filamenty miozyny i aktyny

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
ass

filamenty miozyny i aktyny

Post autor: ass »

określ funkcje filamentów miozyny i aktyny podczas skurczu mięsnia poprzecznie prąŻkowanego
groszek;)
Posty: 2
Rejestracja: 5 sty 2006, o 16:25

Re: filamenty miozyny i aktyny

Post autor: groszek;) »

w stanie spoczynku troponina(skladajaca sie z trzech podjednostek:I, C i T) jest zwiazana z aktyna i tropomiozyna zaslaniajac przy tym miejsca na aktynie do ktorych przylaczaja sie glowy miozyny. Tworzy sie kompleks troponinowo tropiomiozynowy. Skurcz miesnia zapoczatkowany jesyt uwolnieniem jomow wapnionych.Jony Ca++ wiaza sie z troponina C i to oslabia polaczenie tropininy I z aktyna w skutek czego zostaje odsloniete miejsce na aktynie z ktorym laczy sie miozyna
no i to bybylo na tyle, troszke zakrecone ale inaczjen nie potrafie
MiKiN

jak dziaŁajĄ filamenty

Post autor: MiKiN »

a jak działają filamenty :?: tzn co powoduje Że mięśnie się kurczą :?: jakby mi ktoś odpowiedział byłbym wdzięczy, a jakby jeszcze dzisiaj to szczególnie wdzięczny :)
Mili
Posty: 193
Rejestracja: 14 wrz 2006, o 11:55

Re: filamenty miozyny i aktyny

Post autor: Mili »

kiedy miozyna ma juz swobodny dostep do filamentu aktynowego to dołącza się do niego. Następuje skręcenie główki miozyny i tym samym podciągnięcie filamentu aktynowego. Potem miozyna uwalnia sie od aktyny, wraca do poprzedniego ustawienia główki i znowu łapie aktynę i podciąga - i tak dalej i tak dalej. oczywiście potrzebne jest ATP. Filamenty aktynowe wsuwają sie w ten sposób pomiędzy miozynowe i mamy wrażenie że mięsień sie kurczy.
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: filamenty miozyny i aktyny

Post autor: Marcin I. »

To ja dorzucę od siebie:
Mięśnie szkieletowe są pobudzane przez OUN. Impuls dochodzący do płytki ruchowej uwalnia nuerotransmiter – acetylocholinę, która powoduje depolaryzację sarkolemmy rozchodzącą się wzdłuż błony.
Ważną rolę w skurczu mięsni odgrywają jony wapnia Ca2+. Depolaryzacja błony otwiera kanały jonowe, a uwalniane jony wapnia są natychmiast wiązane przez tropinę (tropina związana z tropomiozyną stanowi kompleks hamujący przesuwanie się nitek aktyny i miozyny względem siebie). Tropina odłącza się od tropomiozyny i aktyny, nitki tropomiozynowe przesuwają się i wchodzą głębiej między nitki aktyny. Odsłaniają się w ten sposób aktywne miejsca wiążące miozynę. Główki miozyny łączą się z aktyną. Powstaje aktomiozyna, która zwiększa wielokrotnie aktywność miozynowej ATP- azy, odpowiedzialnej za rozkład ATP i wyzwolenie energii, potrzebnej do skurczu.
Skurcz mięśnia jest następstwem wciągania nitek aktyny między grube nitki miozyny (bez zmian ich długości) – dochodzi do skrócenia sarkomeru. Odcinek A nie zmienia długości, skraca się odcinek I. Wzajemne przemieszczenie względem siebie nitek odbywa się dzięki poprzecznym mostkom – główkom cząsteczek miozyny (ciężkiej meromiozyny), które zaczepiają się o nitki aktyny w strefie zachodzenia obu rodzajów włókien.
Etapy skurczu mięśnia:
- podrażnienie włókna
- powstanie potencjału czynnościowego
- przewodzenie pobudzenia wzdłuż sarkolemmy i w głąb włókna mięśniowego
- uwalnianie jonów Ca2+ i ich dyfuzja do miofibryli
- blokowanie hamującego działania kompleksu tropina – tropomiozyna
- oddziaływanie na siebie aktyny i miozyny – skurcz mięśnia
- aktywacja pompy wapniowej – usunięcie jonów Ca2+ na zewnątrz włókna
- spadek stężenia jonów w sarkoplazmie
- rozkurcz miofibryli – rozkurcz mięśnia
Fazy skurczu mięśnia:
1. faza utajonego pobudzania – od momentu zadziałania bodźca do rozpoczęcia skurczu
2. faza skurczu
3. faza rozkurczu

W czasie skurczu – depolaryzacji błony – staje się ona niewrażliwa na bodźce – jest to okres refrakcji bezwzględnej (nie jest możliwe pobudzenie mięśnia). Po nim - w okresie repolaryzacji – następuje okres refrakcji względnej, w której jest możliwe pobudzenie mięśnia, ale jego wrażliwość (pobudliwość) na bodźce jest obniżona. Skurcz każdego włókna podlega prawu wszystko albo nic – oddzielone włókno mięśniowe wykonuje zawsze maksymalną pracę (kurczy się maksymalnie) niezależnie od tego, czy działa bodziec o sile progowej czy ponadprogowej.

Jeżeli jeden z przyczepów mięśnia pozostanie wolny, to skurcz mięśnia spowoduje, że mięsień ulegnie skróceniu bez zmiany napięcia - taki skurcz nazywamy izotonicznym
Jeżeli oba przyczepy będą tak unieruchomione, że mięsień nie zdoła zmniejszyć swojej długości, wówczas skurcz powoduje wzrost jego napięcia jest to tzw. skurcz izometrvcznv (bez skrócenia).
W warunkach prawidłowych mięśnie z reguły wykonują określaną pracę, pokonując pewien opór. W pierwszym etapie skurcz mięśnia powoduje wzrost jego napięcia, bez zmiany długości jest to tzw. faza izometryczna.
Następnie siła mięśnia wzrasta, pokonuje opór i dochodzi do skracania mięśnia (faza izotoniczna). Taki skurcz, w którym występują fazy izometryczna i izotoniczna, nazywamy skurczem auksotonicznym.
Mili
Posty: 193
Rejestracja: 14 wrz 2006, o 11:55

Re: filamenty miozyny i aktyny

Post autor: Mili »

piekna odpowiedź Marcinku - jak z książki. Mała korekta: troponina a nie tropina.
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: filamenty miozyny i aktyny

Post autor: Marcin I. »

Mili pisze:piekna odpowiedź Marcinku - jak z książki
Dokładnie
Mili pisze:Mała korekta: troponina a nie tropina.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości