stężenie procentowe

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Awatar użytkownika
Black_W
Posty: 70
Rejestracja: 8 kwie 2016, o 11:31

stężenie procentowe

Post autor: Black_W »

W temp 60 st otrzymano 80 g nasyconego roztworu sześciowodnego hydratu siarczanu VI magnezu. Jakie jest stężenie procentowe siarczanu VI magnezu w tym roztworze?

Rozpuszczalność MgSO4 × 6 H2O (g/cm3) w 60 st wynosi 35.5 (g/100 g h2o)

Jeśli wynik nie wychodzi 26,25% to nie mam pojęcia jak to obliczyć.

pesel

Re: stężenie procentowe

Post autor: pesel »

Black_W pisze:Jeśli wynik nie wychodzi 26,25% to nie mam pojęcia jak to obliczyć.
Nie po to Pan Bóg stworzył hydraty aby się to tak łatwo liczyło.

Oblicz ile masz bezwodnika w 35.5g hydratu (35.5*120.4/228.4). No i ten bezwodnik będzie w w 135.5 g roztworu.

Możesz też potraktować hydrat jako roztwór o danym stężeniu procentowym (120.4/228.4), mieszasz to z wodą o stęż. 0%. Jedziesz z krzyża i wyliczasz stężenie po zmieszaniu.
Awatar użytkownika
Black_W
Posty: 70
Rejestracja: 8 kwie 2016, o 11:31

Re: stężenie procentowe

Post autor: Black_W »

No tak. teraz mój wynik o wiele lepiej się prezentuje i w końcu nie podważa książkowej odpowiedzi - dzięki wielkie

Hello
Posty: 9
Rejestracja: 16 kwie 2016, o 22:58

Re: stężenie procentowe

Post autor: Hello »

Do zlewki zawierającej wodny roztwór azotanu V sregra wprowadzono blaszkę z żelaza w wyniku czego zaszła reakcja chemiczna:

Fe + 2Ag+ Fe2+ + 2Ag

Oblicz, ile % początkowej masy blaszki żelaznej roztworzyło się w wyniku reakcji, jeżeli redukcji uległo 1,62g Ag, a wykorzystana do doświadczenia blaszka składała się z 0,3 mola atomów żelaza.

BARDZO PROSZE O POMOC Z MAŁYM WYTŁUMACZENIEM CO I JAK
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości