Wodorotlenek sodu+siarczan miedzi

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
car0s
Posty: 3
Rejestracja: 26 maja 2016, o 16:19

Wodorotlenek sodu+siarczan miedzi

Post autor: car0s »

Witam wszystkich na forum jako nowy użytkownik.
Mam pytanie, mianowicie co mam za substancję?
Wlałem roztwór wodorotlenku sodu do roztworu siarczanu miedzi. Zrobiła się galareta+ (chyba) woda.
Przesączyłem to przez sączek. Na sączku została większa część tej galarety, miała kolory niebieski, zielony i kilka czarnych grudek.
To co zostało po odsączeniu to jasnoniebieski osad+woda.
Odparowałem wodę. Został jasnoniebieski proszek.
Co to?
Podgrzałem to co mi zostało na parowniczce.
Został ciemnozielony proszek.
Co to?
ameba11
Posty: 195
Rejestracja: 23 lis 2014, o 12:07

Re: Wodorotlenek sodu+siarczan miedzi

Post autor: ameba11 »

Nie jestem pewna, wiec napisze to co wiem, ten niebieski osad to Cu(OH)2 a ponieważ jest to wodorotlenek trudno rozpuszczalny to jego ogrzanie powoduje rozkład do czarnego tlenku CuO i H2O, ale dlaczego proszek miał powstać ciemnozielony nie wiem.
Jakub2833
Posty: 30
Rejestracja: 19 mar 2016, o 09:30

Re: Wodorotlenek sodu+siarczan miedzi

Post autor: Jakub2833 »

To tlenek miedzi znaczy CuO.
Pod wpływem zasad z roztworów miedzi strąca się Cu(OH)2 i rozkłada się on samoistnie, ale szybciej po ogrzaniu do CuO i H2O.
Roztwarza się w kwasach dając roztwory miedzi.

A tak w ogóle to brzmi tak trochę jakbyś robił losowe reakcje w piwnicy i nie miał za bardzo pojęcia co ma z nich wyjść.
car0s
Posty: 3
Rejestracja: 26 maja 2016, o 16:19

Re: Wodorotlenek sodu+siarczan miedzi

Post autor: car0s »

Ok, ale tlenek miedzi jest czarny (II) lub bordowy (I). Czemu to jest zielone?
Może cała woda nie została odparowana po prostu?
-MatMati-
Posty: 41
Rejestracja: 22 paź 2011, o 17:17

Re: Wodorotlenek sodu+siarczan miedzi

Post autor: -MatMati- »

Pewnie zbyt krótko prażyłeś/ogrzewałeś. Za pomocą czego i jak długo to robiłeś?
Jeżeli chodzi odparowanie wody to tam nic Ci się nie wypraży więc nie ma jak powstać czarny proszek. Po prostu usunąłeś wilgoć i ewentualnie trochę wody krystalizacyjnej. Cu(OH)2 zawiera wodę konstytucyjną, który po bardzo intensywnym prażeniu przejdzie w CuO w myśl równania Cu(OH)2 T CuO + H2O i dopiero wtedy staje się czarny proszek. Natomiast jak prażyłeś w parowniczce to pewnie za słabo i za krótko, robiłem to w laboratorium i żeby tak się stało to naprawdę musi długo trwać
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Wodorotlenek sodu+siarczan miedzi

Post autor: DMchemik »

Przede wszystkim z opisu wynika, że nie była zachowana stechiometria, a poza tym Cu(OH)2 bardzo łatwo się rozpada na CuO - zielonkawy kolor oznacza, że rozpoczął się rozkład.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości