Szkielka nakrywkowe roznej grubosci a obiektyw

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
counterspace
Posty: 33
Rejestracja: 4 maja 2016, o 12:13

Szkielka nakrywkowe roznej grubosci a obiektyw

Post autor: counterspace »

Jestem w posiadaniu Biolara, mialem zestaw obiektywow achromatycznych PZO x5, x10, x20, x40 i x100 z przyslona irysowa.
Obiektyw x40 nie ostrzyl zbyt dobrze i wpadlem na pomysl zeby go wyczyscic domyslacie sie efektu.
Kupilem wiec u chinczykow obiektyw taki jak na zdjeciu ponizej. Daje piekny obraz w calym polu widzenia, nie tak jak achromaty ktore jak ustawie ostrosc na srodku to nie ma jej na obrzezach i odwrotnie, wiec ogolnie jestem z niego zadowolony.
Jakis czas temu kupilem szkielka nakrywkowe ktore powinny byc dobrze wymyte i od razu gotowe do tego czym sie (amatorsko) zajmuje - badaniem zywej krwi w ciemnym polu. To ze nie do konca sa takie czyste to inna sprawa, ale to czego nie rozumiem to fakt iz sa one ciensze od standardowych szkielek 0.17, nie znam dokladnej grubosci bo nie jest ona opisana na pudelku ale mysle ze rzedu 0.09-0.10, a moja czterdziestka daje z nim rozmazany obraz. Kazdy inny obiektyw (te achromaty PZO, wszystkie 160/0.17) juz nie.
Znacie wytlumaczenie?
i1001.photobucket.com/albums/af138/krzysztofszulski/x40_zpsdtmtcq7y.png
JohnyM

Re: Szkielka nakrywkowe roznej grubosci a obiektyw

Post autor: JohnyM »

Ponieważ wraz ze wzrostem NA, maleje tolerancja na szkiełko nakrywkowe. 0.10 zamiast 0.17 to OGROMNA różnica, poza skalą korekcji większości obiektywów.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Szkielka nakrywkowe roznej grubosci a obiektyw

Post autor: planapo »

Wysokiej klasy obiektywy maja korekcje grubosci szkielka nakrywkowego im wyzsza NA tym mniejsza tolerancja na wahania grubosci szkielka.

Pokrętka do zmiany grubosci szkielka dla obiektywow 40x jest stosowana od NA 0,9 w gore, czasem przy 0,85 i skala zaczyna sie od 0,11mm. Niektore plan fluory i wszystkie klasy plan apo ja maja.

Przy nizszych NA bez wiekszego znaczenia, dlatego na nizszych masz obraz ok.
PlanApo40Iris.jpg
Awatar użytkownika
counterspace
Posty: 33
Rejestracja: 4 maja 2016, o 12:13

Re: Szkielka nakrywkowe roznej grubosci a obiektyw

Post autor: counterspace »

Ok, teraz rozumiem
Dziekuje za wyjasnienie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość