paramagnetyzm

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
skylark1021
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2016, o 18:49

paramagnetyzm

Post autor: skylark1021 »

Dlaczego cząsteczka O2 jest paramagnetyczna, a np. cząsteczka S2 nie, mimo że mają taką samą konfigurację walencyjną? Czy elektrony walencyjne siarki są inaczej rozłożone niż elektrony tlenu?
JanJensen
Posty: 104
Rejestracja: 18 maja 2014, o 13:41

Re: paramagnetyzm

Post autor: JanJensen »

To chodzi o spin elektronowy a nie o konfiguracje walencyjną jako taką. Spin wolnych par elektronowych.
Woda, tlen, ozon to paramagnetyki, siarka też, bo ma niesparowane py i pz tak jak tlen. I te wolne elektrony zadziałają pod wpływem zew. pola. Ale już z jonami ww będzie inaczej.

Natomiast fajnie jakby wyjaśnił to szczegółowo jakiś fizyk bo jestem ciekaw. Podejrzewam, że siarkę może być ciężej rozhulać bo większa cząsteczka, ale nie wiem tego.
JanJensen
Posty: 104
Rejestracja: 18 maja 2014, o 13:41

Re: paramagnetyzm

Post autor: JanJensen »

Mały update. Poszperałem. Trzeba rozgraniczyć O i O2 oraz S od S2 i S8

To co napisałem wyżej dotyczy siarki S, O i O2, ale nie będzie prawdziwe dla wieloatomowych cząsteczek siarki.

Stąd skylark masz rację, że S2 będzie diamagnetyczna a nie paramagnetyczna.

Podobnie okaże, że ozon czy O4 te też nie będą paramagnetyczne.

Trzeba pamiętać, że inaczej sytuacja wygląda dla atomu a inaczej dla cząsteczki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości