Stek pytań

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Awatar użytkownika
Hymenophyllum
Posty: 123
Rejestracja: 12 sty 2012, o 14:38

Stek pytań

Post autor: Hymenophyllum »

Pytania dotyczą arkusza.

1. Jak sprawnie określić hybrydyzację? Wiem, że pytanie już się pojawiało, sprawdzałem różne metody, ale wszystkie wysiadają na Cl2O
3. Punkt 3. zadania - dlaczego F? Z wykresu wynika że nie można otrzymać ciekłego tlenku pod niższym ciśnieniem
5. Punkt 2. - jaki jest związek jonowy powstały w wyniku tej reakcji? Jak dla mnie będzie tam tylko tlenek siarki i Ba.

11.1
Mamy reakcje
a) HCl + stearynian sodukwas stearynowy + chlorek sodu
b) chlorek wapnia + stearynian sodustearynian wapnia + chlorek sodu
W odpowiedzi ma być, że powstaje biały osad w obu przypadkach. Gdzie on jest w reakcji a?

26.1 Zupełnie nie ogarniam jak ma ten ester wyglądać. Mógłby ktoś narysować i wyjaśnić? Albo po prostu wyjaśnić.
Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: Stek pytań

Post autor: Ernestoo »

1. Wiązanie potrójne przy atomie centralnym - sp
wiazanie podwójne przy atomie centralnym - sp2
wiązanie pojedyncze przy atomie centralnym - sp3
Zazwyczaj się sprawdza.

3. ? Chyba prawda, nie chcę się doszukiwać haczyków, skoro to tylko próbna matura.

5. Od kiedy w rozkładzie soli tlenowych otrzymuje się metale w stanie wolnym? Oczywiście, że należy zakładać, że powstaje BaO (jonowe) i SO2. Nawet gdybyś jakimś cudem otrzymał tam Ba to zareagowałby on natychmiastowo z wodą tworząc jonową zasadę barową.

11. Kwas stearynowy to nierozpuszczalne białe ciało stałe.

26.1. Chociaż mechanizm reakcji jest inny, na potrzeby matury najlepiej zapamiętać, że w reakcji estryfikacji zawsze wodór kwasowy z kwasu karb. wymienia się na łańcuch węglowy alkoholu i powstaje dodatkowo woda. Nie ważne, czy to kwas organiczny, czy nieorganiczny. Skoro masz stosunek 1:1 to nie masz wątpliwości, że powstaje wodorosiarczan(VI) etylu (C2H5)HSO4.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości