Wiązanie jonowe jako sigma?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
qwoot
Posty: 18
Rejestracja: 9 sty 2016, o 17:31

Wiązanie jonowe jako sigma?

Post autor: qwoot »

Rozkminiam zadanie 242 z Witowskiego i mamy tam takie cudo: A przynajmniej ja tak to widzę, może błędnie.

To co wewnątrz nawiasów odnośnie plusa i minusa to zaznaczyłem skąd te elektrony się biorą i pojawiają odnośnie wiązania jonowego (skąd mój tok rozumowania się wziął i dzięki czemu wnioskuję jakie wiązanie jakim powinno był) Pary elektronowe przy tlenach już darowałem sobie, zaznaczyłem tylko przy siarce:)
Ja widzę 8 sigma z samych 2 cząsteczek, ale co z tym jonowym (które pochodzi z tlenu i wodoru) dlaczego nie jest liczone? To nie jest ani sigma ani pi ani jakiekolwiek?
I pytanie poboczne jest nazwa wodorotlenek - i jest H i O
A tu mamy Wodorosiarczek to dlaczego H nie jest przy S? Najwyższa elektroujemność o tym decyduje czy jak?
qwoot
Posty: 18
Rejestracja: 9 sty 2016, o 17:31

Re: Wiązanie jonowe jako sigma?

Post autor: qwoot »

Coś obrazek nie wyszedł - daję ponownie
Załączniki
1.png
(9.41 KiB) Nie pobierany
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Wiązanie jonowe jako sigma?

Post autor: adamantan »

Wyjaśnienie:

Termin wiązanie sigma (pi) dotyczy tylko wiązań powstających przez nakładanie się orbitali i tworzenie nowych orbitali molekularnych. Tak więc z samej natury, pojęcie to dotyczy tylko wiązań kowalencyjnych niespolaryzowanych, spolaryzowanych oraz koordynacyjnych. Tak się składa, że pośrednim efektem tworzenia się tych wiązań jest ich kierunkowość - siła wiążąca dwa atomy przy pomocy wymienionych wiązań działa wzdłuż jednej, ściśle określonej prostej.

Inaczej to wygląda w przypadku wiązania jonowego . Tam istotą tego wiązania nie jest nakładanie się orbitali atomowych by utworzyć orbitale molekularne. Istota tkwi w Kulombowskim przyciąganiu się różnoimiennych ładunków - kationów i anionów.
Czyli:
wiązanie jonowe = przyciąganie się kationów z anionami.
W związku z powyższym widać, że do wiązania jonowego nie można stosować terminów wiązanie sigma", wiązanie pi". Dodatkowym efektem pośrednim powstawania tego wiązania jest jego niekierunkowość - nie ma jednej, wyróżnionej prostej, wzdłuż której dany kation i anion są przyciągane najsilniej. Wynika to z tego, że kationy i aniony traktowane jako ładunki punktowe (wytwarzają pole) przyciągają wszystko o przeciwnych ładunkach ze wszystkich stron jednakowo silnie (przy takiej samej odległości). Dość podobnie jest z wiązaniem metalicznym.
Tak więc:
- terminy wiązania pi i sigma można stosować tylko do wiązań kowalencyjnych niespolaryzowanych, spolaryzowanych, koordynacyjnych
- terminów tych nie można stosować do wiązań jonowych i metalicznych
- wiązania kowalencyjne niespolaryzowane, spolaryzowane, koordynacyjne to wiązania kierunkowe
- wiązania jonowe i metaliczne to wiązania niekierunkowe


Przedstawiony przez Ciebie związek to wodorosiarczan(IV) amonu, a nie wodorosiarczek. Wyraz wodoro w nazwie wodorosoli wskazuje, że nie wszystkie kwaśne atomy wodoru w kwasie zostały usunięte (zobojętnione).
Aha i nie stosuj podwójnie zapisanych ładunków. Jak jest ładunek w nawiasie to nie stawiaj go już za nawiasem. Na maturze będzie to uznane za błąd.
qwoot
Posty: 18
Rejestracja: 9 sty 2016, o 17:31

Re: Wiązanie jonowe jako sigma?

Post autor: qwoot »

Lepszej odpowiedzi chyba nie można było udzielić, dziękuję Ci:)
Się machnąłem z napisaniem tego siarczku sam nie wiem czemu, co innego się myśli a co innego się pisze Co do zapisu ładunku to na maturze będę stosował zapis tylko za nawiasem, tutaj to zrobiłem tylko dlatego by wykazać skąd dokładnie ów ładunek się pojawił i określiłem to najprecyzyjniej jak mogę (bo też chciałbym wykryć ewentualny błąd w moim rozumowaniu, nigdy nie spotkałem się z takim zapisem ładunku centralnie przy konkretnym atomie - wyszedłem z własną teorią że za pojęcie kationu i anionu w wodorosiarczanie IV amonu dokładniej odpowiadają te 2 konkretne atomy tlenu i wodoru) Zapis za nawiasem uważam za mało precyzyjny, jak się ustali konkretny atom ze zmienny ładunkiem to ustalenie wiązań jest o wiele łatwiejsze, przynajmniej dla mnie:)
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości