inne środki nie są skuteczne. Błona biologiczna (biofilm) w rurociągach może chronić Legionellę przed większością środków dezynfekujących. Tylko dwutlenek chloru skutecznie działa niszcząco na błonę i zabija bakterie, zarodniki i wirusy.
Anna W
Posty: 2
Rejestracja: 6 kwie 2016, o 06:42

Re: Dwutlenek chloru

Post autor: Anna W »

Oznacza to, że nie będę mógł kontrolować ilości jonów chlorkowych (za pomocą elektrod) po dodaniu dwutlenku chloru ponieważ nie będą się one wydzielały?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Dwutlenek chloru

Post autor: Adax82 »

Anna W,
Według mnie to właśnie oznacza.
Reakcje dwutlenku chloru nie skutkują powstawaniem jonów chlorkowych. Być może na innym poziomie chemii jest to możliwe, ale literatura nie wskazuje na to.
Być może reakcja 4ClO2Cl2O3 + Cl2O5, która może przebiegać w ściśle określonych warunkach, powodując powstanie kwasów tlenochlorowych. Te zaś, poprzez określone reakcje redukcji skutkują w powstaniu jonów chlorkowych. Może inni chemicy wypowiedzieli by się?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości