nowa matura 2016, zadanie 19 z genetyki

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Echolud
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2016, o 10:16

nowa matura 2016, zadanie 19 z genetyki

Post autor: Echolud »

Hej mam pytanie a pro po zadania 19 z genetyki z nowej matury.

Coś mi się ubzdurało, poza tym jakoś nie powtórzyłem chromosomowej teorii dziedziczenia ale do rzeczy, w podpunkcie a) genotyp samicy niepodważalnie bbgg zapisałem jako bg/bg chyba ok nie?
Ale z samcem gorzej bo napisałem na początku BbGg ale coś mnie tknęło że skoro samicę zapisałem bg/bg to samca muszę w ten sam sposób i zapisałem to Bg/bG a w większości odpowiedzi na internecie jest BG/bg i teraz pytanie czy zapis Bg/bG jest zły bo przecież również jest to heterozygota a nie ma informacji że dominujące allele leżą na jednym chromosomie? Wiem że podręcznikowo jest inaczej ale nie ma też informacji że nie może być tak.

No i konsekwentnie w podpunkcie c) tego zadania wyszło mi że to bardziej liczne potomstwo jest rekombinacją przyjętego przeze mnie genotypu samca Bg/bG więc procent rekombinantów a co za tym idzie odległość wynosi (435+441) / 1200 = 73% = 73 cM.

Jest ktoś w stanie rozwiać moje wątpliwości?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości