Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
HeHee
Posty: 2
Rejestracja: 7 maja 2007, o 12:26

Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Post autor: HeHee »

Witam wiec jutro musze zaliczyc semestr ze chemii i ten sprawdzian wlasnie o tym zadecyduje i potrzebuje waszej pomocy Jakos o wytlumaczenie i rozwiazanie ponizszych zadan! Z gory dziekuje!

1. Oblicz stężenie procentowe roztworu otrzymanego po rozpuszczeniu 2g cukru w 150g wody.
2. Oblicz masę substancji zawartej w 350g roztworu o stężeniu procentowym równym 10%
3. 5 moli substancji rozpuszczone jest w 500cm3 roztworu. Oblicz stężenie procentowe.

Prosze o rozwiazanie i o wytlumaczenie jak co robic pokolei. Mysle ze dla was to nie bedzie problem bo jak moja nauczycielka od Chemii powiedziala są to bardzo proste zadania, ktore niestety ja nie umiem rozwiazac. Pozdrawiam
Eklerka
Posty: 173
Rejestracja: 6 cze 2006, o 18:25

Re: Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Post autor: Eklerka »

po pierwsze wzory
stezenie procentowe: Cp=ms/mr *100%
ms-masa substancji rozpuszczonej
mr- masa roztworu, masa łaczna substancji i rozpuszczalnika (tego w czym rozpuszcza sie substancje)
HeHee pisze:1. Oblicz stężenie procentowe roztworu otrzymanego po rozpuszczeniu 2g cukru w 150g wody.
Dane:
ms=2g
mr= 2g+150g=152g

Cp=2/152 *100%
Cp=1,315 %

2. przeksztelcenie wzoru
HeHee pisze:2. Oblicz masę substancji zawartej w 350g roztworu o stężeniu procentowym równym 10%
trzeba wyprowadzic wzor na mase substancji
Cp=ms/mr *100% | obustronnie dzielisz przez 100%
Cp/100%=ms/mr | obustronnie mnozyzsz razy mr
Cp/100% *mr =ms Gotowy wzor na mase substancji, teraz tylko podstawic

Dane
mr=350g
Cp=10%

ms=10%/100% *350
ms=35g
HeHee pisze:3. 5 moli substancji rozpuszczone jest w 500cm3 roztworu. Oblicz stężenie procentowe.
tu chyba chodzi o stezenie molowe

wzór: Cm=n/v
n-liczba moli
v-objetosc
Cm=5/500
Cm=0,01 mol/cm3
sabrinka17
Posty: 5
Rejestracja: 7 maja 2007, o 16:04

Re: Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Post autor: sabrinka17 »

cześć może ktoś z was wiejak najszybciej mozna sie nauczyc chemi jak macie jakieś propozycje piszcie
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Post autor: dawidw »

Zalezy jaki material i jak szybko chcesz sie nauczyc
sabrinka17
Posty: 5
Rejestracja: 7 maja 2007, o 16:04

Re: Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Post autor: sabrinka17 »

teraz mam krengowce i musze sie tego w miare szybko nauczyć jak znasz taki sposób napisz ok z gury dzienkuje

[ Dodano: Pią Maj 11, 2007 18:11 ]
sorki to z biologi a z chemi mam teraz stęrzenia molowe i procentowe za tamto przepraszam pomyliłam strony
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Post autor: dawidw »

No to w sumie masz jeden z prostszych dzialow(przynajmniej dla mnie). W praktyce to musisz znac wzory cp= (ms/mr)*100% oraz cm=n/V- musisz takze wiedziec dokladnie co oznaczaja te wzory, kazda literka, trzeba odpowiednio przestawic swoj mozg nachemiczne myslenie i jak mawiala moja nauczycielka kiedys- musi Ci sie zapalic tzw"światełko". Nic innego tylko duzo zadan, jak bedziesz miec jakies problemy to wrzucasz tu zadanko i powinnas miec jasno wytlumaczone. Najlepiej zebys miala od razu odpowiedzi, zeby sie automatycznie sprawdzac.
sabrinka17
Posty: 5
Rejestracja: 7 maja 2007, o 16:04

Re: Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Post autor: sabrinka17 »

dzienkuje ci bardzo za pomoc jak coś to bende pisać ok buziaki
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Post autor: Jakusz »

sabrinka17 pisze:eraz mam krengowce i musze sie tego w miare szybko nauczyć jak znasz taki sposób napisz ok z gury dzienkuje

[ Dodano: Pią Maj 11, 2007 18:11 ]
sorki to z biologi a z chemi mam teraz stęrzenia molowe i procentowe za tamto przepraszam pomyliłam strony
Zanim chemii zaczniesz się uczyć radzę przysiąść nad ortografią.
gosiaczek185387
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2008, o 11:29

stężenia molowe i procentowe

Post autor: gosiaczek185387 »

Witam ja także mam problem ze stężeniami! Facet od chemii zadał nam 33 paytania i kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać! Czy ktoś pomoże?
meduza
Posty: 195
Rejestracja: 9 gru 2008, o 18:58

Re: Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Post autor: meduza »

Witam! Proszę o pomoc w tych zadaniach!
zadanie 1
Oblicz stężenie procentowe i molowe roztworu wodorotlenku potasu otrzymanego po wprowadzeniu 39 g potasu do 500 g wody, jeśli jego gęstość wynosi 1,09 g/cm^3
zadanie 2
Oblicz stężenie procentowe i molowe roztworu otrzymanego po zmieszaniu 100 cm^3 20% roztworu kwasu siarkowego (VI) o gęstości 1,14 g/cm^3 i 200g 2-molowego roztworu tego kwasu o gęstości 1,12 g/cm^3

Próbowałam oczywiście robić te zadania, ale wychodziły mi inne odpowiedzi, niż proponowane przez autora Pewnie coś źle robiłam, dlatego proszę o pomoc

w zadaniu 1: Cp wyliczałam dzieląc masę powstałego wodorotlenku (tj 56g) przez masę roztworu (556g), a Cm molową próbowałam wyliczyć ze wzoru na przeliczenie stężenia procentowego na molowe. Wyszły mi jakieś straszne kwiatki. Co do drugiego zadania, to już całkiem jakieś głupoty mi powychodziły, więc może nawet nie będę pisała co próbowałam stworzyć

z góry bardzo dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Post autor: Gekon »

meduza pisze:p wyliczałam dzieląc masę powstałego wodorotlenku (tj 56g) przez masę roztworu (556g), a Cm molową próbowałam wyliczyć ze wzoru na przeliczenie stężenia procentowego na molowe.
Podstawiasz dane do wzoru na Cp. Masę substancji masz, masę roztworu również(nie wprost). Następnie przeliczasz gęstość na dm3 1090 g/dm3 wyjdzie. I podstawiasz wszystko jak leci do wzoru na Cm=Cp.d/Mx100%
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Post autor: Marcin_skc »

1.
piszemy równanie reakcji
2 K + 2 H2O 2 KOH + H2

układamy proporcje
39g - xg
78g - 112g
x = 56gto jest masa powstałego KOH

Liczymy mase roztworu = 500g + 39g = 539g

Podstawiamy do wzoru na Cp
Cp = (56/539)*100 = 10,4%

Teraz liczymy stężenie molowe
mamy mase roztworu, czyli 539g i zamieniamy to na objętość
V = m/d
V = 539/1,09 = 494,5 cm3

robimy proporcje

539g 494,5 cm3
xg - 1000 cm3
x = 1090g

Cm = 1090 g/dm3

zad 2
zamieniasz objętość pierwszego roztworu na mase
obliczas ile jest kwasu siarkowego w jednym i drugim roztworze, sumujesz i podstawiasz do wzroru na Cp

zamieniasz mase drugiego roztworu na objętość
i robisz proporcję z której wyjdzie stężenie molowe
meduza
Posty: 195
Rejestracja: 9 gru 2008, o 18:58

Re: Stężenie procentowe i molowe (zadania) POMOCY!

Post autor: meduza »

1 zadanie za pierwszym razem wyszło mi tak samo, więc pewnie jest błąd w odpowiedziach. a co do stężenia molowego w pierwszy zadaniu, to chyba można tez zrobić: 56 g zamienić na mole i ze wzoru: n/V. Teraz wychodzi mi taka sama odpowiedź :)
dzięki bardzo za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości