Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Biologiczny00
Posty: 4
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 18:38

Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: Biologiczny00 »

Witam,
w tym roku rozpocząłem naukę w liceum i zamierzam w II klasie startować do olimpiady z biologii. Przez całą pierwszą klasę, chcę jak najlepiej opanować materiał na OB. Zakupiłem już wszystkie 3 części (1,2 i 3 klasa) Biologii na czasie Nowej Ery, oczywiście poziom rozszerzony. Posiadam również Campbella i w najbliższych dniach dojdzie również biologia Villego. Wiem jednak, że to nie wystarczy i aby dobrze się przygotować do OB powinienem zaczerpnąć wiedzy z innych pozycji . Mam nadzieję, że osoby, które miały doświadczenie z OB, wypowiedzą się w tym wątku jak najlepiej się przygotować do olimpiady .

Utworzyłem ten wątek, ponieważ inne zostały założone kilka lat temu, a wszystko się zmienia

Dziękuję za każdą cenną informację
michal25
Posty: 39
Rejestracja: 29 lip 2014, o 13:41

Re: Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: michal25 »

Zastanów się czy warto startować w OB czy skupić się na przygotowaniach do matury. Będziesz musiał poświęcić każdą wolną chwilę na przygotowania, a i tak nie masz pewności czy Ci się uda.

VademecumEdukacja

Re: Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: VademecumEdukacja »

Warto! Jeśli biologia, to jest to, co lubisz najbardziej! Pamiętam, gdy przygotowywałem się do Olimpiady, to była sama przyjemność. A teraz pomagam innym udzielając lekcji do Olimpiady
PS nadmiar wiedzy nie zaszkodzi i jeśli w olimpiadzie się nie powiedzie, to matura pójdzie bardzo dobrze
Biologiczny00
Posty: 4
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 18:38

Re: Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: Biologiczny00 »

michal25 pisze:Zastanów się czy warto startować w OB czy skupić się na przygotowaniach do matury. Będziesz musiał poświęcić każdą wolną chwilę na przygotowania, a i tak nie masz pewności czy Ci się uda.

Wiem, już wszystko przemyślałem
VademecumEdukacja pisze:Warto! Jeśli biologia, to jest to, co lubisz najbardziej! Pamiętam, gdy przygotowywałem się do Olimpiady, to była sama przyjemność. A teraz pomagam innym udzielając lekcji do Olimpiady
PS nadmiar wiedzy nie zaszkodzi i jeśli w olimpiadzie się nie powiedzie, to matura pójdzie bardzo dobrze
Bardzo lubię biologię i chcę się rozwijać pod tym kątem.

VademecumEdukacka rozumiem, że masz już doświadczenie z OB. Mógłbyś powiedzieć z które książki, testy itd. będą świetne podczas przygotować?

Byłbym bardzo wdzięczny
Biologiczny00
Posty: 4
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 18:38

Re: Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: Biologiczny00 »

Kilka błędów się wkradło. które książki* i przygotowań*

Pozdrawiam
VademecumEdukacja

Re: Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: VademecumEdukacja »

Biologiczny00 pisze:
Podręczników i innych źródeł jest bardzo wiele Zgłoś się do mnie na lekcje (mogą być online), a bardzo chętnie pomogę

Pozdrawiam!
Biologiczny00
Posty: 4
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 18:38

Re: Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: Biologiczny00 »

Na razie tylko rozpiski książek potrzebuję
julialat
Posty: 27
Rejestracja: 16 mar 2016, o 21:52

Re: Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: julialat »

Po tym co przeżyłam na tegorocznej olimpiadzie to radze sie nie uczyc. i polecam zapalic jointa przed przynajmniej pierwszym etapem na wyluzowanie. Wszyscy którzy podeszli na luzie dostali wiecej punktów niz ludzie uczący sie miesiącami. Pozdrawiam serdecznie. Buziaczki

Alexia
Posty: 15
Rejestracja: 27 sie 2015, o 17:29

Re: Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: Alexia »

julialat,
Doskonale rozumiem, jestem w takiej samej sytuacji /
serotonina1997
Posty: 36
Rejestracja: 7 lis 2015, o 16:46

Re: Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: serotonina1997 »

W 100% zgadzam się z przedmówczynią. Widzisz biologiczny00, bo to jest tak, że ilość opanowanego materiału nie jest wprost proporcjonalna do Twoich szans w tym przedsięwzięciu. Ja uczyłam się z( tu gorąco polecam następujące pozycje) Villego, Campbella, podręczników akademickich, serii Bukały i Żelazny, krótkich wykładów, serii podręczników szkolnych i. szkolny napisałam na 50%. Im mniej wiesz, tym bardziej pracujesz z tekstem. Im mniej Ci zależy, tym mniej się stresujesz. Sądząc po końcówce nicku masz jeszcze 2 podejścia do OB, więc spokojnie. Przede wszystkim zapoznaj się z formą szkolnego, a sam przekonasz się czego wymagają. Powiem tak: podstawa na blachę i czytaj dużo ponadprogramowo, a na teście przede wszystkim pracuj z tekstem! Trzymam za Ciebie kciuki! Lecę jeszcze popłakać przed świtem. Buźka!

BAOBAB i ŻABA
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2013, o 17:19

Re: Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: BAOBAB i ŻABA »

Współczuję wszystkim, którzy sumiennie się uczyli, a stracili szansę na adekwatny do wiedzy wyniki przez ten beznadziejny system. Sam zostałem ze swoimi jedynie 26 punktami. Odbiegając jednak od tematu, nie wydaje Wam się, że w kluczu jest kilka błędów? Ja jestem przekonany co do jednego - w zadaniu 18. podpunkcie 1. wspominają o reakcji utleniania pirogronianu do mleczanu", co jest nieprawdą, jako że jest to reakcji redukcji. Tym bardziej, że piszą nawet o tym w tekście. Ogólnie do kilku odpowiedzi nie jestem jeszcze przekonany. A Wy macie jakieś spostrzeżenia w tym zakresie?
julialat
Posty: 27
Rejestracja: 16 mar 2016, o 21:52

Re: Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: julialat »

Ja uważam, że po pierwsze zadanie z operonem to jest jakiś żart bo zarówno w podręczniku 3 klasa rozsz jak i u villego mam info, że gdy w podłożu jest i laktoza i glukoza to operon nie syntetyzuje laktazy (!) I ok, rozumiem, że to miało być na podstawie tego schematu jednakże still, wg mnie jest to nie ok.
w zadaniu 34 zaznaczyłam D a w odp jest B. Ok, a co z tlenkiem azotu? Pan od nobla w 1998 roku chyba jednak odkrył to, że komórki śródbłonka naczyń produkują NO i w związku z tym przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie następuje większy napływ krwi (wgl to było odkrycie, które pomogło w stworzeniu viagry, jeśli się nie mylę) Czy ja myślę jakoś niepoprawnie? Uświadomcie mnie, bo może ze wściekłości na samą siebie wymyślam głupoty.
BAOBAB i ŻABA
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2013, o 17:19

Re: Przygotowanie do olimpiady biologicznej 2017

Post autor: BAOBAB i ŻABA »

Co do operonu, cytując Campbella, s. 355 E. coli używa laktozy jako paliwa energetycznego jedynie wtedy, kiedy jest ona obecna, w sytuacji, w której ilość glukozy jest ograniczona. Tylko wtedy dochodzi do syntezy odpowiedniej ilości enzymów rozkładu laktozy.", więc na tej podstawie raczej zgodzę się z arkuszem. Co do 34. się nie wypowiem, bo nie wiem, a głupot gadać nie chcę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość