Fotosynteza a chemosynteza

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
decadence555
Posty: 68
Rejestracja: 2 gru 2015, o 17:19

Fotosynteza a chemosynteza

Post autor: decadence555 »

W książce mam napisane ze bakterie siarkowe przeprowadzają chemosyntezę, a gdzieś indziej ze fotosyntezę. Jak to jest z tymi bakteriami siarkowymi?

Rend
Posty: 23
Rejestracja: 21 wrz 2015, o 20:04

Re: Fotosynteza a chemosynteza

Post autor: Rend »

Z tego co pamiętam, to określenie siarkowe wskazuje jedynie na substrat, bo mogą być zarówno chemosyntetyczne siarkowe, utleniające związki siarki np. do kwasu siarkowego, ale również fotosyntetyczne siarkowe (zielone lub purpurowe), które utleniają siarkowodór do siarki, która w tym przypadku powstaje na tej samej zasadzie co tlen w fotosyntezie oksygenicznej

Awatar użytkownika
flavien
Posty: 75
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 14:31

Re: Fotosynteza a chemosynteza

Post autor: flavien »

Zgadzam się z powyższym. Nazwa bakterie siarkowe to nietaksonomiczna grupa bakterii, zarówno foto jak i chemosyntezujących. Generalnie jednak zauważyłem tendencję, że ogólnie siarkowe to raczej te które chemosyntezują, a purpurowe i zielone - fotosyntezują.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Fotosynteza a chemosynteza

Post autor: AnnaWP »

Dodam tylko, że chodzi o dwa mechanizmy:
jeden to pozyskanie energii, w fotosyntezie daje ją światło, w chemosyntezie - związki chemiczne, które można utlenić. Jednym typem takich związków są związki siarki - bakterie chemosyntetyzujące siarkowe.

drugi mechanizm to problem skąd wziąć elektrony do fazy jasnej. Normalnie korzysta się z wody, ale bakterie musiały próbować innych rozwiązań, produkcja trucizny nie jest najlepszym pomysłem, o ile nie ma się metody na zmetabolizowanie tej trucizny. Więc wcześniej (prawdopodobnie) pobierały elektrony z innych związków, w tym znowu związki siarki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości