moc kwasów tlenowych

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
misialin
Posty: 13
Rejestracja: 8 sie 2015, o 11:37

moc kwasów tlenowych

Post autor: misialin »

Hej, muszę uporządkować moc kwasów beztlenowych. Wyczytałam,że rośnie wraz ze wzrostem elektroujemności. Mógłby ktoś sprawdzić czy dobrze zrobiłam, bo nie jestem pewna

H2SiO3<H3BO3<H3PO4<H2CO3<H2SO3<H2SO4<HNO2<HNO3<HClO4

Mam problem z ustawieniem H2CrO4. Jego elektroujemość jest równa 1,6.Czyli wychodzi na to,że powinien być na samym początku szeregu czyli przed H2SiO3
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: moc kwasów tlenowych

Post autor: DMchemik »

Niestety źle. Moc kwasów tlenowych zależy nie tylko od elektroujemności w skali Paulinga (zawodnej w tym przypadku) co i od stopnia utlenienia. Skala Paulinga tego nie uwzględnia, ale rzeczywista elektroujemność atomu rośnie z jego stopniem utlenienia (im więcej elektronów mu zabierzemy, tym większą przewagę ładunku dodatniego posiada i silniej ściąga do siebie ładunki ujemne), dlatego też wraz ze stopniem utlenienia maleje różnica elektroujemności do tego stopnia, że zmienia się charakter wiązania: CrO ma charakter raczej jonowy, Cr2O3 - pośredni, a CrO3 - kowalencyjny (tlenki kwasowe są kowalencyjne).

Tak naprawdę powinnaś uszeregować te kwasy wg rosnącej wartości stałej dysocjacji. Nie można uszeregować mocy kwasów, jeśli nie leżą w jednej grupie, w jednym okresie czy nie mają tych samych stopni utlenienia atomu centralnego. Np w tym co napisałaś można wyróżnić szereg:

H2SiO3, H3PO4, H2SO4, HClO4 - wszystkie lezą w jednym okresie i są na maksymalnym stopniu utlenienia. I są ustawione w kolejności rosnącej mocy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości