Zadanie z miareczkowania

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
master_vcx
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2016, o 22:07

Zadanie z miareczkowania

Post autor: master_vcx »

Witam

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc jeżeli coś będzie nie tak proszę mnie poprawić a się dostosuję

Mam problem z pewnym zadaniem dobrnąłem do pewnego momentu i nie wiem co dalej, a może popełniłem wcześniej błąd. Oto jego treść:

Pewnego słonecznego dnia pewien szalony naukowiec przechadzając się po okolicznych polach zauważył wystającą z ziemi srebrną monetę. Obejrzawszy ją dokładnie stwierdził że moneta nie jest z czystego srebra i zawiera domieszki innych metali. Postanowił sprawdzić jakiej próby jest jego moneta.

W tym celu najpierw dokładnie oczyścił monetę, pobrał z niej mały wiórek o wadze 0,1182 g a następnie rozpuścił całkowicie w kwasie azotowym a do naczynia wprowadził 10 mL roztworu chlorku sodu o stężeniu 0,2000 M/L. Następnie próbkę miareczkował metodą Mohra do punktu końcowego zużywając 20,05 mL roztworu azotanu srebra o stężeniu 0,0500 M/L
Ag - 107,8682 g/M
Oblicz procentową zawartość srebra w monecie (wiórku).


Ja zrobiłem tyle:
2Ag + 2HNO3 2AgNO3 + H2(g)

AgNO3 + NaCl AgCl(s) + NaNO3

Liczba moli użytego chlorku sodu, wyliczona na podstawie danych z zadania wychodzi mi 0,002mola. Stosunek molowy reakcji jest 1:1:1:1.

AgCl + AgNO3
nAgNO3 - 0,0010025mola

I tutaj utknąłem, ta reakcja wydaje mi się trochę bez sensu - nigdzie nie mogę znaleźć przykładu takiej rekacji.

Tak więc co dale, co zrobiłem źle?
pesel

Re: Zadanie z miareczkowania

Post autor: pesel »

master_vcx pisze:2Ag + 2HNO3 2AgNO3 + H2(g)
Ten naukowiec musiał być doprawdy szalony.

Chyba nie załapałeś o co w tym wszystkim chodzi. Najpierw jakoś tam roztworzył srebro. Potem wytrącił jony Ag+ dodając nadmiar chlorków (z NaCl). I ten nadmiar chlorków odmiareczkował mianowanym roztworem AgNO3. Ile było moli srebra w pobranej próbce z monety? Ano:

nAg(w próbce z monety)=nNaCl-nAgNO3(z mianowanego r-ru)

Zadanie ma pewien słaby punkt ale nie będę Ci mieszał.

BTW, zapis M/L nie jest zbyt dobry. Albo M albo mol/dm3.
master_vcx
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2016, o 22:07

Re: Zadanie z miareczkowania

Post autor: master_vcx »

Ok, dzięki bardzo - teraz wszystko się udało
Co do jednostek to takie były podane w zadaniu - szczerze mówiąc pierwszy raz spotkałem się z takim dziwactwem.
I jeszcze co do słabego punktu zadania, czy chodzi o to że zanieczyszczenia też mogły rozpuścić się w HNO3? Bo mi tutaj ten fakt własnie średnio pasował.
pesel

Re: Zadanie z miareczkowania

Post autor: pesel »

master_vcx pisze:I jeszcze co do słabego punktu zadania, czy chodzi o to że zanieczyszczenia też mogły rozpuścić się w HNO3?
Tak, ale także o to, że nie wiemy czy kationy tych innych metali nie tworzą przypadkiem trudnorozpuszczalnych chlorków (ewentualnie jakichś kolorowych osadów chromianów o niefajnym iloczynie rozpuszczalności).
No i pamietaj o szergu napięciowym metali.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości