Obliczanie ułamka molowego

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
sasha_fierce
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2016, o 13:56

Obliczanie ułamka molowego

Post autor: sasha_fierce »

Witam,
mam problem z wyliczeniem ułamków molowych destylatu \(x_{D}\) i wody \(x_{w}\). Mam surowiec (etanol+woda), którego miałam podaną gęstość i ułamek wagowy, więc jego ułamek molowy \(x_{s}\) wyliczyłam ze wzoru z ułamkiem wagowym. Nie umiem jednak policzyć pozostałych dwóch ułamków, bo podaną ma tylko ich gęstości i masy molowe wody i etanolu.
Wie ktoś jak to policzyć nie znając wagowych?
W załączniku wstawiam wzór, z którego korzystałam.
Załączniki
Bez tytułu.png
pesel

Re: Obliczanie ułamka molowego

Post autor: pesel »

Trochę to pokrętne. Napisz to prościej to może uda się policzyć.
sasha_fierce
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2016, o 13:56

Re: Obliczanie ułamka molowego

Post autor: sasha_fierce »

Ok, mam gęstość destylatu (woda+etanol) i muszę policzyć ułamek molowy etanolu w destylacie. Wcześniej wyliczyłam ułamek molowy etanolu w surowcu ze wzoru w załączniku (ponieważ miałam ułamek wagowy podany, więc tylko podstawiłam pod wzór). Gdybym miała ułamek wagowy etanolu w destylacie to bym zrobiła tak samo i po problemie, ale niestety nie mam. Tak samo z ułamkiem molowym cieczy wyczerpanej, też mam tylko gęstość i kompletnie nie mam pojęcia, jak to policzyć.
pesel

Re: Obliczanie ułamka molowego

Post autor: pesel »

Odczytaj z tablic alkoholometrycznych stężenie masowe dla danej gęstości destylatu i cieczy wyczerpanej i po sprawie.
sasha_fierce
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2016, o 13:56

Re: Obliczanie ułamka molowego

Post autor: sasha_fierce »

No tak, wtedy podstawię pod ten sam wzór, ale nie da się tego wyliczyć inaczej?
pesel

Re: Obliczanie ułamka molowego

Post autor: pesel »

Z gęstości r-ru etanolu nie wyliczysz jego stężenia masowego. Wszystko przez kontrakcję objętości. Z tego też powodu objętość surowca nie jest równa sumie objętości destylatu i cieczy wyczerpanej (odmiennie niż masa).
sasha_fierce
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2016, o 13:56

Re: Obliczanie ułamka molowego

Post autor: sasha_fierce »

Dobrze, w takim razie stężenia procentowe wezmę z tablic.
Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości