obliczenia stechiometryczne

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Awatar użytkownika
Black_W
Posty: 70
Rejestracja: 8 kwie 2016, o 11:31

obliczenia stechiometryczne

Post autor: Black_W »

Do reaktora o pojemności 2 dm3 wprowadzono 27 g H2O i nadmiar opiłków Fe. Zawartość reaktora ogrzania do 850 st. Oblicz stężenie molowe wodoru w stanie równowagi, wiedząc, że stała równowagi reakcji redukcji Fe3o4 wodorem do metalicznego Fe w podanej temp wynosi K = 0,217

Moja odpowiedź to w przybliżeniu 0,30 a w książce 0,445


Wiem, że Fe3o4 i Fe nie bierzemy pod uwagę przy obliczaniu Kc bo to ciała stałe - robiąc tabelkę do stałej równowagi przeliczyłam od razu wszystko na stężenia - wszystko czyli w sumie H2o która wyszła mi 0,75 mol/dm3 ostateczny wzór Kc jaki wyprowadzilam to (×)^4 / (0,75-×)^4 gdzie x równy jest stężeniu H2 w stanie równowagi. Proszę o pomoc !

pesel

Re: obliczenia stechiometryczne

Post autor: pesel »

Black_W pisze:Do reaktora o pojemności 2 dm3 wprowadzono 27 g H2O i nadmiar opiłków Fe. Zawartość reaktora ogrzania do 850 st. Oblicz stężenie molowe wodoru w stanie równowagi, wiedząc, że stała równowagi reakcji redukcji Fe3o4 wodorem do metalicznego Fe w podanej temp wynosi K = 0,217
Przeczytaj uważnie treść zadania. W pierwszym zdaniu mowa o reakcji Fe + H2O, natomiast w drugim zdaniu podali stałą równowagi reakcji odwrotnej, czyli stała naszej reakcji wynosi 1/0.217.
Awatar użytkownika
Black_W
Posty: 70
Rejestracja: 8 kwie 2016, o 11:31

Re: obliczenia stechiometryczne

Post autor: Black_W »

Zapomniałam obrócić Kc. Wszystko już wychodzi

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości