Równowaga w roztworach elektrolitów. Obliczanie pH

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
PatkaAparatka
Posty: 4
Rejestracja: 7 cze 2016, o 09:51

Równowaga w roztworach elektrolitów. Obliczanie pH

Post autor: PatkaAparatka »

Hej . Mam pytanie co do polecenia w sprawozdaniu . Doświadczenie przebiega tak :
Do trzech probówek wprowadzić po 2 cm3
0,10 M roztworu CH3COOH. Do jednej z probó-
wek dodać 1 cm3 H2O, do drugiej 1 cm3
0,10 M roztworu HCl, a do trzeciej 1 cm3 0,10 M
roztworu NaOH. Po wymieszaniu zawartości z każdej z probówek pobrać kroplę roztworu i
zwilżyć papierek wskaźnikowy.


Mam obliczyć pH każdego z roztworów ,wiedząc że pka = 4,79 . Wszystko zrozumiałe ,aczkolwiek do czasu obliczania pH w roztworze Ch3COOH i HCL . Ck = 0,0667 , CHCL = 0,0333 i pH wychodzi ponad 4 ,a w odpowiedziach mam 1,48 . Gdzie robie blad?

Oraz w roztworze Ch3COOH i NAOH, dlaczeko Ck = 0,0333 a nie nadal 0,0667 skoro caly czas mamy objetosci niezmienione ? Odpowiedzi sa bledne , czy ja nie potrafie doszukac sie swoich bledow ?
Z gory dzieki za pomoc .
pesel

Re: Równowaga w roztworach elektrolitów. Obliczanie pH

Post autor: pesel »

PatkaAparatka pisze:CHCL = 0,0333 i pH wychodzi ponad 4 ,a w odpowiedziach mam 1,48
-log(0.0333)=1.48
PatkaAparatka pisze:Oraz w roztworze Ch3COOH i NAOH, dlaczeko Ck = 0,0333 a nie nadal 0,066
Połowa kwasu przereagowała. BTW, masz tutaj bufor.
PatkaAparatka
Posty: 4
Rejestracja: 7 cze 2016, o 09:51

Re: Równowaga w roztworach elektrolitów. Obliczanie pH

Post autor: PatkaAparatka »

Ok faktycznie bufor, przeoczyłam to .

Ale gdy CH3COOH i HCl , to mam cos takiego Ka= H+(od Ch3COOH) * CHCL / CCH3COOH . Daczego uwzgledniles tylko CHCl?
pesel

Re: Równowaga w roztworach elektrolitów. Obliczanie pH

Post autor: pesel »

CH3COOHlt CH3COO- + H+

Dodatek mocnego kwasu cofną dysocjację (<-) i tak słabego kwasu octowego. Można jego dysocjację zaniedbać.
PatkaAparatka
Posty: 4
Rejestracja: 7 cze 2016, o 09:51

Re: Równowaga w roztworach elektrolitów. Obliczanie pH

Post autor: PatkaAparatka »

Ok, dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość