Auksyny - matura 2016

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
krissolek
Posty: 13
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 16:25

Auksyny - matura 2016

Post autor: krissolek »

Hej !
Mam do Was pytanie nt. dzisiejszej matury. Bardzo zastanawia mnie zadanie z doświadczeniem z auksynami. Dlaczego epikotyl rósł ? Czy auksyny nie powodują jedynie przyspieszenia wzrostu rośliny ? Napisałem w odpowiedzi, że miał zapewnione odpowiednie środowisko do wzrostu i nie wiem czy mi to uznają.
Awatar użytkownika
flavien
Posty: 75
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 14:31

Re: Auksyny - matura 2016

Post autor: flavien »

Ja napisałem, że epikotyl pobrany do doświadczenia zawierał już pewne ilości kwasu indolilo-3-octowego, który wyprodukowała roślina, i stymulował on jej przyrost na długość.
kubut
Posty: 143
Rejestracja: 13 lip 2014, o 03:44

Re: Auksyny - matura 2016

Post autor: kubut »

Napisałam tak samo.
m3sti
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2016, o 20:29

Re: Auksyny - matura 2016

Post autor: m3sti »

Czy jeśli napisałem ze dostęp wody pozwoli na przeprowadzanie fotosyntezy i synteze zw. organicznych potrzebnych do wzrostu to czy dostanę punkt?
Awatar użytkownika
flavien
Posty: 75
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 14:31

Re: Auksyny - matura 2016

Post autor: flavien »

Wątpię, bo ewidentnie chodziło w tym zadaniu o wpływ fitohormonów.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Auksyny - matura 2016

Post autor: AnnaWP »

Oczywiście, że zapewnienie właściwych czynników środowiska zewnętrznego i wewnętrznego jest kluczowe dla wzrostu.
Ale:
nie chodzi ani o światło, ani o wodę, bo jedynym czynnikiem różniącym próby jest dodatek lub brak dodatku auksyn. Zatem jeżeli nie uwzględniliście auksyn w odpowiedzi, nie uznają odpowiedzi - niemal na pewno. Przecież to wyraźnie opisano w treści zadania i na schemacie.

Nie ma wzrostu wydłużeniowego bez auksyn, nie znamy innego hormonu rozluźniającego ściany. Tu nie mamy do czynienia ze wzrostem podziałowym, bo nie jest to merystem. Zatem odpowiedź typu w tkance była obecna pewna ilość auksyny", idealnie z dodatkowym słowem egzogennej", jest poprawna. Oczywiście, jest to prawda, w epikotylu jest obecna auksyna. A drugiej próbie dodano jej więcej, więc efekt jest silniejszy - w pędzie niemal zawsze jest mniej auksyny, niż wynosi stężenie optymalne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości