stała równowagi

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

stała równowagi

Post autor: kinga1505 »

Czy stała równowagi jest zawsze bezwymiarowa?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: stała równowagi

Post autor: adamantan »

Na maturze traktujemy jako bezwymiarową, niezależnie od postaci wyrażenia (chyba, że w treści zadania będzie inaczej).
W innych sytuacjach, gdy rozważamy termodynamiczne stałe to dzielimy przez stężenie/ciśnienie standardowe, więc wymiar znika i stała jest bezwymiarowa. Gdy wprowadzamy mieszane stałe równowagi (stężeniowo/ciśnieniowe) i nie dzielimy przez standardowe to wymiar jest. Popatrz na zadania wstępne z OlChem.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: stała równowagi

Post autor: kinga1505 »

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie (nie chcę zakładać osobnego wątku):
Czy reakcje których produktem jest gaz zawsze uznajemy za nieodwracalne, czy może są jakieś wyjątki?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: stała równowagi

Post autor: adamantan »

kinga1505 pisze:Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie (nie chcę zakładać osobnego wątku):
Czy reakcje których produktem jest gaz zawsze uznajemy za nieodwracalne, czy może są jakieś wyjątki?
Jeśli reakcja jest prowadzona w układzie otwartym, czyli np. otwartej zlewce to wtedy będzie to reakcja praktycznie nieodwracalna, która będzie biec, aż do wyczerpania przynajmniej jednego z substratów.
Jeśli reakcję poprowadzimy w układzie zamkniętym to ustali się równowaga i reakcja będzie odwracalna".
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: stała równowagi

Post autor: kinga1505 »

Jak te informacje mają się do zapisu równań chemicznych? Gdy mam napisań równanie reakcji której produktem jest gaz, a nie podane jest czy układ jest otwarty czy zamknięty to powinnam zapisać strzałkę w jedną czy dwie strony?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: stała równowagi

Post autor: adamantan »

Symbolikę strzałki w obie strony stosujemy, aby zaznaczyć, że podczas reakcji ustala się stan równowagi. Gdy reakcja jest praktycznie nieodwracalna to stosujemy strzałkę w jedną stronę. Zawsze jednak możemy stosować tylko strzałkę w jedną stronę, gdy kontekst nie dotyczy tego, czy ustala się równowaga, czy nie. Tak jest np. na maturze, że uczeń może wszędzie pisać strzałki w jedną stronę, nawet w przypadkach, gdzie w oczywisty sposób ustala się stan równowagi.
Treść niektórych zadań bywa tak sformułowana, że nie da się wywnioskować czy dana reakcja zachodzi aż do wyczerpania substratów, czy do ustalenia równowagi i nie wywnioskujesz tego po stanach skupienia reagentów.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: stała równowagi

Post autor: kinga1505 »

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości