Mikroskop Motic BA-313 możliwości rozbudowy

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Mikroskop Motic BA-313 możliwości rozbudowy

Post autor: _fenix_ »

Witam !

Zaczynam przygodę z fotografowaniem mikroświata przeglądając oferty zainteresował mnie ten model mikroskopu MOTIC BA-313, mam w związku z tym pytanie czy jest możliwa sensowna rozbudowa aby mieć możliwość skorzystania z rożnych technik fotografii czy jakość obiektywów jest wystarczająca ?
Z tego co czytałem optyka jest optymalizowana na nieskończoność to znaczy że obiektywów PZO nie będę mógł do tego urządzenia podpiąć ?

Jak uważacie czy będę z tego zadowolony, nie mam żadnego doświadczenia w fotografowaniu mikroświata !

Dziękuję za zainteresowanie i każdą odpowiedz.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop Motic BA-313 możliwości rozbudowy

Post autor: planapo »

welcome aboard!

Zeby sie nie powtarzac - polecam lekture wątku w mojej stopce i linki tamze.

Temat jest szeroki, zalezy jak bardzo chcesz w to wejsc, jaka jakosc zdjec Cie interesuje, czy mozesz kupic nowy czy uzywany, jak szybko chcesz kupic itp.

Ten model na 99% przewiduje KF, DF i polaryzacje.
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Mikroskop Motic BA-313 możliwości rozbudowy

Post autor: _fenix_ »

planapo pisze:welcome aboard!

Zeby sie nie powtarzac - polecam lekture wątku w mojej stopce i linki tamze.
Ten model na 99% przewiduje KF, DF i polaryzacje.
Tak czytam te forum juz od kilku dni, moze to mało, nie wiem, od lat interesował mnie mikro świat, nie zamierzam robić żadnych badań naukowych interesuje mnie dogląd mikroświata jego rejestracja zrobienie zdjęć możliwie dobrej jakości. Mam możliwość kupna czy wydania kasy na ten sprzęt z chęcią wymiany pewnych elementów jak objektyw aby przy x100 był obraz porównywany z dobrym sprzętem.

Po lekturze o której pisałeś nie do końca jestem zdecydowany, odniosłem tylko wrażenie ze popiera sie kupno starych sprzętów , ja nie mam nic przeciwko temu, ale wolał bym nowy sprzęt z ewentualnymi elementami optyki ze starych bardzo dobrych optycznie elementów, trochę coś o tym wiem znam sie od lat na fotografii i korzystam ze starych szkieł które sa bardzo dobre.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop Motic BA-313 możliwości rozbudowy

Post autor: planapo »

Poczytaj jeszcze troche, sprecyzujesz dokladnie to czego potrzebujesz i wtedy doradzimy dokladnie.

Jesli zalezy Ci na roznych technikach obserwacyjnych to wyjsciowe kryteria to:
Mikroskop przeznaczony do wykonywania dobrych zdjec w idealnym przypadku powinien posiadac:

- nasadke tri zalecany podzial (gdzie liczba oznacza procent swiatla okulary/fotografia) swiatla to 100/0 i 0/100, lub 100/0 - 20/80. 50/50 (spotykane w Deltach i innych chinczykach) jest niezbyt dobre do fotografii w innych technikach niz jasne pole gdyz zabiera zbyt duzo swiatla,
- silne źródło światla, najlepiej halogen 100W (w nizszej klasy sprzecie zazwyczaj jest to 20-30W), albo mocny led,
- oswietlenie wg Kohlera, pelne mozliwosci rozbudowy o inne techniki,
- zestaw adapterow i okular projekcyjny do montazu aparatu,
- obiektywy conajmniej Plan
Doradzamy uzywany najczesciej w przypadku gdy komus zalezy na zdjeciach. Przyczyna jest jedna: najwyzszej klasy sprzet nowy kosztuje kilkaset tysiecy, kupujac z ebaja zmiescisz sie w kilku-kilkunastu.

Kupujac uzywany licz sie z tym ze bedziesz kompletowal: obiektywy, techniki obserwacyjne itp.

Jesli znasz sie na foto to Ci pomoze w nabieraniu doswiadczenia przy foceniu przez mikroskop.
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Mikroskop Motic BA-313 możliwości rozbudowy

Post autor: _fenix_ »

Wszystko fajnie to co zacytowałes czytałem juz z 5 raz i mam to w głowie, czytałem o budowie głowicy tak to mozna nazwać ( nasadki ) i co do światła to wszystko wiadomo.
Poświęciłem sporo czasu nad szukaniem mikroskopu i nadal to czynie i przeglądam aukcje na większości dostępnych portali, przyznał ze zaskakują mnie ceny sprzetu 25letniego sięgających kwot 2-3 tys zł ( co w nich jest takiego co nowe nawet chinczyki nie sa wstanie dać ?).
Tak jak pisałem ze stare szkła sa bardzo dobre ale i tanie a tu jakby podchodzi raczej pod zabytek , bez urazy dla sprzetu i użytkowników bo pewnie jestem lekko w błędzie bo sam zwracam na nie uwagę szczególnie PZO Biolar gdzie sa aktualnie na aukcjach, ale jakos wstrzymuje mnie od decyzji zakupu to ze nie jestem koneserem tego sprzetu.

W poradniku proponuje sie, aby zwrócić uwagę na obiektywy, nazwę moze nie po fachowej ostrożne do 160mm a nie na takie które ostrzą do 00. Przeglądałem zagraniczne giełdy i widać tam chyba mniej obiektywów 160mm niż 00, chyba ze jedyny wyznacznikiem tego poradnika była cena zdobycia która staje sie coraz trudniejsza czytając posty ze zbiera sie kilka lat zestaw.

Moim pytaniem było określenie czy do mikroskopu ktory wydaje mi sie ze jest w czołówce jak nie na 1 miejscu jeśli chodzi o produkcje Chińska da sie dopasować lub bez kombinowania obiektyw, filtry DIC itp. innej firmy ktory bedzie zdecydowanie leprzy i da efekt taki jakbym miał korpus sprzetu ktory ma 25lat. Jeśli tak to decyzje podjąłem tak mi sie wydaje.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Mikroskop Motic BA-313 możliwości rozbudowy

Post autor: _Marcin_ »

a w czym te 25-cio letnie zabytki ustępują nowym, ówczesnym konstrukcjom poza wyglądem czy ergonomiom? Przez jedne i drugie można w większości przypadków prowadzić równorzędne obserwacje(z wyłączeniem może nowoczesnych metod mikroskopii superrozdzielczej i wariacji metod fluorescencyjnych/konfokalnych z specjalizowanymi obiektywami do nich, ale tego typu sprzęt to setki tysięcy złotych).
Do motica nic na skończony tubus(160mm) nie wsadzisz, to inne całkiem systemy. Chcesz DIC/NIC PZO Biolar PI 2-3tys, Nikon/Olympus/Leitz i Zeiss sporo drożej(kilka razy) a wszystko to na 160mm, systemy oo jeszcze droższe i poszczególne elementy zestawu czasami bardzo cężko zdobyć. Motic ani żaden inny chiński producent DIC póki co nie stworzył i pewnie nie stworzy.
Dobre obiektywy na 160mm nikonowskie Plan Apo średnio 1,5(+/-0,3)tys. sztuka, kilka szkieł daje już dobrą kwotę
Musisz się jeszcze porządnie zastanowić, na spokojnie żeby niepotrzebnie nie wtopić kasy w sprzęt który cię poważnie w przyszłości być może ograniczy.

Ja swój podstawowy zestaw skompletowałem kiedy na tym forum nikomu się dział mikroskopowy nawet nie śnił, nikt z was pewnie nie wiedział co to COL, OL, kontrast fazowy, DIC itd, i jakoś dałem radę a Ty kolego masz wyłożone wszystko na stół i jeszcze nie wiesz co i jak.
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Mikroskop Motic BA-313 możliwości rozbudowy

Post autor: _fenix_ »

Marcinie dzięki za to co napisałeś, jestem co prawda w pewnym nazwijmy to bezwladnosciowym puncjie co wybrać czy iść w oo czy 160. Powiedzcie mi czy np wejście w Motic B3 jest jakimś sensownym wyjciem aby wybrać 160mm czy inne elementy beda miały znaczący wpływ na jakość i rozdzielczość całego zestawu optyki?
Martwi mnie tylko to ze piszecie o DIC ktory prawdopodobnie nigdy nie zawita w takim sprzęcie, ale jak si ma adaptacja DIC z innego systemu np PZO, czy sie poprostu nie da i nie ma co sobie zawracać głowy.
Chyba innego Chińczyka niż Motic raczej nie polecalibyście?

Nie wiem czemu sie czepiłem tego Motica!

Dobranoc !
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop Motic BA-313 możliwości rozbudowy

Post autor: planapo »

Poczekaj jeszcze troche

Ja mialem Motica B3 na 160 mm. Przyzwoity, solidnie wykonany, ale jesli mialbym tyle wydac to jednak bym kupil uzywany. Ja go kupilem nowego jeszcze w czasach kiedy net raczkowal w tym temacie, sprzedalem za 1500 zl.

Motic B3 to nasadka tri 50/50 i halogen 20 albo 30 W - do foto raczej odpada.
Do motica nic na skończony tubus(160mm) nie wsadzisz, to inne całkiem systemy.
Wsadzisz, ale trzeba by zmieniac nasadke i wywalic wszystkie fabryczne obiektywy, osobiscie nie szedlbym w tego typu kombinacje.
DIC ktory prawdopodobnie nigdy nie zawita w takim sprzęcie
Obiektywy plan apo motic juz zrobil. Ale nawet jesli zawita to bedzie kosztowal kilkadziesiat k.
Chyba innego Chińczyka niż Motic raczej nie polecalibyście?
Inne sa najczesciej klonami motica bez albo z minimalnymi roznicami.

Pomysl nad Nikon Labopoht 2 na przyklad.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Mikroskop Motic BA-313 możliwości rozbudowy

Post autor: LoginPiotrusia »

.a jeśli zaczniesz myśleć o używanym body, to polecam również Olympusa BH2 (BHS)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości